Kırklareli’de 237 sürücü, davranış geliştirme eğitimi aldı

24
Sürücü Davranışları Geliştirme Eğitimi (SÜDGE) Yönetmeliği kapsamında,
alkollü araç kullanarak trafik kurallarını ihlal eden ve trafik
güvenliğini tehlikeye düşüren, ikinci kez sürücü belgeleri geri alınan
sürücüler ehliyetlerini geri alabilmelerine olanak sağlayan SÜDGE
programı ile ehliyetlerine tekrar kavuşacaklar.

HABER MERKEZİ

Kırklareli İl Sağlık Müdürü Dr. Mustafa Saymaz, 2011 yılı içerisinde Kırklareli’de 27.kez düzenlenecek olan eğitim ile ilgili şunları kaydetti;
“İkinci defa alkollü araç kullanmaktan sürücü belgeleri geri alınan sürücülerin Sürücü Davranışları Geliştirme Eğitimi adı altında yönetmelikte düzenlenen bir programa dahil edilmesi gerekiyor. Bu programa dahil edilen sürücüler için bizde müdürlüğümüz bünyesinde ve Lüleburgaz’daki Toplum Sağlığı Merkezi bünyesinde iki merkez oluşturduk. Bu merkezlerde bu eğitime yönelik hizmetler veriyoruz. Eğitimler iki psikiyatri uzmanı, iki hekim ve bir polis memurunun katılımı ile gerçekleştiriliyor.
Kırklareli’de eğitimler Psikiyatri Uzmanı Dr. Berrin Ertepe, Sena Yenel Özbay, Birkan Buzol, Psikolog Mehmet Piroğlu, Dr. Çiğdem Cerit, Dr. Şebnem Ergin Tosun ve Dr. Demet Aydoğdu gözetiminde verilecektir. Lüleburgaz Toplum Sağlığı Merkezinde yine eğitimlerimizi Psikolog Ferda Duymaz, Psikiyatri Uzm. Dr. Recep Demirer, Dr. Gönül Mert ve Dr. Tülay Bi vereceklerdir.
2007 yılının haziran ayında başlayan ve bugüne kadar Kırklareli’de düzenlenen eğitimlerde 2008 yılında 36, 2009 yılında 92, 2010 yılında 109 kişi olma üzere toplam 237 kişiye eğitim verildi.
Bu yıl Kırklareli’de 27.kez düzenlenecek olan eğitimler 2 grup şeklinde olacak, birinci grup 13 kişi katılım ile 15 Nisan 2011 Cuma günü saat 09.30’da Kırklareli Devlet Hastanesi Seminer Salonu’nda başlayacak. 2. grup 21 Nisan 2011 Perşembe günü saat 09.30’da Kırklareli İl Sağlık Müdürlüğü Salonu’nda yapılacak.
Verilecek eğitimlere Kocaeli, Tekirdağ, Edirne ve Kırklareli’den katılımcılar yer alacak. Verilen eğitimler gruplar halinde gerçekleşiyor. Eğitimler yaklaşık olarak bir ay sürüyor. Eğitimler psikologlar eşliğinde yapıldığı için bir grup terapisi ortaya çıkıyor ve herkes kendi deneyimlerini paylaşıyor. Psikiyatrisler eğitim süresince kişinin alkolik olup, olmadığına karar veriyorlar. Kişinin ehliyetini geri alıp, almasında sakınca olup, olmadığına karar veriliyor. Grup terapisi sonucunda kişinin başarılı olup, olmadığı eğitim sonunda yapılan sınav ile belirleniyor.
Eğitim sonunda sürücüler bir sınava tabi tutuluyor. Bu sınav sonucuna göre başarılı olanlara başarı belgelerini veriyoruz. Bu belgeleri kazananlar ehliyetlerini emniyet müdürlüklerinden geri almak için müracaatta bulunuyorlar ve ehliyetlerini geri alıyorlar.” (cs)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here