Kırkpınar’da Altın Kemer Ali Gürbüz’ün oldu

9
* Edirne’de bu yıl 650’ncisi yapılan Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nde finalde Recep Kara’yı yenen Ali Gürbüz Başpehlivan oldu.
HABER MERKEZİ
İki pehlivan final maçında 40 dakika boyunca birbirine üstünlük sağlayamadı. Normal sürenin ardından uzatma dakikalarında da birbirlerini yenemeyen pehlivanlar, puanı alanın galip geleceği altın puan güreşlerine geçildi. 65 dakika süren güreşin ardından Ali Gürbüz, puan alarak Kırkpınar’ın Başpehlivanı oldu.
Başpehlivana altın kemerini Başbakan Recep Tayip Erdoğan taktı. Recep Kara ile Ali Gürbüz arasındaki final güreşi ile sona erdi.
Recep Kara ile normal sürede yenişemeyen Ali Gürbüz, puanlamada rakibini devirdi ve başpehlivan oldu. Şampiyona ödülünü Başbakan Recep Tayyip Erdoğan verdi. Gürbüz “Bu kemer babama armağandır” dedi. 
* “Altın kemer herkese nasip olmaz”
Gürbüz; “Çok mutluyum. Herkese nasip olmayacak bir şey Kırkpınar’da başpehlivanlık. Takım arkadaşlarıma, aileme, herkese teşekkür ediyorum. Zor maçtı. Babamın bıraktığı yerden devam ediyorum. Mehmet Yeşil Yeşil takım arkadaşım. Üçüncü kez başpehlivan olamadı. Ama onun yarım bıraktığı altın kemeri Antalya’ya götürüyorum” dedi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Ali Gürbüz’e ödülünü verdi. Erdoğan, ödüllerini verdiği güreşçilerin elini sıkarak tebrik etti ve onlarla birlikte poz verdi. 
* Finale nasıl geldiler
Tarihi Kırkpınar Güreşleri’nde ilk fanalist Antalyalı Ali Gürbüz oldu. Gürbüz er meydanında altın kemer için ilk turda rakibi Ünal Kahraman, daha sonra Osman Özgün, ardından da Ali Rıza Kaya’yı yendi. Gürbüz çeyrek finalde Osman Aynur’u yarı finalde de geçtiğimiz yılın başpehlivanı Mehmet Yeşilyeşil’i sürpriz bir şekilde yenen Fatih Atlı’nın sırtını yere getirerek finale yükseldi.
Kırkpınar Güreşleri’nde Ali Gürbüz’ün ardından Recep Kara ikinci finalist oldu. Sarayiçi Ermeydanı’ndan dünden bu yana yapılan başpehlivanlık mücadelesinde, 2004, 2007 ve 2008’in birincisi Ordu Ünyeli Recep Kara, ilk turda Ramazan Bircan, sonra Mustafa Kemal Karaboğa, ardından da Sermest Bulut’u yendi. Kara çeyrek finalde Ahmet Kabakçı, yarı finalde de Şaban Yılmaz’ı yenerek finale yükseldi.
* Yenişemediler, puana geçildi
Finalde karşılaşan Anakar Belediyespor güreşçisi Recep Kara ile Antalya Kepez Belediyespor güreşçisi Ali Gürbüz yönetmelik gereği 45 dakika içinde birbirlerine üstünlük sağlayamadı. Yönetmelik gereği 15 dakikalık puanlama güreşine geçildiğinde iki pehlivanın da pasif güreşmesi üzerine seyirciler sporcuları ıslıklayarak protesto etti. Puanlama güreşinde de her iki pehlivan birbirlerine üstünlük sağlayamadı. İki güreşçinin de oyun yapmaması üzerine Kule Hakem Heyeti tarafından güreşçilere ikişer ihtar verildi.
Daha sonra altın puan güreşine geçildi. Recep Kara, rakibi Ali Gürbüz’e tek daldı ancak başarılı olamadı. Bunun üzerine Ali Gürbüz, rakibini bastırıp kündeledi ve gerdanlama oyunuyla puan alınca Kırkpınar Başpahlivanı oldu. (s)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.