Kırklareli Valisi Ali Haydar Öner’in Çalışan Gazeteciler Günü Mesajı

6
“Şeffaf, demokratik, açık bir toplumu yaşatan en önemli unsurlardan
biri  özgür ve tarafsız basının varlığıdır.Haberleri doğru, farklı görüş
ve düşünceleri nesnel bir şekilde ortaya koyan bir basının, toplumun
bilgilenmesinde, bilinçlenmesinde ve toplumsal barış, huzur, güven
ortamının güçlenmesinde önemli payı vardır.

Cumhuriyetimizin temel değerlerini her türlü sosyal ve siyasi tartışmanın üzerinde tutarak milletçe yakaladığımız güven ve istikrar ortamını korumak başta basın camiasının olmak üzere hepimizin önceliği olmalıdır. Sivil toplum örgütleri ve sendikalar gibi çağdaş kurumların yanında, halkın çıkarlarını savunan, onları bilgilendiren ve önemli konularda kamuoyu oluşturan, evrensel meslek ilkeleri ışığında görevini sürdüren bağımsız ve güçlü bir basın, demokrasi için yaşamsal öneme sahiptir. Bireyin haber alma hakkını kullanmasına aracılık eden basının, doğru ve tarafsız bir görev anlayışıyla kamuoyunu bilgilendirme, görevi ve işlevi yanında yapıcı eleştirilerle yol gösterici yaklaşımları sergilemeleri beklentilerimiz arasındadır. Yapıcı eleştirilerden yararlanmak anlayışı içinde kamu hizmetlerinin daha etkin ve yararlı olmasına özen gösterilecektir.

Demokrasimizin sağlıklı işlemesi ve yerleşerek kökleşmesinde hayati bir sorumluluk üstlenen basın mensuplarımızın, görevlerini çağdaş imkânlarla ve daha verimli şekilde yerine getirebilmelerine büyük önem veriyoruz.

Bu düşüncelerle basın çalışanlarının haklarını düzenleyen yasanın yürürlüğe girişinin yıldönümü olan Çalışan Gazeteciler Günü’nüzü kutluyor, başarılarının artarak devamı dileklerimle sevgiler – saygılar sunarım.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here