Kırklareli’nin ilk Başpolisleri rütbelendi

15
İlgili kanunda yapılan değişiklikle ortaya çıkan “Başpolis” rütbesini Kırklareli’den 31 Polis dün düzenlenen tören ile aldı.
 
HABER MERKEZİ
Emniyet Teşkilatı Kanunu’nda yapılan değişiklik ile yürürlüğe giren “Emniyet Hizmetleri Sınıfı Başpolis Memuru ve Kıdemli Başpolis Memuru Rütbelerine Yükselme Esaslarına Dair Yönetmelik gereği 3201 sayılı Emniyet Teşkilatı Kanununun 13.ve Ek – 28.maddelerinde yapılan düzenleme sonucu oluşturulan “Başpolis Memuru” rütbesini almaya hak kazanan 31 personel için terfi töreni yapıldı. 21 Nisan 2011 Perşembe günü saat 14.00’da Kırklareli Ticaret Borsası Salonu’nda yapılan törene Kırklareli Valisi Mustafa Yaman, Kırklareli Belediye Başkan Vekili Ünal Başkur, Kırklareli Cumhuriyet Baş Savcı Vekili İbrahim Can Demircioğlu, Kırklareli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Aykaç, Kırklareli İl Jandarma Komutanlığı Komutan Yardımcısı Nejat Üstüner, Kırklareli İl Emniyet Müdürü Mehmet Behzat Canbazoğlu, Kırklareli Ticaret Borsası Başkanı İbrahim Özyıkılmaz, Müdür Yardımcıları, Şube Müdürleri, İlçe Emniyet Müdürleri ile terfi olan personel ve aileleri katıldı.
Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan programda ilk olarak Kırklareli İl Emniyet Müdürü. M. Behzat Canbazoğlu bir açılış konuşması yaptı. Emniyet teşkilatına yeni bir anlayış, yeni bir tanım ve yeni bir rütbe gelmesi nedeni ile bir araya geldiklerini belirten Müdür Canbazoğlu şunları söyle devam etti;
“Bu yeni rütbenin adı “Başpolis Memurluğu”dur. Teşkilatımızda ilk defa uygulamaya bugün başlayan Başpolis Memurluğu emniyetteki hizmetlerini başarı ile gerçekleştirmiş ve açılan sınavda başarılı olan personele tanın bir haktır. Yeni rütbelerinde görev yapacak Başpolis Memuru arkadaşlarımızı teşkilatımızda, Komiser Yardımcısı, Komiser, Baş Komiser rütbelerinde yaşanan kadro yetersizliği ile ilgili sıkıntıyı gidereceklerini değerlendirmekteyiz. Teşkilatımızın ilk kademelerindeki amir ihtiyacının karşılanması ve kariyer yapmalarına imkân sağlamak amacı ile 3201 sayılı emniyet teşkilatı kanununda yapılan düzenleme ile Başpolis ve Kıdemli Başpolis Memuru rütbesi yürürlüğe girmiştir. Hiyerarşik olarak Başpolis Memuru ve Kıdemli Başpolis Memuru, Polis Memurunun üstü Komiser Yardımcısının astı olarak görev yapacak. Başpolis Memurunun da 6 yıl görev yaptıktan sonra başvuru şartlarına haiz Başpolis Memurları arasında yapılacak olan yazılı sına sonrasında Başpolis Memuru rütbesindeki personelimiz Kıdemli Başpolis rütbesine atanacaklardır. Teşkilatımızın ara kademe rütbeli personel ihtiyacının karşılanması amacıyla 05.03.2011 tarihinde yapılan sınav sonucunda Türkiye genelinde Başpolis Memurluğu rütbesine 9 Bin 750 polis memuru terfi ettirilmiştir. Müdürlüğümüz kadrosunda ise sınava müracaat eden toplam 122 polis memurundan 31’i Başpolis Memuru olmaya hak kazanmıştır. Sınavda başarılı olan 31 personelimiz, personel yönetimi, iletişim, takım çalışması, problem çözme teknikleri, toplantı ve zaman yönetimi konularını da içeren yöneticilik ile ilgili eğitim alarak bugün itibari ile Başpolis Memuru rütbesine terfi ettirilerek il içinde yeni görev yerlerine atanmışlardır. Yeni oluşturulan Başpolis Memuru rütbesinin teşkilatımızda hedef ve amacına ulaşması temennisi ile yeni Başpolis Memurlarını tebrik eder kendilerine ve ailelerine hayırlı olması dileği ile başarılı görevler dilerim.”
Müdür Canbazoğlu’nun konuşmasının ardından Başpolis Memurlarına rütbe takma töreni yapıldı. Törende; Başpolis Memuru Kemal Yılmaz’a yeni rütbesini Kırklareli Valisi Mustafa Yaman ve Başpolis Memuru Kemal Yılmaz’ın eşi taktı.
Başpolis Memuru Mehmet Arslan’a yeni rütbesini, Kırklareli Belediye Başkan Vekili Ünal Başkur ve Başpolis Memuru Mehmet Arslan’nın eşi taktı.
Başpolis Memuru Hüseyin Gümüşoğlu’na yeni rütbesini Kırklareli Cumhuriyet Baş Savcı Vekili İbrahim Can Demircioğlu ve Başpolis Memuru Hüseyin Gümüşoğlu’nun eşi taktı.
Başpolis Memuru Levent Dinç’e yeni rütbesini Kırklareli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Aykaç ve Başpolis Memuru Levent Dinç’in eşi taktı.
Başpolis Memuru Müjdat Akkoyu’na yeni rütbesini Kırklareli İl Jandarma Komutanlığı Komutan Yardımcısı Yarbay Nejat Üstüner ve Başpolis Memuru Müjdat Akkoyu’un eşi taktı.
Başpolis Memuru Ali Demir’e yeni rütbesini Kırklareli İl Emniyet Müdürü Mehmet Behzat Canbazoğlu ve Başpolis Memuru Ali Demir’in eşi taktı.
Başpolis Memuru Abdurrahim Ayhan’a yeni rütbesini Kırklareli Ticaret Borsası Başkanı İbrahim Özyıkılmaz ve Başpolis Memuru Abdurrahim Ayhan’ın eşi taktı. Polis Memurluğu görevinden Başpolis Memurluğu görevine terfi eden isimler şunlar; “İsa ELMAS, Atalay TEKİN, Mehmet YILMAZ, Mehmet ERDOĞAN, İmdat YILMAZ, Hürali ALAGÖZ, İsmail AKKAŞ, Hüseyin GÜMÜŞOĞLU, Mehmet Önder AKKOYUN, Erkan MADENCİ, Müjdat KOYUN, Hüseyin ŞENGÜL, Ali DEMİR, Abdurrahim AYHAN, Ahmet KARATAŞ, İsmail YILMAZ, Erkan DEMİREL, Murat ÖZEN, Tuncay ÖZDÜR, Levent DİNÇ, Teoman ÇAKMAK, Ali YATAĞAN, Tamer AKBAL, Yunus AKSEKİ, Mehmet GÜVEN, Mehmet ARSLAN, Muzaffer ATEŞ, Yavuz YURTSEVER, Kemal YILMAZ, Sedat BİLGİN, Haydar CANGİR”
Diğer Başpolis Memuru olan personele yeni rütbelerini eşleri ile birlikte müdür yardımcıları, ilçe müdürleri ve emekli olan müdürler taktı. Düzenlenen tören misafirlere yapılan ikramın ardından son buldu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here