Kırklareli Üniversitesi personeli Istrancalar’ı gezecek

21
Kırklareli Üniversitesi personeli Istrancalar’ı gezecek

Kurulduğu 2007 yılından bu yana akademik ve sosyal yönden gelişmelerini sürdüren Kırklareli Üniversitesi, sosyal etkinliklerine de hız kesmeden devam ediyor. Ilimizin az bilinen güzelliklerini göstermek amacı ile 12 Aralık Cumartesi günü Kırklareli Üniversitesi tarafından tüm personeline ve personel ailelerine çok kapsamlı bir gezi düzenleniyor. “Ben dünyanın Kaynarca ise suların kralıdır, diyen Pers Kralı Darius’un övgü ile bahsettiği, Pınarhisar Ilçesine bağlı Kaynarca beldesinde başlayacak olan gezi, Poyralı, Demirköy, Iğneada, Limanköy ve Karadeniz’in en batı yerleşimi olan Beğendik Köyü’ne kadar uzanıyor.

Kırklareli Üniversitesi yetkilileri tarafından gezi öncesi yapılan açıklamada şu açıklamalara yer veriliyor; ”Kuruluşunun üzerinden iki buçuk yıl geçen, her gün büyüyen ve gelişen yapıya sahip üniversitemizin birimlerinde görev yapmak üzere ilimize gelen akademik ve idari personelimize Kırklareli ilini doğal, kültürel ve tarihi güzelliklerini tanıtmak amacıyla hafta sonları günübirlik geziler organize edilmiştir.Kırklareli Üniversitesi Pınarhisar Meslek Yüksekokulu’nca planlanan gezilerin ilkinde 12 Aralık 2009 Cumartesi Kaynarca’dan başlayıp Karadeniz kıyısındaki Iğneada ve Bulgaristan sınırındaki Beğendik Köyü’ne kadar uzanıyoruz. Bu gezilerde personelimizle birlikte olmanın mutluluğunu yaşarken çevreyi de tanımış olacağız.

12 Aralık 2009 Cumartesi günü saat 08:00’de, Rektörlük önünden araçlarımız hareket edecek. Kızılcıkdere Köyü’nden sonra Kaynarca beldesine ulaşılacak. Kaynarca’da antik dönemlerden beri akmaya devam eden sıcak ve soğuk kaynak suları ve Kaya manastırlarında kısa bir gezintiden sonra Pınarhisar üzerinden Poyralı Köyü’nde yerel etnografya müzesinin gezilmesi, sonrasında yola çıkılarak Istrancaların en yüksek noktası Mahya Tepe’nin eteklerinde ki Yenice beldesindeki dinlenme molasından sonra yola devam ediyoruz, bir süre  sonra araçların motor çalıştırmadan yokuş yukarı hareket edebildiği manyetik alan tesislerinden geçerek Istrancaların yoğun kayın ve meşe ormanları arasından geçerek Kırklareli’ nin Karadenizdeki incisi Iğneada’ya ulaşıyoruz. Iğneada’daki dinlenmeden sonra Limanköy’den geçerek Türkiye- Bulgaristan sınırını çizen Rezve Deresi kıyısındaki Beğendik Köyü’ndeki askeri sınır birliği yanından karşı kıyıda ki Bulgaristan’ın Rezova Köyü’ne çok yakın bir noktaya ulaşıyoruz.

Gezi boyunca katılımcılar evlerinde hazırladıkları kumanyaları ya da mola yerlerinde ki yerel restoranlar ve cafeler de yeme içme ihtiyaçlarını ücretlerini kendileri ödeyerek karşılayabilirler.

Düzenlenen geziye üniversitemiz akademik ve idari personeli eş ve çocukları ücretsiz katılabilirler.

10 Aralık 2009 Perşembe günü saat 17:00’ ye kadar adını iletişim adresine yazdıran katılımcılar başvuru sırasına göre öncelikli olmak üzere gezi listemizde yer alacaklardır. Kırklareli’ ye dönüşümüz yaklaşık saat 19:30’u bulacaktır. 

Geziye katılmak isteyenler rahat yürüyebilecekleri spor ayakkabı ve giysilerle birlikte olası durumlar için yağmurluk bulundurmalılar. Yörenin olağan üstü doğası içersinde fotoğraf çekmek isteyenler fotoğraf makinelerini unuturlarsa çok üzülecekler.” ibarelerine yer verildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here