Kırklareli Valiliği Yatırım Atağı’na geçti

33
Kırklareli Valisi Mustafa Yaman, Kırklareli halkının refahı, huzuru ve yaşam kalitesini arttırarak daha iyi hizmet anlayışı ile bir birinden değerli projelerin hayata geçirilmesi için yatırım startını verdi.
HABER MERKEZİ
Kırklareli Valisi Mustafa Yaman, Kırklareli halkının refahı, huzuru ve yaşam kalitesini arttırarak daha iyi hizmet anlayışı ile bir birinden değerli projelerin hayata geçirilmesi için yatırım startını verdi.
Kırklareli Valiliği görevine başladı günden itibaren Eğitim’den Kültür’e, Spor’dan Sağlığa, birçok konu üzerinde projelerin yapılması için talimatlarda bulunan Vali Mustafa Yaman, şimdide bu projeleri bir bir hayata geçirmeye başladı.
Bu kapsamada ilk olarak, Kırklareli Organize Sanayi Bölgesi’ne (OSB) yatırımcıları çekerek OSB’yi bir cazibe haline getiren Vali Yaman, bunun yanı sıra işsizlik sıkıntısı çeken gençlere de istihdam konusunda ekmek kapılarını açtı.
Yayla Mahallesi’nin tarihine can katacak ahşap binaların çalışmalarını başlatan Kırklareli Valisi Mustafa Yaman, ayrıca projeler kapsamında çevre binalarda da çalışmaların sürekli yapılacağını belirterek, koruma bilinci ve eski eserlerin restorasyon çalışmalarına devam edileceğini belirtti.
* Türk Ocağı Binası “Kültür Evi” olacak
Kırklareli’nde kültürel yapıların yoğunlukla olduğu Yayla Mahallesi’ndeki tarihi Türk Ocağı binası Kırklareli Koruma Amaçlı İmar Planı kapsamında Kültür Evi olarak restore edilmekte ve çalışmalar son hızıyla devam ediyor. Bu sayede tarihi dokusu zengin Yayla Mahallesi’nde halkın kültürel faaliyetlere katılabilmesi, bu zengin tarihi çevreden faydalanması sağlanacak. 
* Yanan Vali Faik Üstün İlköğretim Okulu yeniden hayat bulacak
2005 yılında çıkan talihsiz bir yangın sonucu harabe haline gelen ve Kırklareli’de restorasyon bekleyen en önemli yapılardan olan ve tamamlandığında Yayla Meydanı’nın en güzel yapılarından biri olacak olan Vali Faik Üstün İlköğretim Okulu’da Kırklareli Valisi Mustafa Yaman’ın talimatı ile röleve ve resüsitasyon proje çalışmalarının tamamlandığı binada, restorasyon çalışmalarına Ekim Ayı itibariyle başlanacak.
* Defterdar Evi restore edilecek
Kırklareli’deki tarihi dokunun kaybolmadığı Yayla Mahallesi’nde ki bir tarihi bina daha canlanacak. Vali Faik Üstün İlköğretim Okulu’nun yanında bulunan Defterdar Evi’nin rölöve, restitüsyon ve restorasyon projeleri, Edirne Kültür Varlıkları Koruma Kurulu’nca onaylanarak, restorasyona hazır durumda olan yapıda çalışmalara en kısa süre zarfında başlayacak.
* Gültaç Özbay Binası tekrardan kazanılacak
Kırklareli Merkez Yayla Mahallesi Namazgah Caddesi üzerinde bulunan ve eski yıllarda depo ve üretim yeri olarak kullanılan Gültaç Özbay Binası’nda da restorasyon yapım işi ile ilgili hizmet alımı gerçekleştirilerek, yapının restorasyon çalışmalarına ekim ayı içinde başlanacak.
* Kıyıköy Eski PTT Binası’nın restorasyonu tamamlanmak üzere
Kırklareli Valisi Mustafa Yaman, yatırım atağına şehir merkezine bağlı kalmadan, İlçe ve Beldelere de el attı. Kırklareli’nin Vize İlçesine bağlı ve Kırklareli’nin turizmine büyük katkı sağlayacak Kıyıköy Beldesi’nde bulunan, Kıyıköy Eski PTT Binası da bu yatırım atağından nasibini alarak restorasyon çalışmalarına başlanıldı. Binada uygulama işine 2013 yılı itibariyle başlanılarak, yapının restorasyon çalışmaları tamamlanma aşamasında.
* Dupnisa Mağarası’nin ihalesi tamamlandı
Trakya’nın incisi olarak adlandırılan ve binlerce yerli ve yabancı turisti misafir eden Dupnisa Mağarası’nda da birçok çalışma yapılacak.
Kırklareli’nin Demirköy İlçesi’ne bağlı Sarpdere Köyü’nde bulunan Dupnisa Mağarası için teknik ekip tarafından mimari, statik, elektrik, mekanik projeler çizilerek, proje kapsamında 1 adet restoran ve 3 farklı tipte 14 adet bungalov ev bulunacak. İşin yaklaşık maliyeti de tamamlanarak, ihale işlemleri de tamamlandı.
* Şeker Depoları Cazibe Merkezi olacak
Gençlik Hizmetleri ve Spor Bakanlığı tarafından yapımına devam edilen Gençlik Merkezi ve Kapalı Yüzme Havuzu Projelerinin ardından Kırklareli Valiliği de;  ilimizdeki Üniversite, OSB’ler ve diğer istihdam alanlarının fazlalaşması sebebiyle artan genç nüfusun ihtiyaçlarını göz önünde tutarak, Şeker Depolarını Cazibe Alanı haline getirerek Kırklareli halkının ve gençlerin hizmetine sunacak. 
Kırklareli merkez ilçe Karakaş Mahallesi’nde 6650 metrekare arsa üzerinde bulunan Şeker Depoları, Kırklareli Valiliği’nce hazırlanan proje ile Cazibe Merkezi’ne dönüştürülüyor. Kırklareli halkının yararlanmaları için düzenlenen alanda, Anfi Tiyatrodan süs havuzlarına, restaurantlardan kafeteryalara, bowling salonlarından gezi alanlarına kadar bir çok mekanlar oluşturulacak.
* Uluslararası Ölçülerde Sentetik Saha yapılacak
Kırklareli Valiliği İl Özel İdaresi tarafından gençlerin ve spor kulüplerinin faydalanabilmeleri için, uluslararası müsabaka kriterlerine uygun nizami ölçülerde sentetik saha, tribünler ve soyunma odalarının yapımına başlanacak. (Savaş Eskici)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here