“Kırklareli’ni tanıtmak için dernek olarak çalışıyoruz”

14
Kırklareli Erzurumlular Derneği Başkanı Algan; “Kırklareli’nin kalkınmasında dernek olarak elimizden gelenin en fazlasını yapmak için çalışıyoruz. Çalışmaya da devam edeceğiz” dedi.
 
 
HABER MERKEZİ
Kırklareli Erzurumlular Kültür ve Dayanışma Derneği yöneticileri 01 Eylül 2013 Pazar günü Türkiye Erzurumlular Vakfı Yöneticileri’ni Kırklareli ağırladılar. Gelen ekibe özellikle Kırklareli’nin tarihi yerlerini gezdirip ilin tanıtımını yapan Dernek yöneticileri daha sonra Kırklareli Organize Sanayi Sitesi’nde bulunan Bozkurtlar Metal Fabrikası’nda Cag Döneri ikramında bulundular. 
Kırklareli’de yapmış oldukları sosyal, kültürel ve sportif çalışmalarla beraber toplum yararına birçok faaliyette bulunan Erzurumlular Derneği yöneticileri Kırklareli’nin tanıtımını da ön planda tuttuklarını söylediler.
Kırklareli Erzurumlular Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Yaşar Algan yaptığı açıklamasında şunları söyledi; 
“Kırklareli il merkezinde halen 160 hane tüm ilçelerde ise 530 hane Erzurumlu hemşerilerimiz mevcuttur. Çeşitli branşlarda faaliyet gösteren Erzurumlular Derneğimizin 40 adet Kırklareli’li üyesi var. Derneğimiz toplumun her kesiminden insanla bir araya gelerek sorunlarının paylaşılması, sıkıntılı olan kişilere destek verilmesi toplumsal yardımla ve dayanışma sağlanması amacı ile 2006 yılında kurulmuştur. Dernek olarak sürekli sosyal, kültürel ve sportif faaliyetlerde bulunuyoruz. Öyle Derneği kurup aylarca bir araya gelmeyen bir dernek değiliz. Sürekli aktif olarak Kırklareli’de her faaliyette bulunmaya çalışıyoruz. 
Kırklareli’de ilk defa Kırklareli Karagöz Kültür Sanat ve Kakava Festivali’nde Folklor ve Cirit Gösterisi yaptırarak halkımızın bu ata sporumuzu tanımasını sağladık. 4 defa dernek birlik ve beraberlik gecesi düzenledik ve halktan övgü aldık. Özellikle Ramazan Ayı’nda dernek olarak zor durumda olan birçok aileye maddi ve manevi desteklerimiz oldu. İlimizde yaşayan hemşerilerimizin birçoğu inşaat sektöründe faaliyet göstermektedirler ki bunlar Kırklareli’nin yenilenmesinde aktif rol alarak çeşitli yatırımlarla ilimize değer katmaktadırlar. İstanbul’ da yaşayan Erzurum’lu işadamlarımıza Kırklareli Belediye Başkanımızın da katıldığı bir piknikte Cağ Kebabı tanıtımı yaptık. 2010 yılında ilimizde yapılan Masa Tenisi Yıldız ve Genç Milli Takım Kampı’na gelen Türkiye Masa Tenisi Federasyon Başkanı, Fenerbahçe Masa Tenisi Şube Kaptanı’na ve Milli Sporcularımıza Cağ Kebabı ikramında bulunduk. 2013 yılında da faaliyetlerimiz hız kesmeden devam ediyor. Son olarak merkezi İstanbul da bulunan Türkiye Erzurumlular vakfı yöneticilerini ve İstanbul Kağıthane Belediye Başkan Yardımcısı’nı Kırklareli’de ağırlayarak ilimizi tanıttık. Bu tanıtım için ilimize Erzurumlular Vakfı Başkanı Erdal Cığal, İstanbul İş Adamları Dernek Başkanı Kadir Cığal, Kağıthane Belediye Başkan Yardımcısı Hasan Çakır, Erzurumlular Konfederasyonu Dış İlişkiler Sorumlusu Melih Kızıltaş, Organize Sanayide bulunan Bozkurtlar Metal Yönetim Kurulu Üyeleri Çetin Bozkurt, Harun Bozkurt, Abdullah Bozkurt, Kırklareli’de İnşaat yapan Erdem Eval Firması’nın sahibi Cahit Erdem ve bir çok Erzurumlu hemşerimiz bu aktivitemize katıldılar. Aynı günün akşamında ise AK Parti Kırklareli Milletvekili Av. Şenol Gürşan ile Erzurumluların ve Kırklareli’nin sorunlarını görüşme fırsatımız oldu. Milletvekili Gürşan’la oldukça iyi bir istişaremiz oldu bunun ilerisi için çok faydalı olacağını düşünüyoruz. Bu tür aktivitelerle ilimizi, ilimizin değerlerini derneğimizin faaliyetlerini anlatarak Kırklareli ilinin tüm Türkiye’  de daha iyi tanınmasını amaçlamaktayız.”
Kırklareli Erzurumlular Derneğinin Üyesi ve ilin spor alanındaki en başarılı isimlerinden olan ve Kırklareli adının Türkiye’ye duyurmasında büyük katkısı olan Masa Tenisi Antrenörü Soner Polat’da gazetemize şu açıklamalarda bulundu;
“Yaklaşık 24 yıldır Kırklareli’de yaşıyorum, hayatımın yarısından fazlasını geçirdiğim bu şehirde de birçok hemşerim ile birlikte topluma faydalı işler yapmaya çalışıyoruz. Ben bunu özellikle spor alanında başarıyla gerçekleştirdiğimi düşünüyor, daha fazlası için çaba sarf ediyorum. Kırklareli İlini Türkiye Masa Tenisi Süper ligine çıkardım ki tüm spor branşlarında bu bir ilk. Birçok Türkiye Şampiyonluğu, Bedensel engelliler, Zihinsel Engelliler Türkiye Şampiyonluğu ve hatta Balkan Şampiyonluğu ve Avrupa 3.’lüğü derecesi getirdik. Bir Erzurumlu olarak Kırklareli ’ye sunduğum bu başarılardan dolayı hem mutluluk hem de gurur duyuyorum, bu gururu benimle paylaşan derneğimiz için de elimden geleni yapmaya çalışıyorum. “
Dernek Başkanı Yaşar Algan son olarak; “Bizleri her platformda destekleyen sürekli yanımızda bulunan Kırklareli Milletvekillerimiz Av. Şenol Gürşan ve Av. Turgut Dibek’e, Kırklareli Valimiz Mustafa Yaman’a, Kırklareli Belediye Başkanımız Cavit Çağlayan’a ve tüm Daire Müdürlerimize bizlere verdikleri destekten dolayı teşekkür ediyor saygılarımı sunuyorum. 
Ayrıca Yeşilyurt Gazetesi Sahibi Elmas Cankurt ve Yeşilyurt’un değerli çalışanlarına da her zaman yanımızda olmalarından, bizlere destek vermelerinden son derece memnun olduğumuzu belirterek teşekkür ederim. Kırklareli’nin kalkınmasında ve gelişmesinde Dernek olarak elimizden gelenin en fazlasını yapmak için çalışıyoruz. Çalışmaya da devam edeceğiz” dedi. (Faruk Ceylan)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here