Kırklareli’de kar yağışı hayatı felç etti

12
Balkanlardan gelen soğuk hava dalgasının etkisi altına giren Trakya Bölgesi’nde kar yağışı hayatı olumsuz etkiledi.
HABER MERKEZİ
Kırklareli’nin Demirköy, Kofçaz ve lüleburgaz ilçelerinde ve Dereköy Köyü’nde etkili olan kar yağışı, kent merkezinde de yüzünü gösterdi.
27 Ocak 2013 Pazar günü saat 01.00 sıralarında kent merkezinde başlayan kar yağışı Kırklareli’yi beyaza bürüdü. Hafta sonu beyaz bir güne uyanan vatandaşlar, bir yandan eğlenirken diğer bir yandan da karın çilesini çekti.
Kar yağışı sonrasında hava sıcaklığının sıfırın altında eksi 4’e kadar düştüğü kent merkezinde yollar buz tuttu. 1 günde yaklaşık 10’un üzerinde maddi hasarlı kaza meydana gelirken Kırklareli Belediyesi hoparlöründen Kırklareli İl Emniyet Müdürlüğü araç sürücülerine buzlanma ve yoğun kar yağışı dolayısıyla kar lastiği ve zincir takmadan trafiğe çıkmamaları konusunda uyarıda bulundu.
* Belediye’nin karla mücadelesi vasat
Kırklareli’de geçtiğimiz gün etkili olan ve 1 gecede kar kalınlığı yaklaşık 10 santime ulaşan kent merkezinde otomobil sürücüleri trafikte ilerlemekte ve yayalar kaldırımlarda yürümekte zorluk çekiyor. Kırklareli Belediyesi karla mücadele ekiplerince kent merkezinde belli başlı bölgelerde kaldırımlar temizlenirken, temizlenen bölgelerde yürümekte zorluk çeken vatandaşlar isyan etti. Ayrıca otomobil sürücüleri de temizlenmeyen yollarda güçlükle ilerlerken, Kırklareli Emniyet Müdürlüğü trafik ekipleri de zor anlar yaşadı.
* 30 köy yolunda çalışmalar sürüyor
Kırklareli’de hafta sonu hayatı felç eden kar yağışı dinerken, yoğun kar yağışı nedeniyle kapanan 30 köy yolunun ulaşıma açılması için Kırklareli İl Özel İdaresi ekipleri çalışmalarını aralıksız sürdürüyor.
Kırklareli Özel İdaresi Yol Ulaşım Hizmetleri Şube Müdürü Bilal Kuşoğlu, Kofçaz ve Demirköy ilçelerinde ulaşıma kapanan 30 köy yolunun açılması için çalışmaların sürdüğünü söyledi. Kuşoğlu, 30 köy yolunun tamamını, açmayı hedeflediklerini belirtti.
Karayolları 15. Şube Şefliği Ekipleri de Bulgaristan’a ulaşımın sağlandığı Dereköy Sınır Kapısı ve Demirköy ilçesine ulaşımın sağlandığı yollarda kar küreme çalışmalarını sürdürüyor.
Dereköy Sınır Kapısı’nda 20, Demirköy İlçesi’nde 40 ve Kofçaz’da ise kar kalınlığı 15 santime ulaştı.
* Kar yağışının yeniden etkili olması bekleniyor
Kırklareli Meteoroloji İl Müdürlüğü’nden alınan bilgilere göre, Trakya Bölgesi’nde yaklaşık 3 gündür aralıklarla devam eden ve kent merkezinde etkisini yitiren kar yağışının yeniden etkili olması bekleniyor. Balkanlardan gelen yeni bir soğuk hava dalgasının tüm Trakya Bölgesi’ni etkisi altına alacağı tahmin edilirken, hafta boyunca hava sıcaklığının en düşük sıfırın altında eksi 6 en yüksek ise 4 derece olması bekleniyor. (Ufuk Ertop)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here