Kırklareli’deki Eczaneler 4 Aralık’ta kapalı

15
* 40. Bölge Kırklareli Eczacılar Odası Başkanı Eczacı Aytül Çiloğlu yaptığı açıklamada 04 Aralık 2009 Cuma günü tüm eczanelerin kapanacağını belirtti.

HABER MERKEZİ
40. Bölge Kırklareli Eczacı Odası Başkanı Eczacı Aytül Çiloğlu dün saat 10.30’da yaptığı açıklamasında sağlık konusunda çıkan uygulamaların vatandaşı ve eczacıları zor durumda bıraktığını belirterek bu durumun ortadan kalkması için eylem yapacaklarını ifade etti.
Türkiye genelinde yapılacak eylemde 04 Aralık 2009 Cuma günü nöbetçi eczaneler hariç tüm eczanelerin kapalı olacağını kaydeden Çiloğlu;
“Eczanelerimize gelen vatandaşlarımız, son zamanlardaki düzenlemeler sonucunda ilaca erişimde büyük zorluklar yaşıyorlar. Geçimini bile zor sağlayanlar, bu ülkenin yoksulları ve yoksullaştırılmakta olanları sürekli zamlanan muayene ücreti ödemek zorunda bırakılıyor, prim borcu nedeniyle ilaçlarını alamıyor. Ya da birikmiş muayene ücretini ödeyemedikleri için ilaçlarını alamadan eczanelerden ayrılıyorlar.
Bizlerse, hiç bizimle ilgisi olmayan muayene ücretlerini tahsil etmekle görevlendiriliyor adeta kamunun tahsildarı haline getiriliyoruz. Son beş senedir, bir gecede çıkartılan kararname ve tebliğlerle gün geçtikçe eritiliyoruz. Her gün kurallar değişiyor, reçete onay sistemi çalışmıyor, eczanelerimizde sürekli bir gerginlik altında hizmet vermeye çalışıyoruz.
Biz eczacılar, artık daha fazla bu tabloyu yaşamak, hastalarımızın ilaçlarını alamadan eczaneden çıktığına tanık olmak istemiyoruz. Kamunun sağlık hakkını, yaşama hakkını koruduğunu görmek istiyoruz, onu her geçen gün yerle bir ettiğini değil. Bütün bunlar yetmezmiş gibi, Ekonomi Kurmayları eczanelerimize ve halk sağlığına esas darbeyi 4 Aralık’ta yürürlüğe girecek uygulamalarla vurdu. Bürokratlar, Sayın Bakanlar da dahil herkesin kabul ettiği gerçek şu; 04 Aralık’ta mali tedbirler bu haliyle başlayacak, bunun bedeli hastanın ve eczacının sırtına yıkılacak olursa ilk elden 3000 eczane, yılsonuna kadar 7000 eczane kapanacak. Bunu herkes biliyor. Ama anlaşılan kamu Türkiye’deki eczanelerin üçte birinin kapanmasında, geri kalanların da raflarının boşalmasında bir sakınca görmüyor.
Bizlerse bunda bir sakınca, hem de ciddi bir sakınca gören tarafız. Sadece eczaneler açısından değil, halkın sağlığa ulaşmasının biraz daha zorlaşacak olması nedeniyle, ilaçta tasarrufun bedelini ilaç alanında hangi aktörler büyüyorsa onlar ödesin diyoruz” dedi.
* “Kapanacak eczaneler vatandaşı mağdur edecek”
Eczanelerin kapanması sonrasında vatandaşların mağdur olacağını belirten Eczacı Çiloğlu; “Kapanacak eczanelerimizin 3.000’i tek eczane olarak İlçe, Belde ve Mahallelerde hizmet veriyor. Buralarda yaşayan kişiler ilaçlarını almak için başka bir İlçeye ya da Köye gitmek zorunda kalacaklar. Var olan eczaneler raflarında ilaç bulunamayacak kadar eriyecek dolayısıyla hastalarımız da bu ilaçları bulabilmek için eczane eczane dolaşmak zorunda bırakılacak, bu ilk elden kapanacak eczanelerin hepsi sermayesi olmayan, dayanma gücü zayıf eczaneler olacak. Güçlünün ayakta, zayıfın altta kaldığı bir dönem yaşanacak, bu eczanelerde çalışan insanlar işsiz kalacak” şeklinde konuştu.
* “Sağlık Bakanı ile 60 günde 11 kez görüştük”
Sağlık sistemindeki değişikliklerin geri çekilmesi için Sağlık Bakanı ile rekor sayılacak sayıda görüşme yaptıklarını belirten Çiloğlu; “Hepsinden önemlisi, sağlık sistemimize yapılan bu topyekûn saldırıyı hep beraber durdurmazsak bunun arkası gelecek. Bizler hep çözümden yana olduk. 60 gün içerisinde sadece Sağlık Bakanlığı ile 11 kez görüşme yaparak belki de bir rekoru kırdık. Ama Sağlık Bakanlığımızın olumlu tutumuna rağmen, taleplerimiz hep ötelendi, sesimize kulak verilmedi.
Bu yıkımdan, bu hizmetten faydalananların da, bu yönetmelikleri yayınlayanların da etkileneceğini biliyoruz. Bir deprem yaratarak, ortaya çıkan çöküntüden yeni bir ekonomik düzen yaratmak için çalışanlar da iyi bilmelidir ki; talepleri görmezden gelmenin, ben yaptım olducu anlayışı benimsemenin bedeli de ağır olabilir” dedi.
* “Bizi yok etmek isteyen insafsız tavırlara daha fazla sessiz kalamayız”
Çiloğlu bu tavrın eczacıları yok etmek isteyenlerin tavrı olduğunu belirterek; “Hastalarımızı ve özellikle kronik rahatsızlığı olanları uyarmak istiyoruz. 4 Aralık Cuma gününe kadar ilaçlarınızı eczanelerinizden alınız. Aksi halde, size hizmet vermek için gece gündüz nöbet tutan eczanelerimizi bulamayabilirsiniz. Eğer bunu yapmazsak 04 Aralık’tan sonra eczanelerimiz teker teker kapanacak. Bizler, bizi yok etmek isteyenlerin bu insafsız tavırlarına daha fazla boyun eğmeyeceğiz. Teker teker kapanmaktansa, 04 Aralık 2009 Cuma günü Nöbetçi Eczaneler hariç, eczanelerimizi kapatacağız.
Bugün içinde bulunduğumuz durum, bizleri kapanma noktasına getirenlerin ve her şeyden önemlisi sağlık alanını ekonominin insafına terk edenlerin ayıbıdır. Hastalarımızı mağdur etmek amacında değiliz. Bunun için özel önlemler alacak, nöbetçi sayılarını artıracağız. Ayrıca hep beraber mücadele verdiğimiz domuz gribi salgınına karşı da kimseyi mağdur etmeyeceğiz. Bu kapatma, bir uyarı mahiyetindedir. Bir yıl sonra meslektaşlarının üçte birini kaybedecek bir meslek örgütünün uyarısıdır. Bu bakımdan, 04 Aralık önümüzdeki dönemin ilk günüdür. Bundan sonra yaşanacak durumun provasıdır. Belki ancak o zaman eczanelerin üçte birinin kapanmasının sağlık hizmetinde ne büyük bir kesintiye yol açacağını anlatabiliriz.
Bizler, emeğimizle, mesleğimizle, çocuklarımızın geleceğiyle, çalışanlarımızın ekmeğiyle, hastalarımızın sağlığıyla oynanmasına seyirci kalmayacağız. Sağlık ışığımızı söndürmelerine izin vermeyeceğiz. Türk Eczacıları Birliği ve 51 Bölge Eczacı Odası olarak hastalarımızı mağdur etmeyeceğimizi, ama hastalarımızın uzun vadede mağduriyetine de göz yummayacağımızı duyuruyor, vatandaşlarımızın bizleri anlayacağını biliyoruz. Yaşatmak için önce yaşamamız gerektiğine inanıyoruz” dedi. (yy-ue)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here