Kırklareli’de Brusella Alarmı

13
Halit Hayvancılığın sahibi Halit Kök Trakya’da küçükbaş hayvanlarının büyük bir çoğunluğunda Brusella Hastalığı’nın olduğunu ve Kırklareli’de de birçok küçükbaş hayvanda olduğunu belirtti.
HABER MERKEZİ
Kırklareli merkez ilçede hizmet veren Halit Hayvancılığın sahibi Halit Kök küçükbaş hayvanlarda Brusella Hastalığı olduğunu belirterek çiğ tüketilen sütün hastalığa neden olabileceğini vurguladı. Kök;
“Küçükbaş hayvanların sütünü çiğ olarak tüketenleri uyarmak isterim ki her sürüde olmasa da birçok sürüde burusella hastalığı var. Bazı hastalıklara çare arayan vatandaşlar sütleri çiğ tüketerek kendilerini tehlikeye atıyorlar. Bölgemizde büyükbaş hayvanların aşılaması tam olarak yapıldığı için büyükbaş hayvanlarımızda tehlike yok. Fakat küçükbaş hayvanlarda var. Bunu kimse inkar etmesin” dedi.
Küçükbaş hayvan sütünün 60 derece ve üstünde kaynatıldığı zaman tehlikenin ortadan kalktığını belirterek sütlerin mutlaka pişirilerek tüketilmesini öneren Kök, hastalıkla ilgili aşılamaların yeni başladığını da kaydetti. (yş)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here