Kırklareli’de Trakya’nın ilk ve tek Soğuk Hava Deposu faaliyette

14
* Nova Bimpeks Tarım Ürünleri İthalat İhracat Uluslar arası Ticaret Limitet Şirketi tarafından Trakya’nın ilk ve tek Soğuk Hava Deposu, Edirne yolu üzerinde hizmet vermeye başladı.

HABER MERKEZİ
Tarım ve Köy İşleri bakanlığı Kırsal Kalkınma Projeleri kapsamında Kırklareli merkez ilçede Trakya’nın ilk ve tek Soğuk Hava Deposu geçtiğimiz günlerde hizmet vermeye başladı. Nova Bimpeks Tarım Ürünleri İthalat İhracat Uluslar arası Ticaret Limitet Şirketi tarafından günlük 600 ton kapasiteye sahip Soğuk Hava Debposu ile ilgili olarak Şirket Sahibi Murat Bulu şu bilgileri verdi:
“Nova Bimpeks Tarım Ürünleri İthalat İhracat Uluslar arası Ticaret Limitet Şirketi Kırklareli’nde 2004 yılında faaliyete geçmiştir. Şirketimiz yaş sebze ve meyve ihracatı yapmaktadır. İhracatı yaptığımız ülkeler arasında Bulgaristan, Moldova, Bosna Hersek, Sırbistan, Hırvatistan, Makedonya, Romanya, Ukrayna, Rusya, Belarus, Letonya, Estonya, Polonya, Yunanistan’dır.
* “Amacımız tarım ürünlerimizi ihraç edip ülkemize döviz kazandırmaktır”
Yıllık ihracat kapasitemiz yaklaşık olarak 15000 ton’dur. İhraç ürünlerimiz her çeşit yaş sebze ve meyve bulunmaktadır. Şirketimizin ihracat işleri devam etmektedir. Bunun yanında ihracat hacmimizi artırmak için yeni projelere yöneldik. Bu projelerimizden biri Soğuk Hava Deposu tesisimizdir. Bu tesisimiz Tarım ve Köy İşleri Bakanlığının Kırsal Kalkınma Projeleri çerçevesinde desteklenmiş olup şu an faaliyettedir. Proje çalışmalarına 2009 yılı başlarında başlanmış ve tamamlanarak Eylül ayında faaliyete geçmiştir. Soğuk Hava Depomuz 600 ton/gün kapasitelidir. Tesis maliyeti 500 bin TL.’dir. Bu maliyetin 250 bin TL.’si Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı tarafından karşılanmıştır. Şu anda şirketimizde 10 kişi istihdam edilmektedir.
Soğuk Hava Depomuzun kuruluş amacı; Tarım ürünleri ihraç edip ülkemize döviz kazandırmak, Yöremiz halkına istihdam yaratmak, Yöremizde sebze ve meyve üretimini geliştirmek, üreticilerimiz gelirini artırmaktır
* “Yeni projelerimiz yolda”
Projelerimiz devam edecektir. Yeni projelerimiz Közlenmiş Kırmızı Biber ve Domates – Biber Salçası üretim tesislerinin kurulmasıdır. Şirketimiz olarak gerek faaliyete olan gerekse faaliyete geçirmeyi planladığımız projelerimizle; ilimizde sebze meyve üretimini artırmayı, üreticilerimizin gelirini artırmayı ve elbette ki şirketimizin iş hacmini artırmayı amaçlıyoruz.
Şirketimiz olarak sadece işletmemizde işçi istihdam etmek değil üreticilerimize daha geniş alanlarda yardımcı olmayı onları desteklemeyi ve sebzeciliğe meyveciliğe yönlendirmeyi hedefliyoruz.
Tarım ve Köyişleri Başkanlığı Kırsal Kalkınma Projeleri içinde yer alan bu tesisin kuruluşunda emeği geçen Tarım Bakanlığı yetkililerine, Kırklareli İl Tarım Müdürlüğü yetkililerine ve yerel kurum ve kuruluş yetkililerine teşekkür ediyoruz.” (s)

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here