Kırsal Kalkınma Yatırımları 5. etap müracaatları başladı

22
* Kırklareli Tarım İl Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada Kırsal Kalkınma Yatırımları’nın 5. Etap Müracaatlarının 28 Aralık 2009 tarihine kadar yapılabileceği bildirildi.

HABER MERKEZİ

Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı Çerçevesinde Tarıma Dayalı Yatırımların Desteklenmesi 5.Etap Tebliği (2009/47) 30.10.2009 tarih ve 27391 sayılı resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdi. Yayımlanan tebliğe göre başvuruda bulunmak isteyen yatırımcılar proje tekliflerini 28 Aralık 2009 Pazartesi günü mesai bitimine kadar Kırklareli Tarım İl Müdürlüğü’ne sunabilecekler.

5. etapta yatırımcıların hazırlayabileceği proje konuları ile ilgili olarak şunlar kaydedildi:

Ekonomik yatırımlar destekleme programı kapsamında;

 Tarımsal ürünlerin işlenmesi, depolanması ve paketlenmesine yönelik yeni yatırım tesislerinin yapımı, Tarımsal ürünlerin işlenmesi, depolanması ve paketlenmesine yönelik mevcut faal olan veya olmayan tesislerin kapasite artırımı ve teknoloji yenilenmesine yönelik yatırımlar, Tarımsal ürünlerin  işlenmesi, depolanması ve paketlenmesine yönelik kısmen yapılmış yatırımların tamamlanmasına yönelik yatırımlar, Alternatif enerji kaynakları kullanan seraların yapımına yönelik yatırımlar, Tebliğ kapsamında bulunan konularla ilgili tarımsal faaliyetlere yönelik yapılmış veya yapılacak tesislerde kullanılmak üzere, alternatif enerji kaynaklarından jeotermal, biyogaz, güneş ve rüzgar enerjisi üretim tesisleri, hibe desteği kapsamında değerlendirilir.

Basınçlı sulama sistemi yatırım konuları, kamu kurumlarınca yapılmış mevcut sulama tesislerinin basınçlı sulama tesisine dönüştürüldüğü, toplu basınçlı sulama tesisi yatırımlarına yönelik proje başvurularını kapsar. Bireysel Basınçlı sulama sistemleri bu tebliğ kapsamında değildir. Bu projelere sadece Sulama Kooperatifleri ile Köylere Hizmet Götürme Birlikleri müracaat edebilirler.

Proje limitleri 5. etapta bireysel başvurularda 100 bin TL ve grup başvurularında 500 bin TL olup yatırımların tamamlanma tarihi 01 Aralık 2010’dur. KKYDP 5.etap uygulamaları hakkında detaylı bilgi Destekleme Şube Müdürlüğü’nden alınabilir.” (s)

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here