Kırklareli ve Burgaz’ın zanaatkarları sahaya indi

22
 “Geleneksel Zanaatkar Meslekleri ve Sınır Ötesi Bölgesi’nde Ekonomiye Uyumlar” Projesi saha çalışması yapıldı 
HABER MERKEZİ
Bulgaristan’ın Burgaz Şehri Zanaatkarlar Odası ile Kırklareli Esnaf ve Sanatkarlar Odası’nın birlikte yürüttükleri  “Geleneksel Zanaatkar Meslekleri ve Sınır Ötesi Bölgesi’nde Ekonomiye Uyumlar” Projesi kapsamında saha çalışması yapıldı.
12 Ağustos 2014 Salı günü saat 14.00’da Kırklareli Esnaf ve Sanatkarlar Odası’nda yapılan saha çalışmasında Türkiye’nin Esnaf Odaları’nın işleyişi, Esnaf ve Zanaatkarlara verilen eğitimler hakkında bilgiler verildi. Proje kapsamında Bulgaristan’dan Kırklareli’ye gelen Zanaatkarlar ile Kırklareli’deki Zanaatkarların tanışması ile başlayan programda Kırklareli Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birlik Başkanı Ali Fuat Şeker, Kırklareli Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği’ni tanıttı.
Şeker, burada yaptığı konuşmada bu proje ile birlikte Bulgaristan’ın Burgaz Esnaf Odasıyla gerçekleştirdikleri ikinci proje olduğunu söyledi. 1963 yılında odanın kurulduğunu söyleyen Şeker, Esnaf Sanatkarları Odaları Biriliği’ne bağlı 28 Meslek Odası olduğunu ifade etti.
Odalara bağlı 11 bin esnafın olduğunu söyleyen Şeker şunları kaydetti;
“Bulgaristan Burgaz Esnaf Odasıyla gerçekleştirdiğimiz ikinci proje bu Proje. 1963 yılında 507 Esnaf ve Sanatkarlar Kanunu çerçevesinde odamız kuruldu. Örgütlü bir toplum halinde işlevine devam etmektedir. Daha sonra2005 yılında bu kanun yerine 5362 Sayılı Esnaf Sanatkarları Meslek Kuruluşları Kanunu’na bıraktı. Esnaf Sanatkarları Odaları birbirlerine bağlı 28 meslek odası mevcut. Bu Meslek Odaları’na bağlı üye olarak 11 bin civarında esnafımız var. Esnafımızın güçlü olduğu kadar zayıf yönleri de var. Gerek Türkiye’de gerekse Bulgaristan’daki Esnafımız aynı coğrafyanın insanlarıdır. Her iki ülkede de rekabet gücü artırması gerekmektedir. Esnafa (0) faizli kredi vermelidir. Esnafımıza yönelik eğitim ve danışmalık hizmetlerinin çeşitliliğinin artırılması gerekmektedir. Yürüttüğümüz projede esnafımızı tanıtımında katkıda bulunacak bir Web sitesi oluşturuldu. Bu Web sitesi sayesinde Burgaz ve Kırklareli Esnaf ve Sanatkarlarımızın tanıtımı konusunda daha faydalı olacak. Bu proje iki ülkeye hayırlı olsun.”   
Kırklareli Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birlik Başkanı Ali Fuat Şeker’in konuşmasından sonra verilen kısa bir molanın ardından, Türkiye’deki Esnaf ve Sanatkarların tanıtımı slayt gösteriminde yapıldı. Daha sonra Kırklareli Sanayi Sitesi’nin ziyaret edilmesini ardından program sona erdi (Kadir Sinici)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here