Kırklareli’nin “Yöresel Yemekleri” yarışacak

46
* Turizm Haftası kapsamında Kırklareli Üniversitesi Pınarhisar Meslek Yüksek Okulu tarafından “Yöresel Yemek Yarışması” düzenlenecek.
HABER MERKEZİ
15-22 Nisan tarihleri arasında kutlanan Turizm Haftası dolayısıyla Kırklareli Üniversitesi Pınarhisar Meslek Yüksek Okulu tarafından “Yöresel Yemek Yarışması” yapılacak.
Yemekler yarışmacılar tarafından evde hazırlanarak yarışma alanına getirilecek. “Et Yemekleri”, “Hamur İşleri-Börekler” ve “Tatlılar Kategorisi”nde olacak yarışmaya isteyen bir kategoride ya da birden fazla kategoride yarışmaya katılabilecek. Yarışmaya katılacak olanların 17 Nisan Salı günü saat 11.15’de Rektörlük Kültür Merkezindeki Salonda hazır olmaları gerekiyor. 
Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Kemal Turan, Kırklareli Kent Konseyi Başkanı Münür Saygun, Lokantacılar Esnaf Odası Başkanı Cengiz Kurtişoğlu, Folklor Araştırması Zekeriya Kurtulmuş, Sedefli Mutfak Yemek Sitesi Kurucusu ve Yazarı Jülide Başkur ve Pınarhisar Meslek Yüksekokulu Turizm ve Otel İşletmeciliği Programı  Öğretim Görevlisi Ali Çakır’ın Jüriliği’ni yapacağı yarışma, Et Yemekleri”, “Hamur İşleri-Börekler” ve “Tatlılar” olmak üzere 3 Kategori’de düzenlenecek. 
Kırklareli Üniversitesi Pınarhisar Meslek Yüksek Okulu Öğretim Görevlisi Ali Çakır yarışmanın amacı olarak zengin bir yemek kültürüne sahip olan Kırklareli’nin tanıtımını yaparak tadılmamış olan tatları, duyulmamış olan yemekleri gün yüzüne çıkartmak olduğunu belirterek;
“Kırklareli “Yöresel Yemek Yarışması”ndaki öncelikli amacımız zengin bir yemek kültürüne sahip olan ilimizin tanıtımını yapmaktır. Bildiğiniz gibi son yıllarda insanların katıldığı turizm aktivitelerinden biride lezzet turlarıdır. İnsanlar değişik tatlar tatmak üzere farklı şehirlere düzenlenen lezzet turlarına katılmaktadırlar. Bu bağlamda da Kırklareli lezzet turlarının yapılabileceği zengin bir mutfak kültürüne sahiptir. Turizm haftasında insanlara Kırklareli Yöresel Yemek Yarışması ile mevcut olan yemek kültürü zenginliğimizi tanıtmak istiyoruz. Yarışma sayesinde unutulmaya başlamış olan farklı yemek tariflerimizi gün yüzüne çıkarmaktır” dedi. (ş)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here