Kırklarelili çocuklara dramayla enerji eğitimi

14
* Zorlu Enerji Grubu, Enerji Verimliliği Haftası kapsamındaTrakya’da TOÇEV işbirliğiyle hazırladığı enerji dramasını sahneliyor.Zorlu Enerji Grubu şirketlerinden GAZDAŞ’ın doğal gaz dağıtım faaliyetinde bulunduğu Kırklareli’nde yaşayan çocuklar, 9-10 Ocak 2013 tarihlerinde sahnelenen oyunu izleyerek enerji dünyasında keyifli bir yolculuğa çıktılar.
HABER MERKEZİ
Zorlu Enerji Grubu, 9-10 Ocak 2013 tarihlerinde Grup şirketlerinden GAZDAŞ’ın faaliyet gösterdiği Kırklareli’nde çocuklarla buluştu. Kırklarelili yaklaşık 600 ilköğretim öğrencisi, Enerji Verimliliği Haftası kapsamında sergilenen Türkiye’nin ilk Enerji Draması’nı izledi.
Kurgusunu tiyatro oyuncusu Hakan Bilgin’in yaptığı tiyatro oyunu, çevre ve iletişim uzmanları ile pedagogların danışmanlığında hazırlandı. Genç tiyatrocular Melda Tuzluca ve Ali Çakır tarafından canlandırılan Mavi ve Yeşil karakterleri, çocuklara enerji kaynaklarını, fosil yakıtların dünyamızın geleceği için önemini, temiz enerji kaynaklarıyla elektrik üretimini ve enerjinin tasarruflu kullanımını anlatıyor. Oyunun interaktif ve eğlenceli kurgusu sayesinde çocuklar soruları ve yorumlarıyla oyuna dahil oluyor, eğlenirlerken öğrenme fırsatı buluyorlar.
* “Drama, çocukları enerji dünyasının içine çekiyor”
“Enerjimiz Çocuklar İçin” projesi ile bugüne kadar 70 bin çocuğa ulaştıklarını belirten Zorlu Enerji Grubu Kurumsal İletişim Müdürü Şebnem Erverdi, 2013 yılının sonuna kadar bu rakamı 120 binin üzerine taşımayı hedeflediklerini belirtti. TOÇEV ile işbirliklerinin,bu projenin çok sayıda çocuğa ulaşmasında önemli bir destek sağladığını ifade eden Erverdi, şunları söyledi: 
“Enerji kaynaklarını bizlerden sonra çocuklarımız kullanacak, koruyacak ve yönetecek. Bizler bunun bilincinde olarak, çocuklarımızda küçük yaşlardan itibaren kaynakların ve çevrenin korunmasına yönelik bilincin oluşturulmasına katkıda bulunmaya çalışıyoruz. Geçtiğimiz yıl da Kırklarelili çocuklarımızla bir araya gelmiştik. GAZDAŞ’ta çalışan arkadaşlarımızdan oluşan gönüllü eğitmenler, Kırklareli’ndeki ilköğretim okullarında interaktif enerji sunumları gerçekleştirmişti. Arkadaşlarımız, çocuklara doğal gazın evlerine, aile bütçelerine ve çevreye sağladığı katkıyı anlatmışlardı. Bu hafta, Kırklarelili çocuklarla tekrar buluştuk. Bu kezenerjinin ilginç dünyasını bir drama ile onlara sunmak için.”
TOÇEV Genel Müdürü Bade Takazoğlu da enerjinin ülkemizin geleceği için önemine değinerek, “Doğru enerji kaynaklarının kullanımı ve enerji tasarrufunun önemi konularında bugüne kadar yeterli bilgi paylaşımı sağlayamıyorduk. Ama,interaktif olarak sahnelenen bu drama ile çocuklarımızı enerji dünyasının içine çekerek bilinçlendirebiliyor ve onlar aracılığıyla ailelerine ve arkadaşlarına da ulaşabiliyoruz” dedi.
Oyunun Mavi ve Yeşil’i Melda Tuzluca ve Ali Çakır da çocuklar için kurgulananbu dramanın bir parçası olmanın kendilerini çok heyecanlandırdığını belirterek şunları söylediler: “Çocukların merakı ve öğrenme isteği oyunumuza canlılık ve neşe getiriyor. Enerjinin eğlenceli bir şekilde anlatılması da çocukların konuyu daha iyi kavramasını sağlıyor. Çocuklar sordukları sorular ile konuya olan ilgilerini gösteriyor. Oyunun sahnelenmesinden sonra çocuklar, oyunu izlemeden önce enerjiyi ne kadar boşa harcadıklarını fark ediyor ve bundan sonra daha bilinçli hareket etmek konusunda söz veriyorlar.” (Savaş Eskici)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here