Kırklareli, yarın TRT-1’de

18
Kırklareli, yarın TRT-1’de

TRT’nin buram buram Anadolu kokan ve izleyicinin Anadolu’yu TRT ekranından izlediği en güzel alışkanlığı “Haber Anadolu” isimli programı, bu hafta Kırklareli’ni konu edinecek. 3 yılı geride bırakan programın yarın yayınlanacak bu çok özel bölümünde meşhur köftemiz ve peynirimizin tanıtımının yanı sıra, her yönüyle tam bir Kırklareli panoraması izleyenlere sunulacak.

Yapımcılığı’nı Yüksel Değercan’ın üstlendiği, sunuculuğunu ise Cevdet Cantürk’ün gerçekleştirdiği programın ekibinde Pınar Akkan Şehri ve Murat Işık yer alıyor.

Ekip, Kırklareli’ni tanıtmak amacıyla yaklaşık bir ay kadar önce ilimize geldi ve burada bir dizi çekim gerçekleştirdi. Önadım Gazetesi Köşe Yazarı, “Toprak Ana” lakaplı Hatice Kunt’un “Kuntlar” çiftliğinde de daha önce çekimler gerçekleştiren “Haber Anadolu” ekibi, ilimizin yapısını, geleneklerini, kısacası bilinen tüm özelliklerini, programın bu haftaki bölümünde yansıtacak.

Programda; meşhur köftemiz, değişmez lezzet peynirimiz, tanıtılacak. Ayrıca Kazı Başkanı Prof.Dr. Mehmet Özdoğan’ın açıklamalarının da yer aldığı programda, Aşağıpınar ve Kanlıgeçit kazılarından görüntüler de yayınlanacak. Programın bir diğer renkli anları ise Pınarhisar’da yapılan çekimler; Burada hayvanların doldurulmasına ait sanat dalı izleyiciler ile paylaşılacak.

Program, yarın saat 08.30’da TRT-1’de yayınlanacak. Programın tekrarları ise TRT GAP, TRT AVAZ ve TRT Türk kanallarında da yeniden izleyiciye sunulacak.

Programın sunucusu Cevdet Cantürk gazetemize yaptığı açıklamada, Kırklareli’de yapılan çekimlerden büyük bir keyif aldıklarını kaydederek; “Keşke daha çok zamanımız olsaydı da, Kırklareli ile ilgili daha çok hikaye anlatabilseydik. Çünkü Kırklareli hakkında gerçekten çok az tanıtıcı program yapılmış şu ana kadar. Bildiğiniz gibi daha önce biz “Hardaliye” hakkında bir program hazırlamıştık. Izleyicilerden aldığımız olumlu tepkiler doğrultusunda, Kırklareli’ni işleyeceğimiz bir program daha hazırladık. Kırklareli’ne ilgi göstermeliyiz, göstermek zorundayız. Ilk fırsatta tekrar Kırklareli’ne geleceğiz” dedi.

3 yılda 300 bin kilometre

Haber Anadolu 150. bölümü ile 3 yılda 300 bin kilometre yol kat etti. Evlerinizde Anadolu’ya sizin için bir pencere açan Haber Anadolu; eğlenceyi, hüzünü, haberi ve şaşkınlığı tüm doğallığı ile sizlere ulaştırmaya devam ediyor.

Cevdet Cantürk’ün sunduğu program, gözünüzün ve merakınızın kılavuzu olarak, yurdun dört bir yanından çoğunu ilk defa gördüğünüz ve duyduğunuz haberleri sizlere ulaştırıyor. 21 Ocak 2006’da yayın hayatına başlayan Haber Anadolu’da, her şey sizi anlatıyor. Türkiye’nin kültürel öğelerini ve TRT’nin 41 yıllık yayın tecrübesini aynı potada eriten program ekibi; ilginç olayları, şaşırtıcı öyküleri ve Anadolu’ya özgü rengârenk görüntüleri sizler için derliyor.

TRT Haber Merkezi’nin zengin haber alma ağı ve başarılı organizasyonu ile hazırlanan program, geride kalan 3 yıl boyunca pek çok ödüle layık görüldü. 2007 Radyo ve Televizyon Oskarı, 2008 Türk Halk Kültürü’ne hizmet ödülü, Makedonya Türkleri tarafından verilen ödül ve plaketler programın aldığı ödüllerden sadece birkaç tanesi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.