Kırklareli’ne yapılacak açıkcezaevindeki üretimler, diğer cezaevlerine gidecek

13
Kırklareli’ne yapılacak açıkcezaevindeki üretimler, diğer cezaevlerine gidecek

Kırklareli Cumhuriyet Başsavcısı Bülent Bingöl, dün gazetemiz muhabirleri ile yaptığı röportajda önemli açıklamalarda bulundu. Bingöl, son zamanlarda gündeme gelen cezaevlerinin kapasitesinin dolduğu ve yeni cezaevi yapımına ihtiyaç duyulduğuyla ilgili haberlere yönelik ilk açıklamasında, Kırklareli’nde de durumun farklı olmadığını söyledi. Bingöl, “Bizim kapasitemiz 350-400 civarında. Doluluk oranımız 700’lere yaklaşmaya başladı. Fakat Kırklareli’nde şu anda yeni bir kapalı cezaevi yapımı söz konusu değil.” diye belirtti.

Başsavcı Bingöl ilimizde yapılması planlanan açıkcezaevi ile ilgili bilgilendirmesinde de, Kavaklı mevkiinde tahsis edilmiş olan 700 dönümlük araziye yapılması planlanan cezaevinin, şu anda Bakanlık onayını beklediğini belirtti. Projenin çizilerek bakanlığa gönderildiğini söyleyen Bingöl, “Haber bekliyoruz. Bakanlığın kararı neticesinde, proje kabul edilirse, 2010 yılı içerisinde açıkcezaevinin yapımına başlanacak.” dedi.

Açıkcezaevinde; mahkumların el becerilerinin geliştirilmesi, bir meslek edinmeleri ve topluma kazandırılmalarını hızlandırmak amacıyla yapılacak, küçük çaplı üretim sektörünün de uygulamaya geçirileceğini söyleyen Bingöl, Kırklareli esnafının bu konuda herhangi bir tedirginliğe düşmesine gerek olmadığını da şu cümlelerle anlattı:

Süt ve süt ürünlerine yönelik

 üretim yapılmayacak

“Açıkcezaevi projemiz eğer kabul görürse, yapacağı üretime inşaası tamamlandıktan sonra karar verilecek.

Değişik iş kolları ve üretim birimleriyle değerlendirmeyi planlıyoruz. Ancak Kırklareli’nin coğrafik yapısı ve doğası gereği tarımsal üretimler daha uygun görünüyor. Fakat ilimizdeki esnaf doğal olarak bu tarz haberleri duyunca endişelenmiş. Bu konuda Esnaf Odaları Birliği ile görüşmelerimiz oldu. Esnafın en büyük endişesinin süt ve süt ürünlerine yönelik üretim alanının açılma ihtimali olduğunu öğrendik. Şunu belirtmeliyim ki biz, öncelikle cezaevinin ihtiyaçlarını ön planda tutuyoruz. Bizdeki sistem Edirne açık cezaevindeki gibi olmayacak. Bakanlığımıza bu konuya yönelik tekliflerimizi sunarız, nasıl uygun görürseler o uygulamayı yaparız. Bizim amacımız, il merkezindeki insanlara değil de, diğer illerdeki cezaevlerine satış gerçekleştirmektir. Hükümlü arkadaşlarımızın burada yapacakları çok çeşitli üretimler, Kırklareli esnafımızı tedirgin etmesin. Ayrıca açıkcezaevinin Kırklareli ekonomisine de ciddi katkıları olacaktır. Örneğin orada bulunacak olan hükümlülerin aileleri, onları ziyarete geldiğinde muhakkak iç ekonomiye destek olacaklardır. Yine de tüm bunların kararı cezaevinin inşası tamamlandıktan sonra verilecek.”

Kırklareli Cumhuriyet Başsavcısı Bülent Bingöl, yakın zamanda Kırklareli’nin gündeminde olan yeni adliye sarayına yönelik gelişmelerle ilgili şu bilgileri verdi:

Iki veya üç sene daha hizmetlerimize mevcut

binamızda devam edeceğiz

“Bilindiği üzere Sungurbey Caddesi üzerinde bize tahsis edilmiş olan bir alanımız var. Fakat şu aşamada 2-3 sene daha bu binada hizmete devam edeceğiz gibi gözüküyor. Buranın kapasite olarak bize zaman zaman sıkıntılar yaratması itibariyle, yeni bir yere geçmemiz ve orada çok uzun süre boyunca Kırklareli’ne hizmet vermemiz hepimizin ortak temennisidir. Ifade ettiğim gibi 2012-2013 yıllarına kadar burada hizmete devam edeceğiz. Bu süreyi erkene almak için gerekli görüşmeleri halen yapıyoruz. Çünkü 5-6 sene sonra bu bina bize yetmemeye başlayacak. Kağıt üzerinde veya dışardan bakınca herşey farklı gözükebilir. Bu binaya da taşınalı fazla uzun bir zaman olmamış.

Ancak benim düşünceme göre, Kırklareli zaman içinde gelişecek ve genişleyecek bir il konumunda. Örneğin ilimizde bir idare mahkemesi yok. Insanlar mecburen Edirne’ye gidiyor. Ilerleyen süreçte bunların ilimizde de olması gerekiyor. Ancak burada birimlerimizin artması, yer ihtiyacının gündeme gelmesi demektir. O nedenle de söylemiş olduğum 2-3 senelik süreci kısaltmak için çalışmalarımız sürüyor. Hepimizin arzusu Kırklareli’nin kendine yakışan bir “Adliye Sarayı”na kavuşmasıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here