Kırklareli’nin Siyasi yelpazedeki önemi arttı

20
Kırklareli 70 bin nüfusu ile şirin ve sessiz ve sakin bir il olma özelliğini koruyor. Sakinliği son zamanlarda özellikle son 1 ayda birçok üst düzey Bürokratların ilimize gelmesi ile birlikte hareketlendiği de gözlerden kaçmıyor.
Haber-Yorum: Serkan Koçtürk
Kırklareli 70 bin nüfusu ile şirin ve sessiz ve sakin bir il olma özelliğini koruyor. Sakinliği son zamanlarda özellikle son 1 ayda birçok üst düzey Bürokratların ilimize gelmesi ile birlikte hareketlendiği de gözlerden kaçmıyor.
Eylül ayı başında Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu ile başlayan hareketlilik, AK Parti İstanbul Koordinatör Milletvekili Ahmet Baha Öğütken, CHP Genel Sekreteri Bihlun Tamaylıgil, Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcıları Gürsel Tekin, Faik Öztrak, Yakup Akkaya, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkan Yardımcısı Oktay Vural, MHP Genel Sekreter Yardımcısı Recep Dumanlı ile devam etti.
Bildiğimiz üzere Kırklareli Cumhuriyet Halk Partisi’nin kalesi konumunda gözüküyor. Ancak Cumhuriyet Halk Partisi’ndeki aday belirsizliği iştahları kabartmış gibi duruyor. Cumhuriyet Halk Partisi’nde Aday Adayları’nın çok olması ve neredeyse “Nasıl olsa Kırklareli’de İktidar biziz” havası oluşması Aday Adaylığı Süreci’nin de yavaş işlemesi sebeplerden başlıca olanı olarak gözüküyor.   
Zira Adalet ve Kalkınma Partisi kurmaylarından ve yöneticilerinin yaptığı açıklamalarda Kırklareli Belediyesi’ne AK Parti Belediyeciliği ile tanıştırmak olduğu yönünde. Özellikle yapılan araştırmalarda Trakya Bölgesi’nde AK Parti’nin Yerel Seçimleri kazanacağı en yakın yer olarak Kırklareli sıkça telaffuz ediliyor. Bunu gerçekleştirmek içinde hiçbir fedakârlıktan kaçınılmayacağı açıkça ortaya konulmaya başlanmış durumda. 
Milliyetçi Hareket Partisi’nde ise Kırklareli’de kaybettiği ivmeyi yeni bir yüz ortaya çıkararak toparlama amacında ve tüm partiler içerisinde Adayını en erken açıklayarak mesafe kat edilmeye çalışılıyor. 
Tüm partilerin çabası artarak devam ediyor. Seçim sürecinde en belirleyici olacak olan durumlardan bir tanesi ise Üniversiteli Öğrenci Seçmen Sayısı olacak. Şuan için görünen 14-15 bin arası bir öğrenci sayısı var ve hepsi potansiyel birer seçmen. Seçimde büyük bir rol oynayabilirler ve siyasi dengeler anlamadan bir anda değişebilir. Seçim sürecine girilmeden önceki en önemli ay Ekim Ayı olacak gibi. Zira Ekim Ayı’nda hem Cumhuriyet Halk Partisi’ndeki hem de Adalet ve Kalkınma Partisi’ndeki Adaylar açıklanmış olacak. Seçim yarışının startı esas o zaman verilmiş olacak. Siyaset hızla hareketleniyor, bu hareketliliği bizlerde yakından takipteyiz.  

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here