Kırklareli’nin turizmi bu panelde masaya yatırıldı

22
Kırklareli Üniversitesi Turizm Fakültesi’nin “5. Trakya Turizm” Paneli 03 Aralık 2014 Çarşamba günü saat 14.00’te Turizm Fakültesi Kurucu Dekanı Prof. Kemal Turan’ın Başkanlığı’nda gerçekleştirildi. Bu yılın konusu "Sivil Toplum Kuruluşları ve Turizm" olduğundan, panelde sivil toplum kuruluşlarının bölgenin turizm gelişimine ne gibi katkılarda bulunduğu tartışıldı.
HABER MERKEZİ
Kırklareli Üniversitesi Turizm Fakültesi’nin “5. Trakya Turizm” Paneli 03 Aralık 2014 Çarşamba günü saat 14.00’te Turizm Fakültesi Kurucu Dekanı Prof. Kemal Turan’ın Başkanlığı’nda gerçekleştirildi. Bu yılın konusu "Sivil Toplum Kuruluşları ve Turizm" olduğundan, panelde sivil toplum kuruluşlarının bölgenin turizm gelişimine ne gibi katkılarda bulunduğu tartışıldı.
Panelin Başkanlığı’nı Prof. Dr. Kemal Turan yaptı. Panele konuşmacı olarak; Trakya Turizm İşletmecileri Derneği üyesi Doğan Dönmez, Edirne’yi Tanıtma ve Turizm Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Gökhan Balta, Saros Körfezi Turizm Otelciler ve Yatırımcılar Derneği Başkanı Mustafa İşçimen ve Kırklareli Turizm tanıtma Derneği Başkanı Ali Korur katıldı. Panelin yanı sıra fuaye alanında 3 İl’in tanıtımına ait çeşitli sergi ve sunumlar da yapıldı. Kırklareli’nin peyniri, Helvası ve Hardaliyesi, Poyralı Belediyesinin Geleneksel el yapımı ürünleri, Demirköy Belediyesinin Geleneksel Organik Balı, Çilek Reçeli ve Geleneksel Ağaç İşçiliği ile yapılan ürünler tanıtıldı. Diğer İllerinde geleneksel ürünleri ve tarihi yerleri tanıtıldı. 
Panel Programı’na; Kırklareli Vali Yardımcısı Hikmet Çakmak, Kırklareli Üniversitesi Turizm Fakültesi Öğrencileri, Öğretim Üyeleri ve çok sayıda Sivil Toplum Kuruluşu Üyesi katıldı.
Panele geçilmeden önce Vali Yardımcısı Hikmet Çakmak ve Turizm Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Fazıl Güler konuşma yaptı. Çakmak konuşmasında; “Turizm alanında insan gücüne ihtiyacım açık olarak görünmekte. İnsan gücü ile mekânların hazırlanması gerekiyor. Ben Sisam adasına gittim orada her köyde konaklama, barınma yerleri var. Trakya dada buna benzer özellikler var, bölgenin insan yapısı, kişiliğin olgunluğu, kültürü bu tür kültürü destekleyecek, yapacak nitelikte. Üniversitemizin bu alandaki araştırmasını, bizim desteklerimiz ile hangi konularda ne tür çalışmalar yapılarak gelişme sağlanılabilir. Büyük işletmelerin kurulabilmesi için büyük maliyetler gerekmektedir. Bu kapsamda köylerimizdeki, içimizdeki çocuklarımızdan bazıları buralarda fonksiyonel olarak bu işi yapabilirler. Bu toplantının iyi düşüncelerin, bu bölgenin gelişmesi için iyi fikirlerin çıkacağına ve yatırımcıların bu bölgeye dikkatini çekeceğine inanıyorum” dedi. 
Güler’de konuşmasında şunları kaydetti; 
“Fakültemiz bölgenin turizm alanında ki önemini ortaya koyan çalışmaları yoğun şekilde devam etmektedir. Fakültemizin akademik kadrosu hem turizm öğretimi, hem de uluslar arası projeleri ile çalışmalarına devam etmektedir. Kırklareli Üniversitesi turizm fakültesi tarafından 5. Si düzenlenen ve geleneksel hale gelmiş olan “Trakya’da Turizm” panelimizi gerçekleştiriyor. Daha önceki panellerimizde Trakya bölgesinin turizmi tartışılmış ve Trakya’ da turizmi ileriye taşımakta katkı sağlamışlardı. Bu panelimize katılan konuşmacılar da bu gün burada hiç şüphesiz, Trakya bölgesinin turizminin daha ileriye götürmeye yönelik çalışmalar yapılacağına fikirler sunulacağına ve daha önceki çalışmaları daha üst seviyeye taşıyacağına inanıyorum. Trakya bölgesi, doğası, tarihi ve kültürüyle, turizm çekiciliğini içinde barındırmaktadır. İstanbul’a yakın olması ve Türkiye’nin Avrupa ya açılan kapısı ile daha da önem arz etmektedir. Bölgenin sahip olduğu değerlerin korunup sahip çıkılması, geliştirilmesi hepimizin görevidir. Sivil toplum kuruluşları bu görevi gönüllü olarak üstlenerek, bu bölgeyi iyi tanıdıkları için onların görüşleri dikkatle dinlenmesi ve onların fikirleri alınması ve değerlendirilmesi gerekir.”
Panel, Prof. Kemal Turan’ın açılış konuşması ile başladı, Turan; “Trakya Bölgemiz Turizm İçin çok elverişli bunu el biriliği ile gönüllü olarak destek veren sivil toplum kuruluşları ile daha ileriye taşıyacağız” dedi. Panelde Trakya Bölgesinin Turizm gelişmesi için neler yapılması gerektiği konuşuldu. Sivil Toplum Kuruluşu Üyeleri Trakya’da turizmin kalkınması ve daha ileriye taşınması için her türlü desteği vereceklerini söyledi. (Selçuk Vurucu)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here