Kırklareli’de Kayıt Dışı İşçi çalıştırana geçit verilmiyor

33
Kayıt Dışı Ekonomiyle Mücadele Stratejisi Eylem Planı kapsamında Gelir İdaresi Başkanlığı’na bağlı Kırklareli ve ilçelerindeki Vergi Daireleri’nde ve Kırklareli Sosyal Güvenlik………
HABER MERKEZİ
Kayıt Dışı Ekonomiyle Mücadele Stratejisi Eylem Planı kapsamında Gelir İdaresi Başkanlığı’na bağlı Kırklareli ve ilçelerindeki Vergi Daireleri’nde ve Kırklareli Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü’nde görevli Sosyal Güvenlik Denetmenlerinin katılımı ile 19-23 Ağustos 2013 tarihleri arasında yaygın ve yoğun bir denitim gerçekleştirildi.
Yapılan denetimler sonucunda; 1 işyerinin açılış tescilinin bulunmadığı ve 47 kişinin kayıt dışı olarak çalıştığı tespit edildi. Söz konusu Kayıt Dışı (Sigortasız) işçi çalıştıran işyerlerine sigortasız çalışan her bir kişi adına 2 bin 43 TL İdari Para Cezası uygulandı. İşyerlerinin yararlanmış olduğu prim teşvikinden 1 yıl süre ile yararlandırılmaması yönünde işlem tesis edildi. İşyerlerinin ağır cezai müeyyideler ile karşı karşıya kalmaması için çalıştırdığı kişilerin mutlaka Anayasal bir hak olan sosyal güvenliğinin sağlanması için sigortalı tescillerinin yaptırılması, kayıt dışı işçi çalıştırılmaması gerektiği Kırklareli Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü yetkilileri tarafından önemle vurgulandı. (Savaş Eskici) 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here