Kırklareli’deki “Gıda Kaynaklı Enfeksiyon ve Zehirlenmeler” masaya yatırıldı

16
Kırklareli İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü Gıda ve Yem Şube Müdürlüğü tarafından “Gıda Kaynaklı Enfeksiyon ve Zehirlenmeler” konulu toplantı düzenlendi.
HABER MERKEZİ
Kırklareli İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü Gıda ve Yem Şube Müdürlüğü tarafından “Gıda Kaynaklı Enfeksiyon ve Zehirlenmeler” konulu toplantı düzenlendi.
Düzenlenen toplantı ile ilgili olarak yapılan açıklamada şunlar kaydedildi:
“Yaşamımızın temel maddesi olan besinler, satın almadan tüketime kadar geçen aşamalarda hijyenik koşulların yeterince sağlanamaması nedeniyle zararlı hale gelmekte ve sağlığımız için gizli bir tehlike oluşturmaktadırlar. Sağlığımızı tehdit eden ve pek çok besin kaynaklı zehirlenmelerin nedeni olan bakteriler ve onların toksinleri özellikle sıcaklıkların artmasıyla birlikte üremek için uygun ortam bulmakta ve yaz aylarında besin kaynaklı zehirlenmelerin görülme sıklığında artış göstermektedirler. Bu doğrultuda 5996 Sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu kapsamında gıda kaynaklı enfeksiyon/zehirlenme sonucu oluşan vaka/salgında, İl/İlçe Müdürlükleri ile İl Gıda Kontrol Laboratuarı tarafından uyulması gereken kurallar ve izlenecek yollar ile ilgili hususların görüşülmesi amacıyla İl Müdürlüğü Toplantı Salonu’nda İl Müdü Dr. Hakan Keçeci’nin de katılımıyla Gıda ve Yem Şube Müdürü Funda Eylem Özel ve şubede konu ile ilgili yetkili personel tarafından toplantı düzenlendi. Yapılan toplantıda İl Halk Sağlığı Müdürlüğünde konu ile ilgili görevli personel de hazır bulundu.” (Savaş Eskici)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here