Kırklareli’de Hasat Kontrolleri başladı

20
* Kırklareli İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü teknik ekipleri tarafından ürünlerin en az kayıpla hasat edilmesini sağlamak amacıyla Biçerdöver Hasat Kontrolleri başladı.
HABER MERKEZİ
Kırklareli İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü teknik ekipleri tarafından ürünlerin en az kayıpla hasat edilmesini sağlamak amacıyla Biçerdöver Hasat Kontrolleri 18 Haziran 2012 Pazartesi günü başladı.
Kırklareli İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’nde yapılan yazılı açıklamada şunlar kaydedildi;
“Kırklareli ve ülkemiz tarımı içerisinde önemli tarla bitkisi (buğday, arpa, yulaf, çavdar) ekilişine sahip olup, bu ekilişlerin tamamı biçerdöver ile hasat edilmektedir. 
Bu ürünlerden yıllar itibarı ile değişmekle birlikte yıllık ortalama 650 bin ton hububat ürünü elde edilmektedir. Biçerdöverle ile yapılan hububat hasadında dane kaybını yalnızca yüzde 1 azaltmak ya da arttırmak, İlimizde yılda yaklaşık 6 bin500 ton ürüne denk gelmektedir. Bir başka deyişle hasat kayıplarını azaltmakla 6 bin 500 ton ürünü ambara taşınmakta, hasat kaybını arttırmakla da 6 bin 500 ton ürünü tamamen toprağa gömmekteyiz. Olayın ekonomik kaybın yanında günümüzde gıdanın, gıda içerisinde de en önemli paya sahip olan hububatın stratejik açıdan her geçen gün önem kazanması, hasat kayıplarını en aza indirmek daha da anlam kazanmaktadır.
* Kırklareli il genelinde 31 Yetkili Kontrolör denetim yapmak üzere görevlendirildi
Kırklareli Hasat koordinatörlerimiz ve yetkili kontrolörlerimiz 18 Haziran 2012 tarihinden itibaren hasat kontrollerine başlamış olup, denetimler hasat bitene kadar devam edecektir. Hasat sırasında talimatlara uymayan biçerdöver sahipleri ve operatörlerine cezai işlem uygulanacak.”
Ayrıca tebliğe aykırı hasat yapanların Kırklareli İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’ne veya İlçe Müdürlüklerine bildirilmesi için vatandaşların duyarlı olunması istendi. (ş)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here