Kırklareli’nin rekabetçilik endeksi yükseliyor

13
Kırklareli’nin rekabetçilik endeksi yükseliyor

Illerarası Rekabetçilik Endeksi’nin 2008-2009 Araştırmasına göre Trakya, Doğu ve Güneydoğu Anadolu’daki sınır illerinin hem toplam endekste, hem de alt endekslerde yükseldiği gözlendi. Araştırma sonuçlarına göre sınır illerinden birisi olan Kırklareli’ninde de, diğer sınır illeri olan Edirne, Artvin, Ardahan, Kars, Iğdır, Ağrı, Van, Hakkari, Şırnak, Mardin, Şanlıurfa, Gaziantep, Kilis ve Hatay ile rekabetçilik açısından pozitif bir hareketliliğin yaşandığı ve genel düzeyde toplam rekabetçilik endeksinin, alt değişkenlere göre yapılandırılan endeksler listesinde üst sıralarda yer aldığı açıklandı.

Ancak araştırmada Kırklareli “beşeri sermaye ve yaşam kalitesi”, “markalaşma becerisi ve yenilikçilik”, “ticaret becerisi ve üretim potansiyeli” ve “erişilebilirlik” kategorilerinde maalesef yer almıyor.

 Kategorilerde komuşumuz Tekirdağ en rekabetçi ilk 10 il içerisine girerken, erişilebilirlik alt endeksi sonuçlarında ise 75,90 endeks değeri ile Istanbul ve Izmir’den sonra üçüncü sırada yer alıyor.

Araştırmalarda sınır illerinin ihracat hacimlerinde artış olduğu dile getirilirken Kırklareli’nin de bu listede olduğu belirlendi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here