Kırklareli Valisi Öner binlerce kişi ile birlikte Ergene’ye sahip çıkacak

18
* Kırklareli Valisi Ali Haydar Öner, Ergene Nehri’nin geçtiği bölgelerdeki Çevre Kirliliği’ne dikkat çekmek için oluşturulan Ergene Platformu Üyelerini kabul etti. Vali Öner, Kırklareli’nin Lüleburgaz ilçesine bağlı Karamusul Köyü’nde 10 Nisan’da en az 10 bin kişinin katılmasının hedeflendiği “Ergene Hayata Dönsün” Yürüyüşü’ne katılarak tam destek vereceğini söyledi.

HABER MERKEZİ
Ergene Nehri’nin geçtiği bölgelerdeki Çevre Kirliliği’ne dikkat çekmek için oluşturulan Ergene Platformu Üyeleri, “Ergene Hayata Dönsün” adlı etkinliğin 2’ncisini 10 Nisan 2011 Pazar günü Kırklareli’nin Lüleburgaz ilçesine bağlı Karamusul Köyü’nde gerçekleştirecekler.
Bu yürüyüş ile ilgili olarak hem bilgi vermek hem de destek almak amacıyla Ergene Platformu’nu oluşturan bileşenlerden; TEMA Lüleburgaz Gönüllü Temsilcisi Hakan Dedeoğlu, Batoç-Sen Genel Teşkilatlanma Sekreteri Göksal Çidem, Edirne Doğa Sporları Kulübü Başkanı Bülent Bacı, Uzunköprü Çevre  Gönüllüleri Derneği Başkanı Hacer Doğrugüven, Karamusul Köyü Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Gürcan Kırım, TEMA Trakya Üniversitesi Genç TEMA Başkanı İsmail Metin,  Nurhayat Gülce, Evrim Kaşıkçı 23 Şubat 2011 Perşembe günü saat 14.00’te Kırklareli Valisi Ali Haydar Öner’i makamında ziyaret ettiler.
TEMA Lüleburgaz Gönüllü Temsilcisi Hakan Dedeoğlu yapılacak olan etkinlikle ilgili olarak yaptığı bilgilendirmede şunları kaydetti:
“Marmara Bölgesi’nin Karadeniz kıyılarındaki Yıldız Dağları’ndan doğan ve Meriç Nehri ile buluşarak Ege Denizi’ne dökülen 283 kilometre uzunluğundaki Ergene Nehri’nin kirliliği, çok sayıda yerli ve yabancı sivil toplum örgütü üyelerinin katılımıyla 24 Ekim 2010 Pazar günü  saat 13.00’te düzenlenen “Ergene Hayata Dönsün-1”  Yürüyüşü ile Edirne’nin Uzunköprü ilçesinde 5 bin katılımıyla protesto edilmişti.
20 Şubat 2011 Pazar günü saat 11.00’da Karamusul Köyü Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Gürcan Kırım ve Dernek Üyeleri’nin ev sahipliğinde düzenlenen toplantıda Karamusul’da bu yürüyüşün 2’ncisini Kırklareli’nin Karamusul Köyü’nde 10 Nisan 2011 Pazar günü yapmak için karar aldık. Onbin kişinin katılımını beklediğimiz bu yürüyüşe sizinde desteklerinizi bekliyoruz.”
Daha güçlü bir dayanışma içerisinde olunursa Ergene’yi ve Ergene Havzası’nın kurtulabileceğini belirten Vali Öner şunları kaydetti:
“Ben 1995 yılında düzenlene “Toprağa Saygı Yürüyüşü”ne katılan ilk eylemli Valiyim. Bu anlamda da ilimizde düzenlenecek olan bu yürüyüşe de katılacağım. Çünkü Ergene 3 ilin ortak sorunudur. İnsanlar kendilerine temiz gelen suyu kirleterek akıtmak hakkına sahip değiller. Toprağa karşı, suya karşı, insanlara karşı haksız bir davranıştır. Gerek evsel atıklar bakımından gerekse sanayi atıkları bakımından suların kirletilmesi, başkalarının haklarına zarar verici bir davranıştır. Daha aşağıdaki noktalarda bulunan çiftçilerin haklarına zarar veren bir davranıştır. Sanayi tesislerinden sıfır atık yaklaşımı beklenir. Hem girdiler bakımından hem çıktılar bakımından çevreye duyarlı sanayileşme temel strateji olmalıdır. Bu bakımdan göstermiş olduğunuz duyarlılığınızı kutluyorum. Bu duyarlılığınızı benimde paylaştığımı bilmenizi istiyorum. 3 ilin ortak sorunu olduğu için Çevre ve Orman Bakanlığımızın dikkatine sunmamız gereken bir konudur. Yöredeki belediyelere destek sağlanması bakımından bununla ilgili bakanlığımız tarafından kısmi çalışmalar başlatılmış durumdadır. Ancak sanayi tesislerine yönelik duyarlılığı da arttırmamız gerekiyor. Bu konuyu Trakya Kalkınma Ajansı’nın gündemine de taşıyacağım. Bundan sonra daha güçlü bir dayanışma içerisinde olursak, Ergene’yi ve Ergene Havzası’nı kurtarabiliriz.”
Karamusul Köyü Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Gürcan Kırım tarafından Vali Öner’e Karamusul Köyü’nün hemen yanından geçmekte olan Erfene Nehri’nde yüzen Ördeklerden elde edilen ne olduğu belli olmayan yumurta ile buradan alınan 1 şişe su gösterildi. (s)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here