Kırklareli’deki Bulgaristan vatandaşları ikinci kez sandık başına gitti

13
Kırklareli’de bulunan Bulgaristan vatandaşları, Bulgaristan’da yapılan Cumhurbaşkanlığı ikinci tur seçimlerinde oy kullanmak için tekrar sandık başına gitti.
HABER MERKEZİ
Kırklareli’de bulunan Bulgaristan vatandaşları, Bulgaristan’da yapılan Cumhurbaşkanlığı ikinci tur seçimlerinde oy kullanmak için 30 Ekim 2011 Pazar günü tekrar sandık başına gitti. Bir önceki seçimlerdeki gibi yine Kırklareli merkez, Lüleburgaz, Babaeski İlçeleri ile Büyükkarıştıran Beldesinde birer sandık kuruldu. Kırklareli genelinde kurulan sandıklara saat 06.00’da oy kullanmaya başladı. Kırklareli’de oy kullanma işlemleri, Bademlik Mahallesi’ndeki Kırklareli Üniversitesine bağlı Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulunda gerçekleşti.
Oy kullanma işlemi sırasında bir açıklama yapan Kırklareli Balkan Türkleri Göçmenler Dayanışma Derneği Başkanı Hasan Büyükateş, vatandaşların ikinci tura daha fazla ilgi gösterdiğini belirtti. Geçen hafta yapılan birici turdaki seçime 303 kişinin katılım gösterdiğini anımsatan Büyükateş, ikinci turda bine yakın kişinin oy kullanmasını beklediklerini söyledi. 
Kırklareli’deki vatandaşların sandık başına gelmesinin sevindirici olduğunu ifade eden Büyükateş, “Geçen hafta fazla aday bulunduğu için halkımız bu işi önemsemedi. Bu hafta 2 aday kaldığı için katılımın fazla olacağından eminim. Bizler Bulgaristan’da söz sahibi olmak için bize yakın olan adaya oylarımızı veriyoruz. Halkımız duyarlılık gösteriyor. Geçen hafta yüzde 50, bu hafta ise yüzde 95 oranında oy kullanılması bekleniyor. Bulgaristan Türkleri’nin Bulgaristan’da söz sahibi olmasını istiyoruz.” dedi.
Bulgaristan’da yapılan Cumhurbaşkanı ilk tur seçiminde 18’i cumhurbaşkanı 18’i cumhurbaşkanı yardımcısı olmak üzere 36 aday yarıştı. İlk tur seçimlerinde adayların büyük çoğunluğu %50 oy oranına ulaşamadı. İlk turda en fazla oy alan iktidardaki Gerb partisinin adayı, eski bayındırlık bakanı Rosen Plevneliev ile ana muhalefet Bulgaristan Sosyalist Partisi (BSP) adayı eski dışişleri bakanlarından İvaylo Kalfin’in cumhurbaşkanlığı ikinci tur seçimlerinde yarıştı. Türkiye’deki Bulgaristan vatandaşları seçimlerde İvaylo Kalfin’i destekledi.
Bulgaristan vatandaşları Kırklareli genelinde kurulan sandıklara saat 06.00’da oy kullanmaya başladı. Saat 20.00’da oy kullanma işlemleri sona erdi. Kırklareli’de oy kullanma işlemleri, Bademlik Mahallesi’ndeki Kırklareli Üniversitesine bağlı Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulunda gerçekleşti. Kırklareli merkezdeki sandıkta 278 seçmen oy kullandı. Bu oyların 267’ini vatandaşların desteklediği Bulgaristan Sosyalist Partisi (BSP) adayı eski dışişleri bakanlarından İvaylo Kalfin alırken, 7 oyu iktidardaki Gerb partisinin adayı, eski bayındırlık bakanı Rosen Plevneliev aldı. 4 oy geçersiz sayıldı. 
Babaeski İlçesi’nde oy kullanma işlemi Cumhuriyet İlköğretim Okulu’nda gerçekleşti. Babaeski İlçesi’ndeki sandıkta 210 seçmen oy kullandı. Bu oyların 192’ünü Türklerin desteklediği aday İvaylo Kalfin alırken 8 oy diğer aday Rosen Plevneliev’e gitti. 14 oy geçersiz sayıldı. 
Lüleburgaz İlçesi’nde oy kullanma işlemi Emrullah Efendi İlköğretim Okulu’nda gerçekleşti. Lüleburgaz İlçesi’ndeki sandıkta 648 seçmen oy kullandı. Bu oyların 602’sini Türklerin desteklediği aday İvaylo Kalfin alırken, 32 oy diğer aday Rosen Plevneliev’e gitti. 14 oy geçersiz sayıldı.
Büyükkarıştıran Beldesi’nde oy kullanma işlemi Kız Teknik ve Meslek Lisesinde gerçekleşti. Büyükkarıştıran Beldesi’ndeki sandıkta 485 seçmen oy kullandı. Bu oyların 455’ni Türklerin desteklediği aday İvaylo Kalfin alırken, 10 oy diğer aday Rosen Plevneliev’e gitti. 20 oy geçersiz sayıldı.
Yapılan seçim sonunda açılan sandıklardan çıkan oy sayısı oranlarına göre; Türklerin desteklediği aday İvaylo Kalfin %47,4 oy alarak seçimi kaybederken, diğer aday Rosen Plevneliev %52,5 ile Bulgaristan Cumhurbaşkanlığı seçimini kazandı. Trakya Genelinde ilk turdaki seçimlerde toplan 7 bin 870 seçmen sandık başına gideren, ikinci turda 8 bin 184 seçmen sandık başına gitti.
Seçim sonrası görüş bildiren Kırklareli Balkan Türkleri Göçmenler Dayanışma Derneği Başkanı Hasan Büyükateş, ikinci tur seçimlerinde vatandaşların seçimlere daha fazla ilgi göstereceğini tahmin ettiklerini fakat bu tahminlerinin çok altında bir ilginin karşılarına çıkması nedeni ile üzüntü duyduklarını ifade etti.
* “Seçime katılmayanlar pişman olacak”
Başkan Hasan Büyükateş açıklamasında şu ifadelere ter verdi;
“Genel ve yerel seçimlerde halkımız çok duyarlılık gösteriyordu. Ama bu seçimlerde halkın neden duyarsız kaldığını anlamıyorum. Vatandaşımız herhalde Cumhurbaşkanlığı ile bir ilişkimiz olmaz düşüncesi ile olaya yaklaşmış olabilirler. Bizim desteklediğimiz cumhurbaşkanı adayı seçilseydi, Türklerden oluşan 2 cumhurbaşkanı yardımcısı seçilecekti ve söz sahibi olacaktık. Şimdi iktidar’da olan parti Cumhurbaşkanlığı seçimini de kazandı.
Ataka partisi Lideri Volen Siderof çifte vatandaşlığın kaldırılması için meclise önerge verdi. Bulgaristan’da emekli olarak Türkiye’de maaşlarını alanlar için yine önerge verildi. Cumhurbaşkanı da iktidar partisinden olduğuna göre bu işleri istedikleri gibi yaparlar. Bizim vatandaşlardan seçime katılmayanlar bu nu yaptıklarına pişman olacaklar.” (cs)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here