Kırklareli’de 4 eczane yer değiştirdi, 3 eczane kepenk kapattı

17
40. Bölge Kırklareli Eczacılar Odası Başkanı Aytül Çiloğlu Kırklareli
genelinde geçim sıkıntısı yaşayan 4 eczanenin yer değişimi yaparken, 3
eczanenin ciro düşüşleri nedeni ile kepenk kapattığını belirtti.

HABER MERKEZİ
Sağlık Bakanlığı’nın sağlık alanında aldığı kararlar ile ilaç ve sağlık harcamalarında tasarruf yapılırken, hastalara gönül danışmanlığı yaparak işini icra eden eczacıların sıkıntı çektiğini belirten Başkan Çiloğlu, Kırklareli genelinde geçim sıkıntısına düşen 4 eczanenin yerini değiştirdiğini, 3 eczanenin de ciro kayıpları nedeni ile kepenk kapattığını belirtti.

*Eczacıların “Karekod” çıkmazı
Başkan Çiloğlu, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın, İlaç Takip Sistemi’ni hayata geçirmek için geçici karekod etiket yapıştırılması ile ilgili bir karar aldığını, Sağlık Bakanlığı’nın bu geçici barkod uygulamaları ile ilgili dağıtılan karekod etiketlerinin 2020 yılına kadar yürürlükte olacağını, bu barkodlarla hastalara ve eczanelere ilaç verilebileceğini belirttiğini anımsatarak şunları kaydetti;
“Sağlık Bakanlığı’nın Eylül ayında çıkardığı genelgenin tersine bir uygulama ile 30 Aralık 2010 tarihinde SGK, 1 Ocak 2011 tarihinden itibaren geçici karekodlu ilaçları satın alamayacağını duyurdu. Bunun sonucunda; Türkiye’deki ilacın kullanılması için ruhsat veren Sağlık Bakanlığı’na güvenerek ilaç alan eczacılar bir kere daha zor durumda kalmış bulunuyorlar. İlacın en büyük alıcısı olan SGK bu ilaçları almayacağını duyurunca 100 Milyon kutu ilaç miadı dolmadığı halde atılacaktır. Bu bir milli servettir, bu milli servet heba olacaktır.” (cs)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here