“Kırklareli’de Hayvancılığı geliştireceğiz”

22
T.C. Kırklareli Valiliği Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından ilimizde uygulanmakta olan “Koyun ve Keçilerde Verimliliğin Arttırılması Projesi” kapsamında 30 üreticiye 1’er adet Kıvırcık Irkı Koç teslim edildi.
HABER MERKEZİ
T.C. Kırklareli Valiliği Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından ilimizde uygulanmakta olan “Koyun ve Keçilerde Verimliliğin Arttırılması Projesi” kapsamında 30 üreticiye 1’er adet Kıvırcık Irkı Koç teslim edildi.
Kırklareli Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü bahçesinde 03 Ekim 2013 Perşembe günü saat 11.00’de düzenlenen törene; Kırklareli Vali Yardımcısı İsmail Gültekin, Kırklareli Gıda, tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Dr. Hakan Keçeci, Hayvan Sağlığı, Yetiştiriciliği ve Su Ürünleri Şube Müdür Vekili Şerafettin Uçar ile üreticiler katıldı.
Hastalıklara dirençli Koyun Irkları’ndan olan Kıvırcık Koyun Irkı’nın yaygınlaştırılmasının ilimizde hayvancılığın arttırılması bakımından çok önemli olduğunu belirten Kırklareli Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Dr. Hakan Keçeci;
“Dünyanın en kaliteli ve en lezzetli etine sahip, bölgemiz hastalıklarına dirençli koyun ırklarından, Kıvırcık Koyun Irkı’nın yaygınlaştırılması ve geliştirilmesi amacıyla 2010 yılından beri, üreticilerimize “Kıvırcık Irkı” damızlık koç dağıtımı yapılmaktadır. Kıvırcık ırkının geliştirilmesi ve saflığının devam ettirilmesi amacıyla ilimizde; Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımız, İstanbul Üniversitesi Veteriner Fakültesi ve İl Müdürlüğümüzce "Gen Kaynaklarının Korunması" projesi ve "Halk Elinde Islah" Projeleri yürütülmektedir, Bu projelerin güçlendirilmesi amacıyla daha önceki yıllarda, Kofçaz, Merkez, Demirköy, Pınarhisar ve Vize ilçelerimizdeki Üreticilerimize Damızlık Koç dağıtımında bulunulmuştur. Bugün 4. Parti dağıtımını yaptığımız bu dönemdeki Damızlık Kıvırcık Irkı Koçlarımızı; Babaeski ve Pehlivanköy’deki 30 üreticimize vermekteyiz. Koçlarımız üreticilerimize ücretsiz olarak verilmekte olup 2 yıl boyunca, İl Müdürlüğümüzce kontrol ve denetimleri ve sürü yararlılıkları takip edilecektir” dedi.
Konuşmanın ardından Kırklareli Vali Yardımcısı İsmail Gültekin, Kırklareli Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Dr. Hakan Keçeci, Hayvan Sağlığı, Yetiştiriciliği ve Su Ürünleri Şube Müdür Vekili Şerafettin Uçar tarafından Damızlık Kıvırcık Irkı Koçlar üreticilere teslim edildi. (Savaş Eskici)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here