Kırklareli’de Teknoloji Atağı

23
“Nano Teknoloji’ye önem veriyoruz”
HABER MERKEZİ
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün Organize Sanayi Bölgesi’nde NNT Nanoteknoloji A.Ş. AR-GE Merkezi’nin resmi açılışını yapmak üzere 28 Ekim 2011 Cuma günü saat 15.00’te Kırklareli’ne geldi.
Bakan Ergün Kırklareli Organize Sanayi Bölgesi’ndeki NNT Nanoteknoloji A.Ş. AR-GE Merkezi’nin açılışında yaptığı konuşmasında, dünyada Nano Teknoloji’nin artık, Tıp’tan Elektroniğe, Enerji’den Tarım’a kadar hemen hemen her alana yayılmakta olduğunu belirtti. Özel sektör yatırımlarının 2002 yılında 43 milyar TL iken, 2010 yılında 164 milyar TL’ye ulaştığını ve 4 kat arttığını belirten Bakan Ergün, katıldıkları birçok program içersinde kendilerini en çok sevindirenlerin ise tesis açılışları olduğunu ifade etti.
Zira açılan her fabrika yaptığı üretim, ihracat ve oluşturduğu istihdamla Türkiye’nin hedeflerine bir adım daha yaklaşmasına vesile olduğunu hatırlatan Ergün, hükümet olarak ülkemizde özel sektörün yaptığı yatırımları arttırmak için yoğun bir çaba ve gayret içerisinde olduklarını, çünkü ülkenin gerçek zenginliğini oluşturacak olanların girişimciler olduğunu söyledi.
Ergün; “Katıldığımız birçok program var bunların içinde bizleri en çok sevindirenler tesis açılışlarıdır. Zira açılan her fabrika yaptığı üretim, ihracat ve oluşturduğu istihdamla Türkiye’nin hedeflerine bir adım daha yaklaşmamıza vesile oluyor. Hükümet olarak ülkemizde özel sektörün yaptığı yatırımları arttırmak için yoğun bir çaba ve gayret içerisindeyiz. Çünkü ülkenin gerçek zenginliğini oluşturacak olanlar girişimcilerdir. Ülkeler özel sektör eliyle gerçek zenginliği yakalarlar. Devlet ona alt yapı hazırlar, önünü açar ve işini kolaylaştırır. Bizlerde onu yapmaya çalışıyoruz. Ne kadar girişimci ruhuna sahip insan potansiyelimizin olduğunu gördükçe geleceğe dair umutlarımız her geçen gün daha da artıyoruz. Özellikle son 10 yıl içerisinde makro istikrarı yakalamak, iş ve yatırım ortamını iyileştirmek ve bunları kökleştirmek için attığımız adımların artık yavaş yavaş meyvelerini topluyoruz. 
* “Şartlar Türkiye’nin lehine gelişmektedir”
2002 yılında 43 milyar Türk Lirası olan özel sektör yatırımları bu dönemde 164 milyar Türk Lirası’na ulaşmıştır. 2002 yılından 2010 yılına kadar özel sektör yatırımları 4 kat artmıştır. Bu yılın ilk çeyreğinde yapılan yatırımlarla, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 50 oranında artmış bulunuyor. Türkiye’nin istikrarlı bir şekilde devam eden büyüme süreci ile birlikte bu rakamların daha fazla artacağından kuşku yoktur. Şartlar Türkiye’nin lehine gelişmektedir. Yeter ki Türkiye kendi içinde doğru adımlar atsın, yeter ki biz yanlış işler yapmayalım. İyi takip edersek, Dünya’daki gelişmeler kesinlikle ülkemizin menfaatine sonuçlar doğuracak gelişmelerdir. Ancak bu gün burada sadece bir fabrikanın açılışını yapmadığımızın özellikle altını çizelim. Biz yatırımların sayısının artması kadar, nitelik olarak artmasına da büyük önem veriyoruz. Burada çok nitelikli bir yatırımın açılışını gerçekleştiriyoruz. Her hangi bir yatırım değil. Son 10 yıl içerisinde Türkiye’nin üretim yapısında düşük teknoloji ürünlerde orta ve ileri teknoloji ürünlere yüksek katma değerli ürünlere doğru başarılı bir dönüşüm yaşıyoruz. İşte buradaki örnekler bu başarılı dönüşümün birer göstergesidir. Bor Madeni, taş toprak olarak da satarsanız 1 lira kazanırsınız. Ama Bor Madeni’nin türevlerini sanayide kullanırsanız o zaman bunu bin liraya satarsınız. Kilosunu 1 liraya satmak var, gramını bin liraya satmak var.
* “Bakanlığımız Nano Teknoloji’ye çok önem veriyor”
2023 yılında yıllık 500 milyar Dolar ihracat yapmak ve dünyanın 10 en büyük ekonomisinden biri olmak istiyorsak biz bunu ileri teknolojili ürünlere yüksek katma değerli ürünlere geçişte başarabiliriz. Yoksa alelade ürünler, fındık fıstık satarak bu işler olmaz. İleri teknolojili ürünlere yüksek katma değerli ürünlere geçişini sağlamak, bizim insanımızın sahip olduğu bir potansiyeldir. Bunu gerçekleştirmek için özel sektörün yenilik, AR-GE, Teknoloji, Tasarım ve Markalaşma kapasitesini arttıracak adımlara yönelmesi gerekiyor. Bütün özel sektör buradaki Nano Teknoloji A.Ş. gibi kendisini yenileyen ve yeniliklere yönelen çaba içerisinde olmalıdır.
Düşük teknolojili ürün ve sektörlerden ziyade, ileri teknolojili ve yüksek katma değerli ürün ve sektörlere daha çok yatırım yapmayı planlamalı iş adamlarımız. Kalıcı zenginlik, AR-GE’de inovasyondadır, ona yönelmemiz lazım. İnsanlığa sınırlarını zorlatan ve yeni ufukları açan Nano Teknoloji bu açıdan Bakanlığımızın en çok önem verdiği alanlarımızın başında gelmektedir. Bugün dünyada Nano Teknoloji artık, Tıp’tan elektroniğe, Enerji’den Tarım’a kadar hemen hemen her alana yayılmaktadır. Yapılan araştırmalara göre 2004 yılında dünyada Nano Teknoloji ürünleri pazarı 13 milyar Dolar iken, bu rakamın 2014 yılında 2.6 trilyon Dolar’a ulaşması beklenmektedir. Çünkü bu alan çok gelişmeye açık ve yapılacak çok iş var. Dolayısıyla böyle devasa büyüklükte ve hala yüksek büyüme potansiyeli olan bir alana yapılacak olan yatırımların her zaman yanında olacağız. Bor konusunda yaptığı başarılı çalışmalarla dikkat çeken bir firma. Ülkemizde, Bor Madeni üzerinde en çok konuşulan ve spekülasyonları son derece açık konuların başında geliyor. Bor Madenleri’nde dünya rezervlerinin yüzde 65’i ülkemizde. Ama dünya Bor Piyasası’nın yüzde 65’ini Amerika aldı. Biz taş toprak olarak sattık, onlar türev olarak sattı. Onlar teknoloji ile birleştirdiler, biz taş toprak gibi sattık. Başkası da o taşın toprağın içindeki cevheri, keşfedilmemiş alanları keşfederek onları sattı. Şimdi bizde kendi rezervimiz içindeki keşfedilmemiş alanları keşfediyoruz.
* “Önemli olan rezervin çokluğu değil, rezerve dayalı ürünlerin çokluğu”
Bu bor sağlıkta bir işe yarar mı? Bu bor malzeme teknolojisinde, ilaçta, çimentoda, tekstilde bir işe yarar mı? İşe yarayacağı birçok keşfedilmemiş alan var ve bizde onlar yavaş yavaş keşfediyoruz. Boru katma değere dönüştüren bir çaba içerisindeyiz.
Önemli olan bu rezervin çokluğu değil, bu malzemeye dayalı ürünlerin çokluğunu geliştirmektir. Yoksa malzeme bol ama ona dayalı ürünler ne kadar bol. Bunları arttırmamız lazım. İşte bu nedenle bor rezervlerimizin çok daha yüksek değer kazanması için borun kullanıldığı yeni alanların keşfine daha fazla önem vermemiz gerekiyor. Bor minerallerini buradan çıkartalım dünyaya ham madde olarak satmak doğru bir düşünce değil, terk edilmiş bir düşüncedir. Çünkü katma değer ham maddeden ziyade, nihaiyi ürünlerle ortaya çıkıyor. Bu nedenle bu amaçları gerçekleştirmek için kurduğumuz bor enstitüsü özel sektörlerle iş birliği yaparak keşfedilmemiş alanlar keşfediliyor ve önemli bazı gerçekler ortaya çıkıyor” dedi.
* “İlimiz ekonomisinde sanayi sektörünün payı %59”
Kırklareli Valisi Mustafa Yaman da ilimiz ekonomisinde sanayi sektörünün payının yüzde 59, hizmet sektörünün payının yüzde 31, tarım sektörünün payının ise yüzde 10 olduğunu belirterek şunları kaydetti:
“Şu anda Organize Sanayi Bölgemizde ve NNT Nano Teknolojileri Bor Ürünleri Anonim Şirketi firmamızın tesislerinde bulunmaktayız. Bu vesileyle Sayın Bakanımız başta olmak üzere hepinize hoş geldiniz diyorum. İlimiz ekonomisinde sanayi sektörünün payı %59, hizmet sektörünün payı %31, tarım sektörünün payı yüzde 10’dur. İlimiz Milli Gelir Sıralaması’nda kişi başına düşen 17 bin 493 TL ile 9’uncu sırada yer almaktadır. Kişi başına tüketilen elektrik enerjisi bakımından 4’üncü sırada, sanayi elektriği tüketiminde ise 5’inci sıradadır. İlimizde toplam aktif sigortalı sayısı 85 bin 160, bakmakla yükümlü tutulanlarla beraber sosyal güvenlik kapsamındaki kişi sayısı 305 bin 777’dir. İlimizde Sanayi Sicil Belgeli 256 Tesis bulunmaktadır. Bunların 84’ü büyük ölçekli tesislerdir. Bu tesislerimizde toplam istihdam 25 bin kişi, küçük sanayi siteleri ile beraber bu sayı 30 bin kişi civarındadır. Kırklareli OSB 3 bin 674 Dönüm alana kurulmuştur. Toplam sanayi parseli, 2 bin 480 dönümdür. Sanayi Parseli Sayısı 94’tür ve 45’i tahsis edilmiştir. Bunlardan 14 tesisimiz halen faaliyette, 31 tesisimiz de montaj ve proje aşamasındadır. Ayrıca, Evrensekiz ve Büyükkarıştıran da kurulacak Islah OSB’lere ait Islah Komisyonları kurulmuş ve çalışmaları hızla devam etmektedir. Geçtiğimiz ay içerisinde fabrikalarımızın kullanacağı alanlara ait yolların Valiliğimiz İl Özel İdaresince asfaltlaması yapılmıştır. Hizmet satın almak suretiyle 24 saat Güvenlik Teşkilatı oluşturulmuştur. Trakya Kalkınma Ajansı’ndan %75 Hibe Desteği sağlanarak Arıtma Tesisimiz ihale edilmiş ve yer teslimi yapılmıştır, kısa sürede bitirilecektir. Elektrik kalitesinin arttırılması için OSB iç dağıtım şebekesi süratle rehabilite edilmiştir. Sayın Başbakanımız ve zat-ı alinizin özel ilgi ve desteği ile son yıllarda özel sektörümüz AR-GE çalışmalarına büyük önem vermektedir. NNT Nano Teknolojileri Bor Ürünleri Anonim Şirketi firmamız bunun en güzel örneklerinden biridir. Bu durum, ülkemizin, dünya ticaretinde, katma değeri yüksek teknolojik ürünlerle yer aldığının ve alacağının da ayrı bir göstergesidir. Sayın Bakanım, Zat-ı Aliniz nezdinde, Sayın Başbakanımız ve hükümetimize, İlimize, İlimiz yatırımlarına, OSB’ye ve yatırımcılarımıza vermiş olduğunuz ilgi ve desteklerinizden dolayı teşekkür ediyorum. Ayrıca NNT Nano Teknolojileri Bor Ürünleri Anonim Şirketinin üretim ve faaliyetlerinin İlimize ve Ülkemize hayırlı olmasını diliyor, Başta Cafer Akın olmak üzere İlimizde istihdam oluşturan, yatırım yapan ve yapacak olan tüm müteşebbislerimize başarı temennilerimle, hepinize saygılarımı sunuyorum.”
* “Nano Teknoloji dünyada ülkemizi yüz akıyla temsil ediyor”
NNT Nanoteknoloji A.Ş. İcra Kurulu Başkanı Cafer Akın ise NNT Nanoteknoloji A.Ş AR-GE Merkezi’nin açılışına katılan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün ve diğer katılımcılara teşekkür ederek;
“Türkiye 65 yıllık bir ömürde çok değişik bir süreç yaşadı. Bu süreçte Türkiye’nin ilerleme süreci içerisinde batıyla aramızdaki farklılıkları teknoloji farklılıkları ile birebir örtüştüğü için ben 20 yıl önce Nano Teknoloji konusunda ilk yatırımlarıma başladım ve bunu yürekten söylüyorum; Nano Teknoloji dünyada ülkemizi yüz akıyla temsil ediyor.” 
Konuşmalardan sonra Bakan Ergün ve beraberindekiler NNT Nanoteknoloji A.Ş AR-GE Merkezi’nin açılış kurdelesini kesmelerinin ardından, bahçede ultra güçlendirilmiş alüminyum zırh tanıtımına katıldılar. Bir polis memuru tarafından, silahla alüminyum parçasına ateş edilerek, kurşungeçirmezliği test edildi.
Daha sona, NNT Nanoteknoloji A.Ş. İcra Kurulu Başkanı Cafer Akın, Bakan Ergün’e BORPOWER olarak bilinen Nano Teknoloji Yağlayıcıları, Savunma Sanayi, Uzay Sanayi, Temiz Enerji Sektörü, Alternatif Tıp, Ağır Sanayi, Elektronik, Bilişim Teknolojileri Çalışmalarıyla ilgili bilgiler verdi.
* Bakan Ergün, açılış öncesinde Vali Yaman’ı ziyaret etti
Kırklareli OSB’de bir fabrikanın resmi açılışını yapan Bakan Ergün Açılış öncesinde Kırklareli Valiliği’ne kısa bir ziyaret gerçekleştirdi. Saat 15.00’da gerçekleşen ziyarette İlçe Kaymakamları, Belediye Başkanları, çok sayıda resmi kurum müdür ve amiri Bakan Ergün’ü Valilik Binası önünde karşıladı. 
Kırklareli Ziya Gökalp İlköğretim Okulu 5. sınıf öğrencilerinden Gamze Kahyaoğlu ve Mert Karabıyık giydikleri Kırklareli yöresine ait kıyafetleri ile Bakan Ergün’e “Kırklareli’ne hoş geldiniz” diyerek kendisine bir buket çiçek takdim etti.
Bakan Ergün daha sonra kendisini karşılayan İlçe Kaymakamları, Belediye Başkanları, Resmi Kurum Müdür ve Amirleri ile tokalaştı. Daha sonra Tören Mangası’nı selamlayan Bakan Ergün, Valilik Binası’na geçerek Ziyaretçi Defteri’ni imzaladı. (ue-cs)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.