Kırklareli’nin tanıtım broşürleri meclis üyelerine tanıtıldı

13
*Kırklareli İl Kültür ve Turizm Müdürü Mustafa Akaya, müdürlük olarak
hazırladıkları 9 adet projenin bakanlık kanalı ile Bakanlar Kuruluna
sunulacak aşamada olduklarının müjdesini verdi.

HABER MERKEZİ
Kırklareli İl Genel Meclisi Şubat ayı 2. birleşimi 8 Şubat 2011 Salı günü Meclis Başkanı M. Tuna Soykan Başkanlığında yapıldı.
Birleşimin 3. gündem maddesi gereği Kırklareli İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nce hazırlanmış olan Kırklareli Turizm Haritaları ve Tanıtım Broşürleri hakkında Müdürü Mustafa Akkaya tarafından İl Genel Meclisine bir sunum yapıldı.
Kırklareli İl Kültür ve Turizm Müdürü Mustafa Akkaya İl Genel Meclisi toplantısına katılarak meclis üyelerine dağıtılan Kırklareli Turizm Haritası ve tanıtım broşürleri hakkında bir saatlik bir sunum yaptı.
Çok ciddi ve titiz bir çalışma gerçekleştirilerek bu broşürlerin hazırlandığını belirten Müdür Akkaya, basım sırasında matbaada eski haritalar ile yeni haritaların karıştırılması sonucu Kırklareli haritası üzerinde bazı hataların oluştuğunu, bu hatayı telafi etmek için düzeltilmiş hali ile yeni haritaların basılıp tekrardan dağıtımının yapılacağını ifade etti. Bu hataların dışında broşürlerde en ufak bir yanlışlığın olmadığını belirten Müdür Akkaya, broşürlerin Kırklareli’de gezmek isteyenlere dağıtılmasını, bunun içinde kendilerinden broşür temin etmek isteyenlere broşür vereceklerini ifade etti. Müdür Akkaya, sunumunda broşürlerdeki tüm bilgileri açıklayıcı bir biçimde meclis üyelerine anlattı.
“Kırklareli’de çok büyük değerler var. Ama bunu geçte olsa tanıtmış olmamız mutluluk verici bir durum.” şeklinde konuşan Müdür Akkaya, İstanbul Rehberler Odası Başkanlığı’nın Kırklareli tanıtımını içeren 35 sayfalık 2000 adet broşür bastırarak 1000 adedinin dağıtımını yaptığını söyledi. Kırklareli kültür ve turizmine katkı saylayacak 9 projelerinin bulunduğunu belirten Müdür Akaya, bu projelerin Kültür ve Turizm Bakanlığı kanalı ile Bakanlar Kuruluna sunulacak aşamaya geldiği müjdesini vererek, bununla birlikte yakın zamanda müdürlük olarak Kırklareli’ni anlatan 500 sayfalık bir katalog bastırıp yayınlayacaklarını söyledi.
Müdür Akkaya’nın sunumu sonrasında Başkan Soykan, Müdür Akkaya’ya sunumu için ayrıca teşekkürlerini sundu.
Daha sonra gündemin 4. maddesi olan İl Özel İdaresi’nin 04/02/2011 tarih ve 948 sayılı, İller Bankası Banka Genel Kurulu toplantısına katılmak üzere İl Genel Meclis Üyeleri arasından 1 (bir) temsilci seçilmesi görüşüldü.
CHP’li İl Genel Meclis Üyesi Hüseyin Taşkın söz alarak CHP grubu olarak CHP’li İl Genel Meclis Üyesi Nail Özden’i önerdiklerini belirtti. Bu duruma tepki gösteren AK Partili İl Genel Meclis Üyesi Yurdaer Ulus, 5 dakikalık bir ara istedi. Verilen aranın ardından CHP’li İl Genel Meclis Üyesi Nail Özden 16 kabul 7 çekimser oy alarak İller Bankası Banka Genel Kurulu toplantısına katılmak için temsilci seçildi.
Başkan Soykan, toplantıyı kapatmadan önce gündem dışı konuşmalar için konuşmak isteyenlere söz verdi.
CHP’li İl Genel Meclis Üyesi Hüzeyin Taşkın söz alarak Kırklareli İl Kültür ve Turizm Müdürü Mustafa Akkaya’ya Kırklareli için yapmış olduğu çalışmalardan ötürü kendisine ve müdürlüğün diğer çalışanlarına teşekkürlerini sundu.
AK Partili İl Genel Meclis Üyesi Yurdaer Ulus, Grup olarak 1/25 Bin Ölçekli Çevre Düzeni Planı maddesinin bu ayki toplantıda mutlaka çözüme bağlanmasını talep ettiklerini belirterek; “Birçok iş adamımız bu maddenin gecikmesi nedeni ile yatırımlarını getiremiyorlar. Bu nedenle bu maddenin bu ayki toplantıda sonuca bağlanmasını istiyoruz. Bu konuyu geciktirmeye devam edersek bölgemize yatırım yapmak isteyen iş adamlarımızın başka yerleri tercih etmelerine sebebiyet vereceğiz.” şeklinde konuştu.
Üye Ulus’un konuşması üzerine konuşan Başkan Soykan; “Sanki il genel meclisi bu işi sürüklüyor düşüncesi var. Bu konu çok hassas bir konu, bunun için özel bir çalışma grubu oluşturup 3 toplantı yaptık. Bu konunun üzerinde hassasiyet ile duruyoruz. Biz plan ile önümüzdeki 100 yılı planlıyoruz. Bu planda bir hata yapmak istemiyoruz. Ergene örneği ile bir tecrübe edindik, bu hataya bir kez daha düşmemek adına çalışmalarımızı hassasiyet çerçevesinde sürdüreceğiz.” dedi.
Son olarak söz alan CHP’li İl Genel Meclis Üyesi Aydın Karakoç, bu yaşına kadar 81 ilin 79’nu gezdiğini, ancak Kırklareli gibi tarih ve doğayı içine alan hiçbir yer görmediğini, Kaynarca ve Pınarhisar bölgesinin Kuzey bölümünde araştırılması ve incelenmesi gereken kültür varlıklarının bulunduğunu bu konuda harekete geçilmesi gerektiğini ifade etti.
Başkan Soykan birleşimi kapatarak 3. birleşimin 9 Şubat 2011 Çarşamba günü saat 10.30’da yapılacağını belirtti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here