Kırklareli Üniversitesi Kayalı Kampüsü yollandı Bakan Yıldırım gelemedi müjdesi geldi

24
Kırklareli Üniversitesi’nin (KLÜ) Kayalı Kampusü Temel Atma Töreni 02 Ocak 2011 Pazar günü yapıldı.

HABER MERKEZİ

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatı üzerine Marmaray’ın programına katılmak zorunda kalarak KLÜ Kayalı Kampüsü Temel Atma Töreni’ne katılamayan Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’ın vekili olarak katılan Ulaştırma Bakanı Müsteşarı Mehmet Habip Soluk ilk olarak KLÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Aykaç’ı ziyaret etti. Prof. Dr. Aykaç’ın Müsteşar Soluk’a çiçek ve Kırklareli Üniversitesi logolu plaket takdim etmesinin ardından Soluk; “Bu bir demet çiçeğin bedelinin de çok ağır olduğunu bilin” dedi.
Ziyaretin ardından KLÜ Kayalı Kampüsü Temel Atma Tören Alanı’na geçildi. KLÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Aykaç Kırklareli Üniversitesi’nin 2007 yılında kurulduğunu, 09 Eylül 2008 tarihinde itibaren Rektör olarak başladığını ve çok önemli gelişmelerin kaydedildiğini ifade etti. En önemli gelişmenin ise merkezi kampusün geliştirilmesi olduğunu belirtti.
Aykaç; “Göreve geldiğimiz andan itibaren Kampüsümüzle ilgili çalışmaları hızla yürüttük. Merkez kampus alanında bir takım inşaatların hızla başlaması için gayret nettik ve hızla başlayarak ilerledi. Merkezi kampüsümüzün başlangıcında bir temel atma töreni düzenleyebilirdik fakat şimdiye kadar mümkün olmadı ve inşaatlarımız devam etti. Bundan önce merkezi derslik binamız, kapalı spor salonumuz, laboratuarımız ve alt yapı ihalemiz başlamış durumdadır. 5. nokta olara ta merkezi yemekhane ve çarşı binamız başlama noktasındadır. Şehrimizin gelişmesi hususunda en önemli gelişme unsuru olarak ortaya çıkmış durumdadır” dedi.
Kırklareli Belediye Başkanı Av. Cavit Çağlayan Kırklareli Ünivesitesi’nin Kayalı Kampüsü temel atma törenine katılmaktan dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirdi.
Çağlayan; “Kırklareli Üniversitesi’nin yeni ve genç bir üniversite olduğunu vurgulayan Çağlayan; alan olarak ilk anda bize uza olduğuna dair vatandaşlarımızın temennileri oldu. Ancak ilk tespiti yapılırken bizden en az 2 bin 500 dönümlük bir alan istendi. Böyle bir alanın şehrin çok yakın kısımlarında bulunması söz konusu değildi. 2 bin 500 dönüm ve daha üstü tarım toprağının da inşaat alanına terk edilmesini uygun görmedik” dedi.
Ulaştırma Bakanı Müsteşarı Mehmet Habip Soluk, Bakan Yıldırım’ın Başbakan Erdoğan’ın talimatı dolayısıyla değişen programının olduğunu ve katılamadığını belirtti.
“El elden üstündür ama hiçbir zaman il ilden üstün değildir. Her şekilde eşit gitmesi gerekir. Ülkemizin birçok ilinde olduğu gibi Kırklareli’de de üniversitemiz yoktu. Ancak üniversitemiz 2007 yılında Kırklareli’de kuruldu. Kırklareli’de üniversite kurulurken denildi ki “Kırklareli her şeyden önce bir üniversite şehri olacaktır” 5 Fakültesiyle, 7 Meslek Yüksek Okuluyla, 11 bin öğrencisiyle, 400 Öğretim Üyesiyle ülkemizin Trakya Bölgesi’nin parlayan yıldızı ve en önemli üniversitelerden biri haline geldi. Üniversitemizin kuruluşu 29 Mayıs İstanbul’un Fethi’ne rastlamaktadır. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Muasır Medeniyet dediği ülkemize eğitimli insanların yetişmesinin temennisindeyiz. Bakanımız ile görüştüm ve kendisinin katılamamasının cezasının ağır olduğunu, bu sebepten dolayı gereği neyse yapılması istediğini belirtmişti. Bizde şehir merkezinden Üniversitemizin Kampüsüne gelene kadar gördük ki yolumuz pekte iyi durumda değil. Bizde şehir merkezinden kampüs alanına kadar yolun yapılması kanaatindeyiz” şeklinde ifade ederek Kırklareli’ne müjdeli haberi verdi.
Eski Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Nazım Ekren ise Kırklareli Üniversitesi’nin Kampüsünün Temel Atma Töreni’ne katılmaktan dolayı duyduğu memnuniyeti ifade etti.
Yapılan konuşmaların ardından temel atma törenine geçildi. Kürek yardımı ile merkezi yemekhane ve çarşı binasının temeline ilk harcı Ulaştırma Bakanı Müsteşarı Soluk attı. Kırklareli İl Müftüsü İsa Saim eşliğinde edilen dua sonrası kampüs alanına ağaç dikimi gerçekleşmesi ile son buldu.
KLÜ’nin Kayalı Kampusü temel atma törenine Ulaştırma Bakanı Müsteşarı Mehmet Habip Soluk,Eski Başbakan Yardımcısı Devlet Bakanı Prof. Dr. Nazım Erken, Kırklareli Vali Vekili Volkan Köksal, Kırklareli Belediye Başkanı Av. Cavit Çağlayan, Kırklareli Üniverisitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Aykaç, Kamu kurum ve Kuruluş Müdürleri, vatandaşlar ve Üniversite Öğrencileri katıldı. (u.e.)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here