“Kırklarelililer bayramına sahip çıktı”

20
* Sivil Toplum Kuruluşları tarafından “19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı” dolayısıyla düzenlenen “Gençlik Yürüyüşü”nde bir konuşma yapan Kırklareli Belediye Başkanı Av. Cavit Çağlayan; “Kırklarelili vatandaşlarım bayramlarına ve değerlerine sahip çıkmıştır. Bu bayram kutlamasını hafife aldırmanın, 10-20 dakikaya sığdırmanın kimlere ne faydası var” dedi.
HABER MERKEZİ
“19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı” kutlamaları kapsamında Sivil Toplum Kuruluşları tarafından organize edilen “Gençlik Yürüyüşü” için vatandaşlar, Sivil Toplum Kuruluşları’nın Temsilcilerinin öncülüğünde 19 Mayıs 2013 Pazar günü saat 11.30’da Cumhuriyet Meydanı Dingiloğlu Parkı önünde toplandı.
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kırklareli Milletvekilleri Mehmet Siyam Kesimoğlu ve Av. Turgut Dibek, Kırklareli Belediye Başkanı Av. Cavit Çağlayan, Babaeski Belediye Başkanı Av. Abdullah Hacı, CHP Kırklareli İl Başkanı Vecdi Gündoğdu, CHP Kırklareli Merkez İlçe Başkanı Şehabettin Vardar, CHP Babaeski İlçe Başkanı Ozan Yetkin Azar’ın  da katılımı ile Sloganlar eşliğinde başlayan yürüyüş, Karaumurbey Caddesi, Hastane Caddesi, Eriklice Caddesi, Waldorf Caddesi, İstasyon Caddesi üzerinden Vilayet Meydanı Atatürk Anıtı önünde sona erdi. Yürüyüş boyunca çevredeki vatandaşlar yürüyüş yapanlara ellerindeki bayrakları sallayarak ve alkış ile tempo tutarak destek verdiler. 
Yürüyüşün ardından Vilayet Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı’na Sivil Toplum Kuruluşları’nın Temsilcileri ile CHP Kırklareli İl Başkanlığı tarafından ayrı ayrı çelenkler konularak Saygı Duruşu’nda bulunulup, İstiklal Marşı okundu.  
* “Bu bayram kutlamasını hafife aldırmanın, 10-20 dakikaya sığdırmanın kimlere ne faydası var”
Atatürk Anıtı önünde düzenlenen programda bir konuşma yapan Kırklareli Belediye Başkanı Av. Cavit Çağlayan,  19 Mayıs 1919’un, bağımsızlık meşalesini Samsun’da yakarak, Türk Milleti’ne rotasını gösteren Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulmasına uzanan surecin ilk adımının atıldığını belirterek; “19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nı kutluyorum. Hepinize kutlu olsun, mutlu olsun. Bugün gerçekleştirdiğimiz yürüyüş ile bu toplantımız gösteriyor ki halkımız bayramlarına sahip çıkıyor. Atatürk’e sahip çıkıyor, 19 Mayıs’a da özellikle sahip çıkıyor. 19 Mayıs bilindiği üzere rastgele bir gün değildir. Bu tarih Atatürk’ün esasen Kurtuluş Savaşı’nı, Kuva-i Milliye Mücadelesi’ni, emperyalist düşmanlara karşı İstiklal Savaşı’nı başlattığı bir gündür. Bunun kutlanmasını hafife aldırmanın, 10-20 dakikaya sığdırmanın kimlere ne faydası vardır bunu da pek anlayabilmiş değilim. Kırklareli halkı her zaman bayramlarını böyle coşku ile kutlayacaktır. Buraya katılan herkesi tebrik ediyorum. Gönlü burada olmak isteyipte katılamayan insanlarımız da vardır. Önümüzdeki sene çok daha kalabalık olacağımıza inanıyorum. Önümüzdeki 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nda bu yürüyüşümüzü en kalabalık şekilde yaparız” dedi.
Kırklareli Belediye Başkanı Av. Cavit çağlayan’ın konuşmasının ardından; Ecem Uzun günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yaptı. Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi’ni Tolunay Ersöz, Gençliğin Ataya Cevabı’nı da Nazlı Ece Şele okudu. Bursa Nutuk’un okunmasının ardından Erdem Aslan’ın şiiri ile program sona erdi. (Savaş Eskici)   

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.