Kırklareli’deki MERS hastalığı şüphesi

15
– MERS hastalığı şüphesiyle gözetim altına alınan çiftte, hastalığa dair bulguya rastlanılmadı
– MERS hastalığı şüphesiyle gözetim altına alınan çiftte, hastalığa dair bulguya rastlanılmadı
Lüleburgaz’da hacdan döndükten sonra yüksek ateş ve grip belirtileri üzerine MERS hastalığı şüphesiyle gözetim altına alınan çifttin sağlık kontrolleri tamamlandı.
Kırklareli Halk Sağlığı Müdürü Dr. Çiğdem Cerit, gazetecilere yaptığı açıklamada, hastalık şüphesiyle gözetim altına alınan H.Y. (62) ve eşi F.Y’de (61)  hastalık bulgusuna rastlanmadığını belirtti. 
Çiftin, balgam ve bronş yıkama suyu alınarak Ankara Viroloji Laboratuvarı’nda gerekli tetkiklerin yapıldığını belirten Cerit, şöyle konuştu:
"Kişilerden alınan numunelerde detaylı bir inceleme yapıldı. Tetkiklerde herhangi bir MERS bulgusuna rastlanmadı. Bütün tetkikler temiz çıktı. Sağlık Bakanlığı tarafından oluşturulan hac dönüşü takip listesi olarak aile hekimlerin sistemlerine yüklenmişti. Aile hekimlerimiz de hacdan gelen vatandaşlarımızın 14 gün boyunca alt solunum yolu enfeksiyonuna yönelik sağlık takibi yaptı. Kırklareli’nde şimdiye kadar herhangi bir MERS hastalığına rastlanılmadı." Cerit, yakın zamanda MERS hastalığı görünen bir ülkeye seyahat eden kişilerin, solunum yetmezliği ve yüksek ateş belirtileri yaşaması halinde sağlık kuruluşlarına başvurması gerektiğini ifade etti. 
H.Y. ve F.Y çifti, hacdan döndükten sonra yüksek ateş ve grip belirtileri üzerine Lüleburgaz Devlet Hastanesine başvurmuş, MERS hastalığı şüphesiyle Tekirdağ Devlet Hastanesinde gözetim altına alınmıştı. (aa)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here