Kırklareli’de Su Ürünleri Şube Müdürlüğü kurulacak

17
* Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı taşra teşkilatı bünyesinde Kırklareli’nin de aralarında bulunduğu 43 İl’de su ürünleri konusunda Şube Müdürlüğü kurulacak.
HABER MERKEZİ
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada Kırklareli’nin de bulunduğu 43 İl’de Su Ürünleri Şube Müdürlükleri kurulacağı, Türkiye’de su kaynaklarından Avcılık ve Yetiştiricilik yoluyla yılda ortalama 600-700 bin ton su ürünleri elde edildiği, ülkede önemli bir balıkçılık filosu bulunduğu kaydedildi.
Türkiye’de su ürünleri avcılığı yapan 19 bin 699 balıkçı gemisi, yetiştiricilik faaliyetlerinde kullanılan 2 bin 353 tesis bulunduğu, her geçen gün artan su ürünleri ihracatının 2013’te miktar olarak 100 bin tona, değer olarak 550 milyon dolara ulaştığı ifade edildi. Balıkçılık ve Su Ürünleri’nin yapısı ve özelliği itibariyle diğer tarımsal faaliyetlerden farklılık arz ettiği, farklı görevlerin aynı şube müdürlüğü tarafından yürütülmesi nedeniyle şikayetlerin arttığı ifade edilen açıklamada, sektörün talepleri ve denetimlerde etkinliğin arttırılması için taşra birimlerinde Müstakil Şube Müdürlükleri’nin kurulması kararı alındığı bildirildi.
Şube müdürlüğü kurulacak 43 İl’in belirlenmesinde İlin Su Ürünleri Potansiyeli, Balıkçı Gemisi, Kontrol Gemisi, Yetiştiricilik İşletme Sayıları, Üretim Miktarları ve Büyükşehir olması gibi kıstasların göz önünde bulundurulduğu belirterek Şube Müdürlükleri’nin kurulacağı iller şu şekilde açıklandı. 
Adana, Adıyaman, Ankara, Antalya, Artvin, Aydın, Balıkesir, Burdur, Bursa, Çanakkale, Denizli, Diyarbakır, Edirne, Elazığ, Gaziantep, Giresun, Hatay, Isparta, Mersin, İstanbul, İzmir, Kastamonu, Kayseri, Kırklareli, Kocaeli, Konya, Malatya, Kahramanmaraş, Muğla, Ordu, Rize, Sakarya, Samsun, Sinop, Sivas, Tekirdağ, Trabzon, Şanlıurfa, Van, Zonguldak, Bartın, Yalova ve Düzce. (Kadir Sinici) 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.