Kırklareli Üniversitesi’nde “Halaçlar ve Halaçça” konulu konferans düzenlendi

48
Namık Kemal Üniversitesi (NKÜ) Öğretim Üyesi Doç. Dr. Sonel Bosnalı, Halaçça Dili’nin yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olduğuna dikkati çekti.
HABER MERKEZİ
Namık Kemal Üniversitesi (NKÜ) Öğretim Üyesi Doç. Dr. Sonel Bosnalı, Halaçça Dili’nin yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olduğuna dikkati çekti.
Kırklareli Üniversitesi (KLÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Bölümü tarafından Namık Kemal Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Sonel Bosnalı’nın konuşmacı olarak yer aldığı "Halaçlar ve Halaçça” başlıklı konferans Rektörlük Kültür Merkezi’nde gerçekleşti.
Konferansa; Kırklareli Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Bölüm Başkanı Doç. Dr. Bülent Bayram, öğretim elamanları ve çok sayıda öğrenci dinleyici olarak katıldı.
Halaç Topluluğu’nun İran’da yaşayan bir Türk Halkı olduğunu belirterek konferansına başlayan Doç. Dr. Sonel Bosnalı, Halaçça hakkında yürütülen bilimsel çalışmaları dinleyicilerle paylaştı. Halaççanın ses ve yapısal özelliklerini örneklerle açıklayan Doç. Dr. Bosnalı, yaklaşık 40 bin nüfusa sahip Halaç Topluluğu’nun 80 milyonluk nüfus içerisinde hiçbir ağırlığının bulunmadığını söyledi. Hallaçça Dili’nin yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu vurguladı.  
Konferansın sonunda Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Bölüm Başkanı Doç. Dr. Bülent Bayram, konuşmacı Doç. Dr. Sonel Bosnalı’ya teşekkür ederek hediye takdim etti. (Savaş Eskici)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here