Kırklareli’de de yetişen yabanmersini, bin derde deva

24
Kırklareli’de de yetişen yabanmersini, bin derde deva

Bazı yörelerde çayüzümü ve likapa, bazı bölgelerde ise mavi altın olarak bilinen, Giresun’un ve Doğu Karadeniz’in yüksek kesimlerinde yetişen yabanmersini, Kırklareli’de de yetiştiriliyor.

Şişmanlık ve şeker hastalığına iyi geldiği belirtilen meyvenin “üzümsü meyveler” grubunda yer aldığı kaydedildi. Üretimi için Amerika tarafından 100 yıl inceleme yapılıp 1906 yılında başlatılan seleksiyon çalışmaları ile kültür bitkisi olarak yetiştirilmeye başlanan Likapa, artık Karadeniz Bölgesi’nin yüksek kesimlerinde de yetiştiriliyor. Mavi altın (Blue Gold) olarak bilinen meyve, Anadolu’da yüzyıllardır Anadolu topraklarında yabani olarak yetiştirilmiş.

1999 yılında Amerika’dan getirdiği bitkinin ilk denemelerini Rize’de yapan Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Hüseyin Çelik, denemelerde başarı elde edince bunu Artvin, Ardahan, Karabük, Gümüşhane, Bayburt, Trabzon, Giresun, Ordu, Samsun, Sinop, Kastamonu, Zonguldak, Sakarya, Bolu, Düzce, Kocaeli, Çanakkale, Istanbul, Bursa, Balıkesir ve Kırklareli’nin yüksek kesimlerinde de yetiştirmeye başlamış. Ekonomik anlamda ürünün Karadeniz’e büyük katkı sağlayacağını düşünen Doç. Dr. Çelik, meyvenin yetiştiriciliğini çoğaltmak ve adaptasyonunu artırmak amacıyla 16 proje yürütüyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here