Kırklareli Üniversitesi öğrencileri Gönüllü Rehberlik yapıyor

21
* Kırklareli Üniversitesi (KLÜ) Rektörü Prof. Dr. Mustafa Aykaç; “Dezavantajlı çocukların başarı seviyelerini yükseltmek, yaşamlarında güzel alışkanlıklar kazandırmak ve hayata yönlendirmek maksadıyla öğrencilerimiz bilgi veriliyor” dedi.
HABER MERKEZİ
Kırklareli Üniversitesi (KLÜ) Fen-Edebiyat Fakültesi öğrencileri tarafından, Kırklareli’de başarısı düşük olan ilkokul öğrencilerine Psikolojik Danışmanlık Hizmeti veriliyor.
Kırklareli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Aykaç, 100 üniversite öğrencisinin Vali Faik Üstün ve Kocahıdır ilkokullarındaki dezavantajlı 100 öğrenciye haftanın belirli saatlerinde bir araya geldiklerini belirterek, öğrencilere temel ve psikolojik eğitim desteği sağlandığını söyledi.
Üniversite öğrencilerinin ilkokul öğrencileri ile tek tek ve bizzat ilgilendiklerini anlatan Rektör Aykaç; “Üniversite öğrencilerimiz özellikle Roman vatandaşların yaşadığı ve çocuklarının eğitim gördüğü Vali Faik Üstün İlkokulu’nda ve Kocahıdır ilkokullundaki dezavantajlı 100 öğrenciyle haftanın belirli saatlerinde bir araya gelerek onlara psikolojik danışmanlık yapıyorlar. Dezavantajlı çocukların başarı seviyelerini yükseltmek, yaşamlarında güzel alışkanlıklar kazandırmak ve hayata yönlendirmek maksadıyla bilgi veriliyor. Daha önce tespit edilen öğrencilerle üniversite öğrencilerimiz bizzat ilgileniyor ve başarı seviyelerini yükseltmeye katkı sağlıyor. Üniversite öğrencileri bilgilerini, tecrübelerini ve birikimlerini ilköğretim öğrencilerine aktarıyor. Dezavantajlı çocuklara sporu, sanatı, kültürü, bilgiyi, okumayı ve iyi alışkanlıkları kazandırarak, topluma iyi fertler olarak yetiştirilmeleri için çaba harcıyoruz. Bazı çocuklarımız psikolojik, içine kapalılık ve ailevi sorunlarla karşı karşıya. Her sorunuyla üniversite öğrencilerimiz ilgileniyor. Minik öğrencilerimiz psikolojik ve sosyal olarak rahatlıyor. Onları hayata tutunduruyoruz. Ağabey, abla ilişkisi kuruldu. Öğrencilerin başarı seviyeleri gözle görülür şekilde yükseldi. Bazı okullarımızda Roman ailelerin çocukları daha fazla. Onlar da Kırklareli’nin ve Türkiyemizin vatandaşı. Onları topluma kazandırmak için gayret edeceğiz. Çocukları küçük yaşta kötü alışkanlıklardan korumamız gerekiyor. Zararlı alışkanlıklara düşmüş olan çocuklarımızı bu alışkanlıklardan uzak tutmayı hedefliyoruz. Hastalandıktan sonra çare aramak yerine hastalanmadan sağlıklı kalmanın yollarını düşünüyoruz” dedi.
KLÜ Fen-Edebiyat Fakültesi Dekan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Şule Kaya ise proje ile öğrencilerin eğitime olan ilgilerinin arttığını belirterek, çocukların suça yönelmemeleri için gayret ettiklerini söyledi. (Ufuk Ertop)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here