“Kırklareli’de fiziksel çevre engellilere uygun değil”

21
* Türkiye Sakatlar Derneği (TSD) Kırklareli Şube Başkanı Arif Uzunoğlu; “Ulaşılabilirlik için verilen sürenin dolmasına 15 gün kaldı sorumluları göreve davet ediyoruz” dedi.
HABER MERKEZİ
Türkiye Sakatlar Derneği (TSD) Kırklareli Şube Başkanı Arif Uzunoğlu, Kırklareli’de fiziksel çevrenin engelli vatandaşlara uygun olmadığını söyledi.
Bu kapsamda Kırklareli’de herhangi bir çalışmanın olmadığını vurgulayan Uzunoğlu, yaptığı yazılı açıklamasında şunları söyledi;
“Yerel yönetim ve kamu kurum ve kuruluşlarına fiziksel çevrenin engellilere uygun hale getirilmesi için verilen sürenin dolmasına 15 gün kaldı Türkiye de birkaç şehir dışında yapılan hiçbir şey yok, Kırklareli olarak bir arpa boyu yol alamadık kaldırımlar engellilere uygun halde değil şehir içi taşıma araçları  aynı şekilde kamu kurum ve kuruluşlarının %99 engellilerin ulaşabilecekleri asansörler yok.
Yapılan son araştırmaya göre üniversitelerin %90’ı, belediyelerin %78’i kamu kurumlarının ise %67’si engellilere geçit vermiyor. Kamu kurumlarının %99’unda tekerlekli sandalyelerin geçebileceği rampalar yok.
Kamu kurum ve kuruluşlarında en önemli problemlerden birisi yürüme yüzeyinde yön bulmayı sağlayacak kılavuz izlerin olmayışı. Üniversiteler ve kamu kurumları %5, belediyeler ise %2 oranında kılavuz iz uygulamasını Duraklarının %51’i halen engelliler tarafından rahatça kullanılamıyor.
Engelliler için alt geçitlerdeki asansörlerde sesli işaretlerin ya da kabartma yazılı düğmelerin olmaması da bir diğer sorun. Belediyelerin ve kamu kurumlarının sahip oldukları asansörlerin yalnızca %10’unda bu teçhizatlar bulunuyor. Kamu kurumlarındaki asansörlerin yalnızca %60’ının kapısı otomatik açılabiliyor.
Kamu kurumlarındaki ve belediyelerdeki tuvaletler, engelli vatandaşlar için sıkıntıların başında geliyor. Tuvaletlerin %94’ünde acil durum çağrı sistemi yok. Yine %93’ünde bedensel engellilerin kullanabileceği sensörlü musluklar yer almıyor. Tuvaletlerin %72’si, tekerlekli sandalye kullananların yararlanabileceği tutunma demirlerinden ve oturak sisteminden yoksun. Belediyeler engelli araç park yerine % 39 oranında hazırlıklı. Kamu kurumlarında bu oran %44’e çıkıyor.” (ue)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here