Kırklareli’nin Kültür ve Turizm Değerleri öğrencilere anlatıldı

22
Kırklareli İl Kültür ve Turizm Müdürü Mustafa Akkaya 21 Aralık 2010 Salı
günü Kırklareli Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi’nin Edebiyat Bölümü
öğrencileri ile bir araya geldi.

HABER MERKEZİ
 Saat 16.00’da üniversite öğrencilerinin sınıfına konuk olan Müdür Akkaya, öğrencilere “Kırklareli’nin Kültür ve Turizm Değerleri” konu bir konferans verdi. Yapılan konferansa öğrenciler ile birlikte Kırklareli Üniversitesi’nden Türk Dili ve Edebiyatı Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Yakup Yılmaz, Turizm Fakültesi Dekanı Prof Dr. Kemal Turan, öğretim görevlileri Bülent Bayram, Sacettin Tural, Raşit Gündoğdu, Mehmet Han Ergüven ve Kaplan Uğurlu katıldı.
Konferans öncesi Müdür Akkaya öğrencilere kendini tanıttarak 8 yıl Ayasofya’da müdürlük yaptığını, şimdiise Kırklareli İl Kültür ve Turizm Müdürü olarak görev yaptığını belirtti. Slayt eşliğinde yapılan konferansta ilk olarak Mustafa Kemal Atatürk’ün Kırklareli’ne gelişinin 80. yıl münasebeti ile yapılan etkinliklerin fotoğrafları gösterildi. Konferans süresince Müdür Akkaya, öğrencilere Kırklareli ve İlçelerindeki görülmeye değer tarihi eserleri görüntüler eşliğinde anlattı. Müdür Akkaya yaptığı anlatımda sivil mimarinin bakımsız kaldığını, fakat ayakta kalanlar için çalışmalar yaptıklarını ifade etti.
Kırklareli’de bulunan Seyfioğlu Tabyası ve Taş Tabya hakkında öğrencilere bilgiler veren Müdür Akkaya bu tabyaların eski yıllarda Rus işgalinden korunmak için yapıldığını, şimdi ise adeta harabeyi andırdığını belirtti. Tabyalar içinde çalışmalar başlattıklarını belirten Müdür Akkaya 7 kişilik mimar ve mühendis ekibinin tabyalarda 5 saat çalışma yaptığını, tabyaların restorasyonu için gerekli projelerin hazırlanacağını, buranın tekrardan restore edilerek Kırklareli’ne kazandırılacağının müjdesini verdi. Avrupa ve Balkanlar’daki tüm kültür temellerinin Kırklareli’de olduğunu belirten Müdür Akkaya, Kırklareli’nin 6 bin 500 yıl öncesinden günümüze kadar gelen uygarlıkların merkezi olduğunu ifade etti.
Konferansta Kırklareli’nin turizm değerlerini anlatan Müdür Akkaya, fotoğraflar eşliğinde Kırklareli’deki turizm alanlarını öğrencilere tanıttı. Öğrencilerin Kırklareli Müzesi’ni ücretsiz olarak gezebilme olanaklarının olduğunu belirten Müdür Akkaya, Müze hakkında bilgiler verdi. Gerçekleşen konferans Kırklareli’nin Demirköy İlçesi’nde bulunan Fatih Dökümhanesi’nin film gösterimi ile son buldu. (c.s.)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.