“Kırklareli’ni eti ve sütü en değerli olan bir bölge haline getireceğim”

30
AK Parti Milletvekili Adayı Şenol Gürşan, hayvancılık anlamında Kırklareli’ni Türkiye’nin Hollanda’sı yaparak, Kırklareli’ni damızlıkta il sıraya yerleştirip et ve süt bakımından değerli bir bölge konumuna getireceğini belirtti.
HABER MERKEZİ
AK Parti Kırklareli 1. Sıra Milletvekili Adayı Şenol Gürşan, Halit Hayvancılığın 100. Yıl Caddesi’nde faaliyete giren yeni bürosuna “Hayırlı Olsun” ziyareti yaptı. Şenol Gürşan Halit Hayvancılığa ziyaretini AK Parti Teşkilat Üyelerinden Kadir Doğan, Ahmet Zeki Kılavuz, Ali Taşkın, Murat Akbaş ve Harun Sevim ile birlikte gerçekleştirdi.
Yapılan ziyaret hayvancılık sektörüne olduğu için konuşulan konuda Kırklareli tarımı ve hayvancılığı üzerine oldu.
*“Ben de çocukken çobanlık yaptım”
Şenol Gürşan Halit Hayvancılık Sahibi Halit Kök’ yeni yerinin hayırlı olması temennisinde bulunduktan sonra Milletvekili olduğu takdirde Kırklareli’nin tarım ve hayvancılığına yönelik katacağı artı değerlerden bahsederek şunları kaydetti;
“Ben de çocukken çobanlık yaptım. Akrabalarım halen hayvancılık yapıyor. Onların sıkıntılarını çok iyi anlıyorum. Avukatlık yapıyorum ancak tarım ve hayvancılığı da yakından tanıyorum. Baba mesleği olarak bu işi yapan, bu işe yıllarını veren, Halit Kök’ten, Türkiye’deki hayvancılığı yakından tanıyan profesyonel insanlardan, damızlık yetiştirici birliklerinden, Tarım İl Müdürümüzden, veterinerlerden, bu iş ile alakalı tüm insanların fikirlerini alarak ciddi bir şekilde her türlü konuya el atarak, Türkiye’nin Hollandası’nı Kırklareli’ne kuracak, yeniden damızlıkta Kırklareli’ni birinci sıraya sokup, Kırklareli’ni eti ve sütü en değerli olan bir bölge haline getireceğim.”
*“Ortak sağım üniteleri ile köylü kadınlarının çektiği eziyete son vereceğim”
“Trakya’daki en büyük sıkıntı olan köy içindeki hayvan ahırlarının yeniden onarıp, eyalet sistemine geçireceğim. Böylelikle köylü kadınlarının ortak sağım üniteleri ile yıllardır çektiği eziyetlere son vereceyim. Köyde yaşayan genç kızların ve erkeklerin, baba ve annelerinin hayvan ahırlarında çektiği bu sıkıntıyı görerek bu işi yapmamak için köyden ayrıldıklarını biliyorum. Bu durum beni derinden etkiliyor. Bu nedenle bu sistemi getirerek köyde yaşayan genç kız ve erkeklerin köyde kalmalarını ve ata meslekleri olan hayvancılığı devam ettirmelerini sağlayacağım. Bunu da köylerimizdeki gençlerimize hayvancılığa teşvik edici eğitimler ile sağlayacağım.”
*“ORKÖY’ü daha aktif hale getireceğim”
“Köylerde ortak sağım üniteleri kurulması için AB fonundan Çevre Vakfından, birde Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı imkânları dâhilinde bu hizmeti köylere getireceğim. Bununla birlikte orman köylerinde yaşan orman köylüsünün küçük ve büyük baş hayvan kredilerinde teminat konusunda yaşadığı sıkıntıları, Ziraat Bankası’ndan veya ORKÖY’den alacağı kredilerde teminat konusunda yaşanılan sıkıntıları çözecek, ORKÖY’ü daha aktif hale getireceğim. Köylüye sıfır faizli hayvan kredilerinin daha kolay bir şekilde kullanabilmesini sağlayacağım.”
*“Kırklareli bölgesini Türkiye’nin Hollanda’sı yapacağım”
“2007’deki süt ve et ile ilgili sıkıntıdan dolayı yaşanan kriz köylerimizdeki küçük ve büyükbaş damızlık hayvan miktarlarını anormal derecede azalttı, bundan dolayı yaşanan sıkıntıyı bir daha köylüye yaşatmayacağım. Kırklareli’de kurulan büyük çiftliklerin aynılarını köylerde köylü desteği ile devletimizi arkamıza alarak, bu konuda eğitimli insanların katılacağı seminerler düzenleyerek, en modern şekilde yeni ahırlar kurarak, köylülerimizin temiz ve daha rahat hayvancılık yapabilecekleri alanlar oluşturacağım. Kırklareli bölgesini Türkiye’nin Hollanda’sı yapacağım. 500 baş hayvanı olan bir köyde valiliğin belirleyeceği köye en yakın bir arazi üzerinde köylüler ile mutabakata varılıp onlara ahırlarını kurup köylümüzün el arabaları ile gübre taşımasına son vereceğim. Onları yaz sıcağında ortaya çıkan sineklerden kurtaracağım.”
*“Süt ve pedigri verimi yüksek hayvanlar köylüye kazandırılacak”
“Bölgemizde sütçü ırkı olan holştayn cinsi damızlık gebe düvemizden ihtiyacı olan bölgelerimize geçici ve kapsamlı olarak, ithalattan faydalanarak, özel projeler hazırlayıp, köylümüze dağıtacağız. Süt ve pedigri verimi yüksek bu hayvanlarımızı Amerika’dan veya hastalık riski olmayan Avrupa ülkelerinden ithal etmeyi düşünüyoruz. Tabiî ki bu hizmetimiz köylümüzün isteği ve ortak çalışmamız doğrultusunda hayata geçirilecek.”
*“Köylüye hayvan bitkisi teşviki sağlanacak”
“Köylümüze buğday ve ayçiçeği haricinde hayvansal ürünler olan yonca ve mısır silajı gibi ürün yetiştirmelerine teşviklerde bulunacağız. Bu konu ile ilgili bakanlıktan her türlü teşviki kullandıracağız. Tarımsal kalkınma kooperatiflerine her türlü projeyi üretmeleri için destek vereceğim. Bu projeler ile ilgili bilgi sahibi olan arkadaşları sürekli olarak köylere gönderip bu projeleri anlatmalarını sağlayacağım. Köylümüzü Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı’nın teşviklerinden her türlü kredilerinden faydalandıracağım. Köy meralarını kendi köylümüze kullandıracağım. Meraların ıslah çalışmaları için AB fonundan ve Tarım ve Köy İşleri Bakanlığından her türlü fonu kullanılmasını sağlayacağım.”
*“Köylüye hayvan kredisinde kolaylık sağlayacağım”
“Görüyorum ki Ziraat Bankası’ndan çiftçi 10 adet hayvan almak için çok sayıda arazi teminatı veriyor. Köylümüz bu konuda çok sıkıntı yaşıyor. Bunları en az seviyeye indireceğim. Ziraat Bankası’ndan kullanılan kredilerde tapu değerlerini yükseltip daha az teminat ile daha rahat kredi almalarını sağlayacağım. Bunun ile ilgili Ziraat Bankası Genel Müdürlüğü ile görüşmeler yapacağım.”
*“Hayvancılık ve tarım Kırklarelili köylümün gelir kaynağıdır”
Süt fiyatlarında istikrarı sağlayacağım. Aldığım duyumlara göre mandıra işleten arkadaşlarımız ortak bir şirket kurarak büyük yatırımlar yapmayı hedefliyorlar. Bu arkadaşlar ile devamlı iletişim halinde olacağım. Sonuç itibari ile Kırklareli’miz doğduğumuz ve doyduğumuz bir yer olacak. Bizde memleket çocukları olarak hayvancılık ve tarımda memleketimiz için en hayırlısını yerine getirmeye gayret göstereceğiz. Milletvekili olduğumda Ankara’da oturup kalmayacağım. Sürekli olarak memleketimde olacağım. Köylümün yanında olacağım. Hedefim; Kırklareli’ni marka şehir yaparak, marka şehre yakışan hayvancılığı ve tarımı destekleyerek, Kırklareli’ni hak ettiği konuma getirmek olacak. Kendimde bu enerji ve hırsı görüyorum. Arkadaşlarımız ile bu işleri başaracağımıza inanıyorum. İktidar partisinin tüm nimetlerinden Kırklareli’ni faydalandıracağım. Hayvancılık ve tarım Kırklarelili köylümün gelir kaynağıdır. Onların gelir kaynağı benim namusum ve şerefimdir. Bu nedenle her türlü desteği vereceğime söz veriyorum.” 
Halit Hayvancılık sahibi Halit Kök, kendisine yapılan ziyaretten ötürü mutlu olduğunu belirterek gerçekten hayvancılığı ve tarımı seven bir milletvekili adayı ile karşılaştığı için çok memnun olduğunu ifade etti. Halit Kök kendisinden önce köylünün sorunlarına değinen Milletvekili Adayı Gürşan’ın bu söylemlerinin memnuniyet verici olduğunu belirtti. Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı2nın Besi Danasına 300 TL, süte 80 Kuruş destek verdiğini hatırlatarak; “bu dönemde bu desteklerin verilmesi köylümüz için sevindirici bir durum. Kırklareli çocuğu Şenol Gürşan’ın Trakya ve Kırklareli köylüsüne olan bu duyarlı yaklaşımı teşekkür ederim.” dedi.
*Ortak Sağım Ünitesi Nedir?
Halit Kök, Şenol Gürşan’ın bahsettiği Ortak Sağım Ünitesi hakkında bilgi vererek; “Ortak Sağım Üniteleri 2×50, 2×40, 2×30 şeklinde köyün büyüklüğüne göre köy içerisine 3 veya 4 adet kurularak elektronik ve hijyenik ortamda köylümüzün hayvanlarının sağılmasını sağlar. Aynı zamanda sütteki bakteri miktarının en az seviyeye düşürerek, sağlıklı bir sütün ortaya çıkmasını sağlar.” (cs)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.