Kırklareli’nin ilk 7D Sineması hizmete açıldı

10
İşletmeciliğini Nursel Erel’in yaptığı Kırklareli merkez ilçe Karakaş Mahallesi Uğur Mumcu Caddesi No.5’te 2 aydan bu yana testleri süren Kırklareli’nin ilk 7D Sineması 20 Şubat 2013 Çarşamba günü saat 15.00’te düzenlenen açılış töreni ile hizmete açıldı.
HABER MERKEZİ
Açılış Töreni’ne; Kırklareli Valisi Mustafa Yaman, Kırklareli Belediye Başkanı Av. Cavit Çağlayan, Belediye Başkan yardımcıları Ünal Başkur, Gülay Tülüş, Kırklareli İl Milli Eğitim müdürü İbrahim Korkmaz, Kırklareli Belediye Meclis Üyesi Adem Sevim, Kırklareli Kent Konseyi Başkanı Münür Saygın ile vatandaşlar katıldı.
Açılış öncesinde kısa bir konuşma yapan işletme sahibi Nursel Erel tüm katılımcılara teşekkür ederek; “Kırklareli’de bir ilki gerçekleştirmiş olmaktan dolayı son derece mutluyuz. Umarım vatandaşlarımız beğenirler. Herkese hayırlı uğurlu olsun” dedi.
Kırklareli Valisi Mustafa Yaman, Kırklareli Belediye Başkanı Av. Cavit çağlayan ve işletme sahibi Nursel Erel tarafından 7D Sinema’nın kurdelesi açıldı. Vali Yaman ve Başkan Çağlayan işletmede yer alan Langırt’ta karşılıklı futbol maçı oynadıktan sonra 7D Sineması’nda gösteriyi 3 Boyutlu Gözlüklerle izlediler. Vali Yaman ve Başkan Çağlayan gösterinin ardından işletmeden hayırlı olması temennisiyle ayrıldılar. 
* 7D Sinema nedir?
Sinemada oturduğunuz koltuklar ve platform, filmdeki etkiye göre hareket ediyor ve sarsılıyor. Filmde geçen sahnelerde ne ile karşılaşıyorsanız onu hissediyorsunuz. Filmdeki sahneye göre yüzünüze veya vücudunuza rüzgar esiyor ya da yağmur yağıyorsa üzerinize su sıçrıyor. Bunlar tamamen filmin içeriğine göre gerçekleşiyor. 7D sinema sistemi size filmdeki olayları size tam olarak görüntü ve hislerle yaşatmayı hedefliyor.  Bire bir gerçekçilik sunuyor. Heyecan ve adrenalin yaşıyorsunuz.
Örneğin film karakterinin kullandığı otomobil bozuk bir yola girdiğinde, izleyicilerin koltukları da sallanmaya başlıyor. Yani izleyiciler de aynı şekilde aracın sarsıntısını hissediyor. Filmdeki rüzgar veya fırtına sahnelerini izleyen seyirci yine aynı şekilde özel efektlerle bu etkiyi hissediyor. Filme 7?nci boyut katan unsur ise yılan ve böcek efektleri. Mesela film karakterinin bir orman içinde yılan ve böceklerin arasında yürüdüğünü izleyen seyirciler, ayaklarının altından yılan geçmiş, boyun ve kulaklarında böcek varmış hissine kapılıyorlar. Ayrıca su efekti ile sinema sahnesindeki yağmur izleyicileri de ıslatıyor. Koku efektiyle de çiçek ve benzeri objelerin kokularını hissedilebiliyorlar. (Savaş Eskici)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here