Kırkpınar Güreş Ağası nasıl seçilir?

14
* Büyükmandıra Güreş Ağası Ahmet Sezer Kırkpınar Güreş ağasının nasıl seçildiğini ve bir Güreş Ağasının nasıl olması gerektiğini anlattı.
HABER MERKEZİ
Güreş Ağası Ahmet Sezer yaptığı açıklamada; “Kırkpınar Güreş Ağası başlangıçta güreşlerin organizasyonunun ve güreşlerin sorumlusuydu. Kırkpınar’a pehlivanları ve seyircileri çağıran yarışmaları düzenleyen, Kırkpınar Güreşlerine katılan konukları ağırlayan ve güreşlerin usulüne uygun olarak yapılmasını sağlayan kişiydi. 
Geleneksel anlamda Türk’ün cömertliğinin, misafirperverliğinin, insanseverliliğinin bir simgesidir. Ağalar Mart ayı başında köylere, kasabalara, tanınmış köy ağalarına ve önemli kişilere mühürlediği kırmızı dipli mumlarla panayırın ne zaman açılacağını bildirir, davet buyururdu. Aynı zamanda ‘Kırmızı dipli mumla çağırmak’ deyimi buradan gelmektedir. Fakat güreşlerin belediye tarafından düzenlenmesinden sonra sembolik bir unvan haline gelmiştir. Ağa olmak isteyenler bir önceki sene yapılan güreşlerde açık artırmaya çıkarılan koça en yüksek meblağı ödeyenler arasından seçilir ve en yüksek meblağı ödeyen ağa olarak ilan edilir.
Ağa, Rumeli kıyafeti olarak bilinen bir biçimde giyinir. Başında serpuş, serpuşun ucunda bez sarılıdır. Şalvar giyen ağa, camadan adı verilen gömlek giyer. Gömleğin üzerinde ise yelek vardır. Giysiler işlemeli olup elinde büyükçe bir adet tespih taşır. Aynı zamanda otantik görünümü ile geçmişten geleceğe artık sembolik de olsa varlığını korur, güreşlerin renkli bir simasıdır. 
Ağalık seçimlerinde açık artırmada ödediği meblağ Kırkpınar’ın düzenlenmesinde kullanılır. Ayrıca başpehlivan ve diğer boylarda dereceye girenlere ödüller verir” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here