Kırklareli Üniversitesi Rektörlük Binası’nın temeli atıldı

27
Rektör Aykaç; “2016 yılında binamızı açmayı hedefliyoruz”
* Temel atma töreninde konuşan Rektör Aykaç; “İnşaatımız yaklaşık maliyeti 23 trilyondur. 18 bin 200 metrekare kapalı alana sahip olan binamız, 5 bloktan oluşmaktadır. Kapalı oturum alanı 3.620 metrekare olup, bodrum ile birlikte 5 kattan oluşmaktadır. 1 adet senato odası, 12 adet toplantı odası, 220 adet idari ofis odası, 76’sı kapalı, 202’si açık olmak üzere 278 araç kapasiteli açık ve kapalı otopark bulunmaktadır” dedi. 
HABER MLERKEZİ
Kırklareli Üniversitesi’nin Kayalı Kampüsü içerisinde yapımına başlanan Rektörlük Binasını temeli gerçekleştirilen törenle atıldı.
24 Ekim 2014 Cuma günü saat 15.00’da gerçekleştirilen temel atma törenine; Kırklareli Valisi Esengül Civelek, Kırklareli Belediye Başkanı Mehmet Siyam Kesimoğlu, Kırklareli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Aykaç, Kırklareli Vali Yardımcıları, Kamu Kurum ve Kuruluşların Müdürleri, Sivil Toplum Kuruluşların Temsilcileri, Siyasi Partilerin temsilciler, Kırklareli Üniversitesi Öğrencileri ve vatandaşlar katıldı. 
* Rektör Prof. Dr. Aykaç; “2016 yılında binamızı açmayı hedefliyoruz” 
Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasını ardından Kırklareli Üniversitesi’nin Kurucu Rektörü olan Rektör Mustafa Aykaç temel atma törenin açılış konuşmasını yaptı.
Kayalı Kampüsü içerİsinde yapımına başlanan Rektörlük Binasının 23 trilyon maliyeti olacağını, binanın 18 bin 200 metrekare kapalı alana sahip olacağını söyleyen Aykaç şunları kaydetti;
“Kırklareli Üniversitesi Rektörlük Binası’nın temel atma törenine hoş geldiniz diyorum. Üniversitemiz açısından önemli bir kilometre taşı olarak kabul ettiğimiz Rektörlük Binamızın temel atma töreni bugüne denk düştü. Üniversitemizin gelişmesi açısından bundan sonraki gelişme aşama bakımından Rektörlük Binasının tamamlanmasını çok büyük önem arz ediyoruz. Bugün temelini atacağımız Rektörlük Binamız 18 bin metre kare kapalı alana sahip büyük bir Rektörlük Binası olarak inşa edilecek. Bu yılsonuna kadar büyük bir mesafe kat ettikten sonra, 2016 yılı içinde bu rektörlük Binamızı biz tamamlanmasını bekliyoruz. Kırklareli Üniversitesi 2008 yılında benim göreve başlamamdan sonra adım adım fiziki alt yapısıyla, diğer personeliyle ve en önemlisi öğretim kadrosuyla adım adım bugüne geldi ve bugün çok şükür hepimizin gurula söyleyebileceği ve gelecekte çok iyi noktalara ulaşmasını beklediğimiz bir üniversite konumunda şuanda. Bu noktaya geldikten sonra biz üniversitemizin çok daha büyük başarılara, dünya yüksek öğretim alanında çok daha iyi bir yere ulaşması bakımından inancımız ve güvenimiz daha tam bugün. Rahatlıkla söyleye biliyoruz ki bu başlangıçtan itibaren bugüne kadar kat ettiği mesafeler sağladığı başarılar, Kırklareli Üniversitesi’nin birkaç yıl sonra eksiklerinin tamamlamasından sonra dünyada sayılı yüksek öğretim kurumları arasına gireceğine biz inanıyoruz ve bu inancımız bugün daha yakın gözüküyor. Yaptığımız her işin ülkemize ve insanımıza fazlasıyla layık olduğunu biliyoruz. Rektörlük Binası inşaatımız yaklaşık maliyeti 23 trilyondur. 18 bin 200 metrekare kapalı alana sahip olan binamız, 5 bloktan oluşmaktadır. Kapalı oturum alanı 3.620 metrekare olup, bodrum ile birlikte 5 kattan oluşmaktadır. 1 adet senato odası, 12 adet toplantı odası, 220 adet idari ofis odası, 76’sı kapalı, 202’si açık olmak üzere 278 araç kapasiteli açık ve kapalı otopark bulunmaktadır. Binamız, 6 adet daire başkalığımızın ve diğer rektörlük birimlerimizin bütün arşiv, ofis ve toplantı ihtiyaçlarını karşılayacak kapasitededir. Binamızın dış cephesi Selçuklu mimarisinden esinlenerek tamamlanmıştır. 2016 yılı içersinde inşaatımızı tamamlayarak binamızı hizmete açmayı planlıyoruz.”  
* Başkan Kesimoğlu; “İlk defa Milletvekili olduğumda, ilk verdiğim kanun teklifi ilimizde Kırklareli Üniversitesi’ni kurumasına ilişkin kanun teklifiydi” 
Kırklareli Üniversitesi Rektörlük Binası temel atma törenine katılan Kırklareli Belediye Başkanı Mehmet Siyam Kesimoğlu burada yaptığı konuşmada şunları kaydetti:
“Üniversitemizin Rektörlük Binasının temel atma töreninde buluştuk. Burada bulunmaktan duygu ve düşüncelerimi sizlere paylaşmaktan son derece mutluyum. Yükselmekte olan bu binayı görmekten, ya da biraz ilerde o yüksek binaları görmekten duyduğum heyecanı ve coşkuyu sizlerle paylaşmak istiyorum.  Ben 2002 yılında ilk defa Milletvekili olduğumda ilk verdiğim kanun teklifi ilimizde Kırklareli Üniversitesi’ni kurumasına ilişkin kanun teklifiydi. O gün bizim gücümüz belki yetmedi ama 2007 yılında ilimiz Üniversiteye kavuştu. Biz Kırklareli Halkı olarak ilimizin bir Üniversite şehri olmasını hep istedik. Şuanda ilimizin merkezinde 15 bin civarında öğrencimiz var. Önümüzdeki süreç içersinde bu sayının birkaç misline ulaşarak, hedeflediğimiz ilkeler doğrultusunda ilimizin üniversite kenti olacağına olan ilişkim tam. Biz Kırklareli halkı olarak geçmiş dönemlerde Kırklareli Üniversitesinin kurulmasından önce Sivil Toplum Kuruluşların öncülüğünde siyasi parti ayrımcılığı yapmazsızın bütün Belediye Başkanlarımızın himayelerinde ve halkımızın desteğiyle imza kampanyaları düzenledik. Konferanslar, paneller düzenledik üniversitemize kavuşmak için. Kırklareli Üniversitesi’nin bugüne kadar gelemsinde emeği geçen herkese huzurunuzda teşekkür etmeyi Kırklareli Belediye Başkanı olarak zevkli bir görev biliyorum.” 
* Vali Civelek; “Üniversitemiz geliştikçe, Kırklarelimiz gelişecek” 
Törene Katılan Kırklareli Valisi Esengül Civelek, burada yapığı konuşmada şunları kaydetti;
“Üniversitelerimiz Ülke kalkınmasında sosyal refahın yaratılmasında, sosyal ve ekonomik değişimlerinin gerçekleşmesinde bilim ve teknoloji alanındaki ilerlemelerin, gelişmelerin sağlanmasında en etin, en etkili yol gösterici kurumlarımızdır. Kuruluşundan bu yana çok az bir süre geçmesine rağmen Kırklareli’nin halklı gururu olan Üniversitemizin her geçen yıl artan öğrenci sayısı, kaliteli eğitimi, deneyimli akademisyen kadrosu ve yatırımların gerçekleştirilmesi hususlarında sağladığı ilerlemeler, gelişmeler Kırklarelimiz için memnuniyet vericidir. Gerek ulusal, gerekse uluslar arası alanda üniversitemizi daha üst seviyelere, daha iyi seviyelere taşıyabilmemiz, tüm tarafların gönül birliği, el birliği, iş birliği ve güç birliği içersinde gerçekleştireceği çalışmalarla sarf edeceği gayret ve çabalarla mümkün olacaktır. Üniversitemiz geliştikçe Kırklarelimiz gelişecektir.” 
Yapılan Konuşmaların ardından Kırklareli İl Müftsü İsmail Bayrak’ın okuduğu dualarla Kırklareli Üniversitesi Rektörlük Binası’nın temeli atıldı. Kampüsü içersinde yapımına başlanan Rektörlük Binasını temel atma töreni verilen kokteylin ardından sona erdi. (Kadir Sinici)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here