Kırklareli’nin çöpleri TIR ile taşınacak

26
*Kırklareli Belediyesi tarafından Kırklareli Halkı’nın katkıları ile
alınan TIR ile Katı Atık Tesisleri’ne çöp taşınarak zaman ve yakıt
tasarruf sağlanacak.

HABER MERKEZİ
Kırklareli Belediye Başkan Yardımcısı Ünal Başkur, Kırklareli Belediyesi’nce alınan ve kısa bir süre önce Vilayet Meydanı’nda halkımıza sergilenen TIR hakkında bilgi verdi.
TIR’ın Belediye Meclisi kararı ile yaklaşık 14 km uzaklıktaki Katı Atık Depolama Tesisleri’ne topluca çöp götürme amacı ile alındığını belirten Başkur şunları kaydetti; “TIR yaklaşık 155 bin TL’ye satın alınmıştır. TIR’ın arkasına Semi Treyler denilen sıkıştırmalı bir eklenti takılacaktır. Çöplerimiz kent merkezi içinde bir çöp depolama alanında bu Semi Treyler’e yüklenip sıkıştırılarak 14 km uzaklıktaki Katı Atık Depolama Tesisleri’ne yine TIR aracılığı ile götürülecektir. Burada amaç maliyeti düşürmektir. 8 çöp kamyonumuz günde 2 veya 3 kez Katı Atık Tesisleri’ne gitmektedir. Yapılan kilometreyi düşündüğümüzde hem zamandan hem de yakıttan bu araç sayesinde epey bir tasarruf sağlanacaktır. Aracımızı alma amacımız budur.”
Başkur, yaptığı açıklamanın devamında TIR’ın eklentisinin önümüzde günlerde geleceğini belirterek şunları söyledi; “Şehir içinde topladığımız çöpleri bu araç ile günde bir yada iki kez, Katı Atık Tesisi’ne götürerek, hem araç amortismanında hem de yakıt giderinde büyük tasarruflar sağlayacağımıza inanıyoruz.”
Başkur, Semi Treyler’in çalışma sistemini anlatarak şunları kaydetti; “Belli bir kot farkı olan yükleme alanına kamyonlarımız yaklaşarak kazandıkları yükselti ile üzerlerindeki çöpleri Semi Treyler’in içerisine yükleyecekler. Aracın belli bir doluma ulaşmasının ardından bu çöpler sıkıştırılacak ve Katı Atık Tesisi’ne götürülecek. Sami Treyler ile yazın 30 ton, kışın 40 ton çöp taşımayı hedefliyoruz. Bu aracımız ile günde bir veya iki kez Katı Atık Tesisleri’ne gidilerek ortalama 60 km yol yapmayı hedefliyoruz.” (c.s.)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here