Kırmızı ışıkta geçenin ehliyeti alınacak

13
Kırmızı ışıkta geçenin ehliyeti alınacak

Yeni uygulama 1 Ocak 2010’dan itibaren geçerli olacak Trafik suçlarına uygulanan para cezalarına, 1 Ocak’tan itibaren geçerli olmak üzere zam yapıldı.

Trafik Yasası’nda da köklü değişiklikler içeren ve bazı kuruluşlara görüş almak üzere gönderilen taslakta, kırmızı ışıkta bir yıl içinde beş kez geçtiği saptananların sürücü belgesine bir yıl süreyle el konulması öngörüldü. Bu kişilere ayrıca para cezası da uygulanacak.

On-line tescile erteleme Trafik tescil işlemlerinin on-line yapılmasına olanak sağlayan ve daha önce 1 Ocak 2010’da yürürlüğe gireceği açıklanan uygulama ertelendi ve gerekli alt yapının ancak gelecek yıl ortalarına doğru hazır olabileceği bildirildi. Ikinci el araç satışlarının noter aracılığıyla değil, Trafik Tescil Şubesi’nde gerçekleştirilmesine ilişkin yasanın uygulanması iki yıldır erteleniyordu. Erteleme 31 Aralık tarihinde sona erecek. Uygulamanın yeniden ertelenip ertelenmeyeceği bu ay içinde kararlaştırılacak. Içişleri Bakanı Beşir Atalay’ın onayından geçen ve bu hafta içinde ilimizde dahil olmak üzere valiliklere gönderilecek genelgede, halen uygulanan trafik cezaları ile 1 Ocak’tan itibaren geçerli olacak zamlı cezalar duyurulacak. Bazı suçlara uygulanan cezalar:

Kırmızı ışıkta geçmek: 130 lira

Hız sınırını yüzde 30 oranında aşmak: 270 lira,

Alkollü araç kullanırken ilk kez yakalanmak: 548 lira,

Ikinci kez alkollü araç kullanırken yakalanmak: 687 lira.

Fazla yolcu almak: 63 lira, Park yasağına uymamak: 62 lira, Emniyet kemeri takmamak: 62 lira, Araç kullanırken telefonla konuşmak: 62 lira, Hatalı sollama: 128 lira.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here