Kırklareli’de “Biyokaçakçılıkla Mücadele Çalıştayı” düzenlendi

29
Kırklareli Ticaret Borsası Toplantı Salonu’nda 24 Ekim 2014 Cuma günü saat 14.00’da Biyokaçakçılıkla Mücadele Etmek ile alakalı toplantı düzenlendi.
HABER MERKEZİ
Kırklareli Ticaret Borsası Toplantı Salonu’nda 24 Ekim 2014 Cuma günü saat 14.00’da Biyokaçakçılıkla Mücadele Etmek ile alakalı toplantı düzenlendi.
Toplantının açılış konuşmasını yapan Orman ve Su İşleri Bakanlığı 1. Bölge Müdürlüğü Kırklareli Şube Müdürü Filiz İhtiyar şunları belirtti;
"Ulusal Biyolojik Çeşitlilik Envanter ve İzleme Projesi" Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü tarafından 2013 yılında başlatılmıştır. Söz konusu Proje 2 aşamadan oluşmaktadır. 1. Aşamanın konusu Envanter çalışmalarıdır. 2. Aşamanın konusu ise, biyolojik çeşitliliğin izlenmesine yönelik verilerin elde edilmesi, izleme metodolojisinin oluşturulması ve izleme için gerekli önerilerin yer aldığı raporun hazırlanmasıdır. Biyolojik çeşitlilik envanter verilerinin literatür ve araziden sağlanması, göstergelerin belirlenmesi ve bu göstergeler üzerinden etkin izlemenin gerçekleştirilebilmesi için uygun yöntemin belirlenmesi çalışmaları yapılmış ve yapılmaya devam edilmektedir. Kırklareli ilinin biyolojik çeşitliliğinin alansal olarak belirlenmesinin yanında etkin korunması ve sürdürülebilir kullanımının sağlanması, dinamik izlemenin zamansal ve konumsal eksende gerçekleştirilmesi ile doğa koruma, doğal kaynak yönetimi ve arazi kullanım planlarının yapılmasında geliştirilecek yatırım projelerinin yönlendirilmesi ve seçeneklerin oluşturulmasına katkı sağlanacaktır. Elde edilen ilgili çalışma konularına ait tüm veriler, Bakanlık tarafından geliştirilen "Nuh’un Gemisi Ulusal Biyolojik Çeşitlilik Veri Tabanına girilerek, CBS ortamında web tabanlı konumsal sunumunun ve yetkilendirilerek sorgulanmasının yapılması imkânı sağlanacaktır. Söz konusu projenin hazırlanmasında ve yürütülmesinde emeği geçen herkese teşekkür ediyor çalıştayın hepimize hayırlı olmasını diliyorum” dedi.
Açılış konuşmasının ardından; “Biyokaçakçılığın Dünü ve Bugünü” konusunda Prof. Dr. Yılmaz Çamlıtepe, “Sülük Biyolojisi Ekonomik Önemi ve Kaçakçılığı” konusunda Prof. Dr. Naim Sağlam, “Türkiye’de Bitki Kaçakçılığı” konusunda Yrd. Doç. Dr. Necmettin Güler, “Türkiye’de Omurgalı Hayvan Kaçakçılığı” konusunda Yrd. Doç. Dr. Beytullah Özkan, “Biyokaçakçılık Suçunun Hukuki Olarak Değerlendirilmesi” konusunda Çiler Yavaş bilgiler verdi. Çalıştayın sonunda “Biyokaçakçılıkla Mücadele Çalıştayı’nın Değerlendirilmesi ve Sonuç Raporu” taslak olarak hazırlandı. Bütün konuşmacılar yaptıkları bilgilendirmelerinde Biyokaçakçılığın ne denli önemli bir şey olduğu belirttiler. (Berkay Çamlı)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here