“Kırklareli’ye Doğa Müzesi yapılmalı”

12
Kırklareli İl Genel Meclisi Ekim Ayı 1. Birleşimi 1 Ekim 2013 Salı günü İl Özel idaresi Hizmet binası Genel Meclis Salonu’nda yapıldı. Saat 10.30’da başlaması gereken toplantı grup…..
HABER MERKEZİ
Kırklareli İl Genel Meclisi Ekim Ayı 1. Birleşimi 1 Ekim 2013 Salı günü İl Özel idaresi Hizmet binası Genel Meclis Salonu’nda yapıldı. Saat 10.30’da başlaması gereken toplantı grup toplantısı yapıldıktan sonra saat 11.10’da başladı ve saat 11.45’te sona erdi.
* Karakoç; “Bir Doğa Müzemiz yok”
Gündeme ilişkin Maddeler görüşülmeden önce İl Genel Meclis Üyesi Aydın Karakoç gündem dışı söz alarak düşüncelerini dile getirdi. Turizm ve Doğa Müzesi konusundaki görüşlerini dile getiren Karakoç şunları kaydetti: “Son zamanlarda Bulgaristan’a yaptığım geziler doğrultusunda hemen kapı komşumuzun Bulgaristan’ın ne gibi işler yaptığını görme fırsatım oldu. Yaptıkları işlerden bir tanesi Doğa Müzesi olduğunu gördüm. Bunu Belediye işbirliği ile ve Avrupa Projeleri ile bu Doğa Müzesi’ni oluşturmuşlar. Bunun aynısı Burgas’ta (Bulgaristan) var. Fakat bizim Trakyamız’da bir Doğa Müzesi’ni bugüne kadar oluşturamamışız. Bir Doğa Müzemiz yok. Bunun için en uygun yeri ben arkadaşlar İğneada’nın girişinde Orman Teşkilatı’nın elinde olan ve boş olan Yıldız Dağları Biyosfer kapsamında yapılıp şuanda Belediye’ye verilen fakat boş duran bir binamız var. Bu Doğa Müzesi’nin içerisinde neler oluyor arkadaşlar. Bu Yıldız Dağları’nın üzerinde yaşayan tüm Böceklerin, Ağaçların, Çiçeklerin, Kuşların ve aklınıza gelebilecek doğada bulunan her şeyin birer örneği, fotoğrafları konuluyor. Fotoğrafların altına unutulmuş çiçekse ve ağaçsa kurutulmuş yaprakları, dalları konuluyor. Kuşsa sesleri kaydedilip konuluyor. Gittiğinizde bir düğme var ona basıyorsunuz ve o kuşun sesini dinliyorsunuz. Bunun yanında bütün kuşları, sürüngenleri yılanlarında dahi sesini ve maketlerini, fotoğraflarını her türlü detayı ile görebiliyorsunuz, dokunabiliyorsunuz. Oraya giden insan bu dağlarda nelerin olduğunu nelerin yaşadığını bütün taş ve maden çeşitlerini bu madenlerden küçük numuneler çocuklar için tam bir doğa harikası olan müzeler var. Şimdi bizim İğneada Beldemizde bu projelerin yapılabilmesi için bizim TR21 Kalkınma Ajansı’nın sağladığı projeler var. Birde Avrupa Birliği ile yapılabilecek mevcut. Biz Özel İdaremizin kaynaklarını Valilikten başka kaynaklarda gündeme gelebilir. Kültür Bakanlığı’nın kaynakları da devreye girebilir. Fakat bununla ilgili projenin üretilmesi gerekir. Bir Özel İdareye Belediyelerin bu projelere el atması gerekir ki Avrupa Birliği Projeleri şimdi hazırlanmaya başlayacak Nisan ve Mayıs Ayları’nda bunların sunumları yapılacak. Yani bugünden itibaren Kalkınma Ajansına, Avrupa Birliğine bu projeleri muhakkak oturtup gündemlerine sokmaz zorundayız. Eğer bu müzeyi biz İğneada Beldemizde yaparsak arkadaşlar İstanbul dahil olmak üzere iyi bir turist potansiyelini buraya çekmeye başarabiliriz. Yıldız dağları üzerinde bulunan bölgemizde bu Projeyi İğneada veya Demirköy’e yapmak için yerlerimizde var. Bir an önce faaliyete geçirilmesi konusunda fayda görüyorum” dedi. 
* Birkaya; “AFAD personeli ve Karayolları personeline teşekkür ediyorum”
Kırklareli İl Genel Meclisi’nde gündem dışı söz alan bir diğer isim ise Selahattin Birkaya oldu. Selahattin Birkaya konuşmasında şunları kaydetti:
“Özellikle geçtiğimiz ay Demirköy ilçemizde yaşanan bir Otobüs kazası oldu. Belki de bu kaza bu bölgede tarihinde en büyük trafik kazası olarak kayda geçecekti. Ancak özellikle AFAD ve Karayolları Müdürlüğü personelinin üstün gayretleri ve yaptıkları çalışmalar ve ani müdahaleler sonucunda minimum bir seviyede atlatıldı. Kendilerine bu konuda çok teşekkür ediyorum.”
* Özden; “Taş Ocakları’na önlem almak gerekiyor”
Birkaya’nın konuşmasının ardından gündem dışı söz alan Nail Özden ise Taş Ocakları’nın çoğalması ile ilgili olarak şunları kaydetti:
“Bölgemizde Taş Ocakları’nın sayısı artmaya başladı. Buna bir şekilde dur demek gerekiyor. 10 Kasım 2013 günü Akpınar Köyü’nde yine bir Taş Ocağı açılacak. Buna bir şekilde dur dememiz gerekiyor. Bununla ilgili olarak Akpınar Köyü’nde aynı gün saat 14.30’ta bir açıklama yapılacak. Meclis üyelerimizin duyarlı bir davranış sergileyerek oraya katılımlarını bekliyorum.”
Konu üzerine söz alan Aydın Karakoç; “Eskiden ÇED Raporu alınmak zorundaydı ancak yeni bir kanun Maddesi ile buda değiştirildi artık ÇED raporu olmadan da araştırma yapılabilinecek. Kısacası her şekilde Taş Ocakları’nın önünde açılmış oldu maalesef” dedi. 
Son olarak söz alan Hüseyin Taşkın ise yakın tarihimizin en büyük yazarlarından bir tanesi olan “Şu Çılgın Türkler”in yazarı olan Turgut Özakman’ın vefatı ile kendisine Allah’tan Rahmet ve Ailesi’ne baş sağlığı diliyorum” dedi. 
Gündem dışı görüşmelerin ardından gündemin ilk Maddesi olarak İl Özel İdaresi emrinde sürekli işçi kadrosunda bulunan “İş Makinesi Operatörü (B)olarak görev yapan Sedat Hümmet’in emekliye ayrılmasından dolayı kadrosunun iptal edilmesi konusunda teklifin görüşülmesine başlandı ve teklif oy birliği ile kabul edildi. (Serkan Koçtürk)  

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here