“Kırklareli’de bu işi en iyi şekilde sadece ben yapıyorum”

15
*İstanbul Aksaray Kanarya Sevenler Derneği tarafından düzenlenen 2010-2011 yılında Bülbül ötümlü Kanaryaların katıldığı son yarış olan Türkiye Bülbül Ötümlü Kanarya Şampiyonasına Kırklareli Bülbül Ötümlü Kanarya Yetiştiricisi Mehmet Efe, "Osman" isimli kanaryasıyla yarışmaya katılarak Türkiye ikinciliğini kazandı.

HABER MERKEZİ
Şubat ayı başında İstanbul Aksaray’da yapılan, şampiyonaya 21 yetiştirici katıldı. Yetiştiricilerden ikisinin yarışmadan çekilmesi ile kalan 19 yetiştiricinin kuşları yarıştı.
Yapılan yarışmalara ilimizi temsil eden Efe Reklam sahibi Bülbül Ötümlü Kanarya Yetiştiricisi Mehmet Efe’nin yetiştirdiği "Osman" isimli 6 aylık kanarya geçen yılın birincisini zorlayarak 315 puan aldı ve yarışmada Türkiye ikincisi oldu.
Aksaray’da düzenlenen yarışmaya, Bülbül Ötümlü Kanarya Yarışmalarının 15. Türkiye Şampiyonasında Yavru Kanarya dalında 3.lük kupası kazanan ve “Osman” isimli kanaryanın ağabeyi “Mete” isimli kanaryada katıldı.
Mehmet Efe yarışma boyunca kanaryalarının çok büyük ilgi gördüğünü ve kendisinden kanaryalarını almak isteyenler olduğunu söyledi. Kanarya severlerin büyük ısrarlarına karşı koyamadığını belirten Mehmet Efe “Osman” ve “Mete” isimli kanaryalarını onları isteyenlere sattığını ifade etti.
İki kanaryanın da anne ve babalarının halen elinde olduğunu ifade eden Mehmet Efe, bu iki yetenekli kanaryanın genin halen kendisinde olmasından dolayı mutlu duyduğunu, yeni Bülbül Ötümlü Kanaryalar yetiştirip bu tarz yarışmalara katılmaya devam ederek Kırklareli’ni en iyi şekilde temsil edeceğini kaydetti.
Şimdiye kadar katıldığı yarışmalara federasyona kayıtlı Zonguldak Kuş Yetiştiricileri Birliği üyesi olarak katıldığını ifade eden Mehmet Efe, birlik tarafından da ödüllendirildiğini belirtti. 
“Türkiye’nin tüm derneklerinde düzenlenecek olan tüm müsabakalarda söz sahibi olmak için mücadele veriyorum. Bu işe gönül verdim, en iyi dereceleri almak için 2011 çalışmalarına başladım. Mete ve Osman’ın anne ve babası şuanda kuluçkada yeni kanaryalar ile daha iyi başarılara imza atmaya hazırlanıyoruz.” şeklinde konuşan Mehmet Efe Bülbül Ötümlü Kanaryaların nasıl yetiştirildiği ile ilgili özet bir bilgi vererek şunları kaydetti;
“Kanaryaları eğitime almadan önce doğacak yavrunun annesi kuluçkaya atıldıktan sonra anneyi 10 gün gözetime alıyorum. Daha yavrular yumurtadan çıkmadan yumurtaların içinde oluşan yavruları ben görüyorum. Dolu olduğunu gördüğüm yumurtaları baba Kanarya’nın ötümünden uzak bir yere alıyorum. Anne Kanarya yavruları tek başına çıkarıyor. Yavrular yumurtadan çıkana kadar kendilerine özel kayıt aldığım bülbül sesi eğitimini veriyorum. Yavrula 1 aylık olana kadar annesinin himayesinde kalarak eğitim alıyor. Bu eğitim sırasında ben yavruların cinsiyetlerine göre federasyonun bana verdiği bilezikleri takıyorum. Bileziği olmayan yani kaydı olmayan kanaryalar yarışamıyor. Benim yaptığım uğraş çok ciddi bir uğraştır. Bülbül ötümlü Kanarya yetiştiriciliği Dünya’da sadece Türkiye’de yapılıyor. Diğer ülkelerde bu yetiştiricilik yapılmıyor. Kırklareli’de bu işi en iyi şekilde sadece ben yapıyorum. Kırklareli’de Türkiye Kanarya ve Kafes Kuşları Federasyonu’na kayıtlı bir kanatlı hayvan sever derneği olmadığı için yarışmalara Zonguldak Kuş Yetiştiricileri Derneği üyeliğim ile giriyorum. Dernek bana başarılarımdan ötürü Başarı şifti ve belgesi verdi.” Mehmet Efe açıklamasının sonunda başarısı sonucu Kırklareli’den hiç kimsenin kendisini kutlamadığını, fakat buna rağmen Kırklareli’nin adını yetiştirdiği Bülbül ötümlü Kanaryalar ile tüm Türkiye’ye duyurmaya devam edeceğini belirtti. (cs)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here