Kırklareli Valisi Cengiz Aydoğdu’nun Basın Bayramı Mesajı

14
“Türk basınında sansürün kaldırılmasının yıl dönümü olarak her yıl 24 Temmuz "Gazeteciler ve Basın Bayramı" olarak kutlanmaktadır.


  Gazeteler yıllardan beri ilk kez bu tarihte sansürsüz olarak yayınlanmaya başlamış ve gazeteleri sansür etmek ağır suç sayılmıştır. Geçmişten Günümüze kadar da bu tarih “Basın Bayramı” olarak kutlanmaktadır.
Bilişim çağını yaşadığımız günümüzde kamuoyunu aydınlatmak ve bilgilendirmek her ortamda, her koşulda, sorumluluk duygusu ile  hareket ederek toplumun haber alma ihtiyacını karşılamak, hangi coğrafyada olursa olsun dünyadaki gelişmeleri insanlığın bilgisine sunmak basın çalışanlarının özverili çalışmaları ile mümkün olmaktadır. İletişim kavramının böylesine sınırları aştığı, bilginin sınırsız olduğu bir ortamda, İlimizdeki basın-yayın kuruluşlarımız da gelişmelere kayıtsız kalmamakta, teknolojik gelişmelere ayak uydurarak, yaptıkları haberlerle ilimizi dünyaya tanıtmaktadırlar. Vermiş oldukları hizmetlerle toplumu bilgilendiren Basın Mensuplarımız yapmış oldukları Haberciliğin yanında, aynı zamanda ciddi bir eğitim işlevini de yerine getirmektedirler. Bu işlevi yerine getirirken; her zamankinden daha  doğru, daha yansız ve daha hızlı biçimde bilgi ve haber vermek, olumsuzlukları sorgulamak, kamu yararını ilgilendiren konu ve olaylarda kamuoyu oluşturmak, toplumu aydınlatmak işlevini yerine getirirken, meslek ilkelerini ve etiğini gözetmeli, kişilik haklarına, kişilik değerlerine, özel yaşama, gizlilik alanına daha fazla özen ve saygı  göstermelidirler.
Bu duygu ve düşüncelerle; Değerli Milletimize zaman sınırı gözetmeden ve hiç durmaksızın görevleri başından ayrılmayan, fedakar ve cefakar tüm basın çalışanlarının; "Basın Bayramı”nı kutlar, sevdikleriyle beraber daha nice güzel günlerde sağlık, afiyet içinde yaşamalarını, Milletimize daha uzun yıllar hizmet etmelerini dilerim.”

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.