Kırklareli Valisi Mustafa Yaman’ın 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Mesajı

7
Milletimize eşsiz bir armağan olan Cumhuriyetimizin 88′ inci yılını birlikte kutlamanın mutluluk, coşku ve heyecanı içindeyiz. Bu bayram hepimize kutlu olsun.
“Milletimize eşsiz bir armağan olan Cumhuriyetimizin 88′ inci yılını birlikte kutlamanın mutluluk, coşku ve heyecanı içindeyiz. Bu bayram hepimize kutlu olsun.
19 Mayıs 1919’da Ulu Önder Atatürk’ün Samsun’a çıkarak milli mücadeleyi başlatıp, 29 Ekim 1923 tarihinde de "Türk Milletinin karakterine ve adetlerine en uygun olan idare şekli, Cumhuriyet idaresidir" diyerek ilan ettiği Cumhuriyet, Türk Milletine bırakılmış en büyük miras ve vazgeçilmez bir değerdir.  
29 Ekim 1923 tarihinde alınan kararla; Milletimizin bundan sonra hiç kimsenin tutsağı olmayacağı, geçmişte olduğu gibi gelecekte de tam bağımsız yaşayacağı tereddüde mahal bırakmayacak bir biçimde açıklanmış, Millî mücadele sonucunda da aziz vatan toprakları, her karışı şehit kanlarıyla sulanma pahasına düşman güçlerden temizlenerek Cumhuriyet idaresi kurulmuştur.       
Milletimizin şanlı tarihindeki en önemli dönüm noktalarından biri, Cumhuriyetin ilanı olmuştur. Milletimizin bağımsızlık ve hürriyetinden asla taviz vermeyeceği, çağdaş dünyada hak ettiği yeri alma kararlılığı Cumhuriyet ile anlam bulmuştur. Cumhuriyet; birlik ve beraberlik içinde hareket ettiğimizde olmaz denileni başardığımızın ispatıdır. Cumhuriyet’in sağladığı barış ve huzur ortamı sayesinde Ülkemiz her alanda önemli atılımlar gerçekleştirerek, dünyada saygın bir devlet konumuna gelmiştir.
Kıymetli Kırklarelililer;
Cumhuriyeti ayakta tutan yegâne kuvvet, Milletin kendisidir. Milletimiz, Cumhuriyeti benimsemiş ve bütün değerlerine sımsıkı sarılmıştır. "Egemenlik Kayıtsız, Şartsız Milletindir" ilkesi, devletin ve rejimin temelini oluşturmaktadır.
Türk Milleti, Cumhuriyet Rejimi ile kazandığı değerleri, toplum hayatımızın vazgeçilmez unsuru olarak benimsemiş, karşılaştığı sorunları Cumhuriyete olan bağlılığı sayesinde birlik ve beraberliğinden ödün vermeden aşmayı bilmiştir. Bizlere düşen görev; Atatürk’ ün önderliğinde büyük Türk Milleti nin kanı, canı ve sonsuz emekleriyle kurulan Cumhuriyetimizi, tüm değerleriyle sonsuza değin yaşatmaktır. Cumhuriyetimizin varlığını güçlü biçimde sürdürebilmesi için üzerimize düşen sorumluluk, çocuklarımıza ve gençlerimize Cumhuriyet sevgisini aşılamak, değerlerinin ne anlama geldiğini ve kendilerine neler kazandırdığını açık biçimde anlatmaktır. Böylece gelecek nesillerimiz de bu meşaleyi şuurlu biçimde taşımaya devam edecektir.
Bu duygu ve düşüncelerle; Cumhuriyetimizin 88’inci yılını kutluyor, büyük önder Atatürk, silah arkadaşları ve canlarını bu uğurda feda eden şehitlerimizi rahmetle, gazilerimizi minnet ve şükranla anıyor, hepinize saygılar sunuyorum.” 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here