Kırklareli’de 2 milyon parazitoit üretildi

12
Kırklareli Gıda Tarım ve Hayvanlık İl Müdürlüğü tarafından buğday alanlarına ciddi derecede zarar veren süneye karşı başlatılan biyolojik mücadele kapsamında 2 milyon parazitoit üretildi.
HABER MERKEZİ
Kırklareli Gıda, Tarım, Hayvanlık İl Müdürü Dr. Hakan Keçeci, ilaçla mücadeleden çok biyolojik mücadeleye önem verdiklerini söyledi.
İlaçla yapılan mücadelenin milli ekonomiye olduğu kadar çevreye, tarım alanlarına ve yararlı bakterilere ed zarar verdiğini ifade eden Keçeci, Parazitoit Üretim Merkezi’nde 15 kişilik ekip ile 2 milyon parazitoit ürettiklerini söyledi.
Keçeci yaptığı açıklamasında şunları söyledi; “Süneyle mücadeleyi en etkin bir şekilde sürdürüyoruz. Sünelerle biyolojik mücadele için önemli bir çalışma yapıyoruz. Türkiye’nin iki ilinde Süne Yumurta Parazitoiti Üretim Merkezi bulunuyor. Kimyasal mücadele yerine kullanılabilecek çevre ve insan sağlığı açısından riskleri en aza indirilmiş yöntemlerden biyolojik mücadele önemli bir yer tutmaktadır. Teknik elemanlarımız tarafından buğday alanlarından toplanan ergin süneler, iklim odalarına bırakılarak çalışmalar başlatıldı. Ergin sünelerden yumurta elde edilerek, parazitlendiriliyor. Yumurtalardan çıkan parazitoitleri daha sonra sünelerin bıraktığı yumurtalarına kendi yumurtalarını bırakarak sünelerin çoğalmasını engelliyor. Süne yumurta parazitoitleri sünenin en önemli ve etkili doğal düşmanıdır. Üretilen parazitoitlerden yaklaşık 1 milyonunu Bursa, Çanakkale ve Edirne’ye gönderdik. Süne ile mücadele sadece Kırklareli’de değil Türkiye’nin her yerinde yapılmaktadır. Biyolojik mücadelenin zirai ilaçlama gibi insan ve çevre sağlığı üzerinde olumsuz etkilerinin yok. Biyolojik mücadele doğal dengeyi koruma esasına dayanıyor. 
Biyolojik mücadelenin sorunları geçici olarak değil kalıcı olarak çözülüyor. Düşük maliyetle yüksek oranda koruma imkanı sağlar. Biyolojik mücadele etmenleri sadece hedef alınan zararlıya karşı etkili olurlar. Zararlıları arayabilme ve bulma yetenekleri vardır. Doğada çoğalarak yapılabilirler.” (Ufuk Ertop)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here